Informacje kontaktowe

Projekt salonu | Projekty wnętrz Mussi Concept Studio
Projekt salonu | Projekty wnętrz Mussi Concept Studio
Projekt salonu | Projekty wnętrz Mussi Concept Studio
Projekt salonu | Projekty wnętrz Mussi Concept Studio
Projekt salonu | Projekty wnętrz Mussi Concept Studio
Projekt salonu | Projekty wnętrz Mussi Concept Studio

Czy projektowanie salonu to sztuka?

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym domowym pomieszczeniem. To tutaj przyjmowani są goście i tutaj spędza się najwięcej czasu z rodziną. Salon można połączyć z jadalnią lub aneksem kuchennym. Wnętrze może pełnić rolę wypoczynkową i rekreacyjną, ponad to można otworzyć salon na ogród. Aranżacja salonu powinna uwzględniać nie tylko styl wnętrza, ale także jego ergonomię. Powinna być dopracowana do ostatniego detalu. Ile kosztuje projekt salonu? Po czym poznać, że projekt salonu wykonał profesjonalny architekt lub projektant wnętrz? Jak znaleźć tych najlepszych specjalistów?

Jakie znaczenie ma wystrój salonu w domu?

Urządzenie salonu ma wpływ na samopoczucie przebywających w nim osób, dlatego w aranżacji tego pomieszczenia liczy się każdy szczegół. Kolory wprowadzają do wnętrza duszę, która stanowi tło dla danego stylu. Przyjemnie urządzone wnętrze salonu może służyć wypoczynkowi, a ergonomiczne rozłożenie mebli i funkcjonalny podział przestrzeni umożliwia zarówno zabawę, wypoczynek jak wykonywanie innych czynności. 

Projekt salonu powinien być stworzony w oparciu o styl wnętrza preferowany przez domowników. Musi on odpowiadać ich zainteresowaniom i upodobaniom, aby czuli się oni w nim jak u siebie. Komfort, przyjazna atmosfera, przytulny zakątek czy strefa rozrywki, zabawy, miejsce organizowania imprez? To właściciel powinien zdecydować, jakiego znaczenia nadać wnętrzu, a może tego dokonać między innymi poprzez wybór odpowiedniego wystroju.

Idealne wymiary Salon

Tutaj kwestia jest dyskusyjna, gdyż jednym wystarcza niewielki zakątek w mieszkaniu, inni wybiorą obszerny salon połączony z tarasem, a jeszcze ktoś inny zdecyduje się na powiększenie salonu o aneks kuchenny oraz przejściową jadalnię. Czasem układ i wielkość mieszkania zmuszają właściciela do ograniczenia wielkości salonu do minimum, dlatego warto powiększyć jego przestrzeń poprzez zestawienie salonu z kuchnią.

W małym domu optymalna wielkość salonu powinna wynosić około 20-25 m2, a w dużym około 30 m2. Z reguły w dużych domach salon jest największym wnętrzem spośród wszystkich i posiada tylko jedną, określoną funkcję – wypoczynkowo rekreacyjną. Wielkość salonu determinuje stworzenie projektu, jest podstawową kwestią, która często decyduje o wyborze stylu aranżacji.

Projekt salonu z jadalnią i kuchnią

Czasem mieszkanie jest tak ciasne, że zachodzi potrzeba połączenia salonu z jadalnią oraz kuchnią. Aranżacja salonu, który łączy w sobie rożne funkcje, może przysporzyć wiele trudności, z którymi bez problemu poradzi sobie zdolny architekt wnętrz. Przestrzeń powinna tworzyć jedną, spójną całość. Tuż za sofą może stanąć wyspa kuchenna, która będzie zastępowała jadalniany stół i jednocześnie oddzielała przestrzeń kuchni od salonu.

Problem może stanowić wybór odpowiednich mebli do kuchni, które będą widoczne dla gości zasiadających na sofie. Tutaj egzamin zdadzą zabudowy w takim samym stylu i kolorze. Na projekt wnętrz łączonych coraz częściej decydują się także właściciele dużych domów. Czasem przesądza o tym wybrany styl aranżacji, np. w stylu bali lub stylu skandynawskim – gdzie niczym nieograniczona przestrzeń gra kluczową rolę.

Projekt salonu z aneksem kuchennym

Aranżacja salonu w połączeniu z aneksem kuchennym zakłada że to salon gra tutaj główną rolę. Aneks jest jedynie dodatkiem, a nie osobnym pomieszczeniem o ważności równej salonowi. Dlatego projekt wnętrz łączonych, gdzie aneks jest jedynie małoznaczącą niszą, będzie skupiał całą uwagę na wnętrzu salonu. Wygląd aneksu będzie podporządkowany stylowi salonu i będzie niemal niezauważalny, wtopi się w otoczenie, aby nie zaburzać harmonii głównego wnętrza.

Projekt salonu z kominkiem

W wielu stylach architektonicznych salon pełni rolę wnętrza służącego wyciszeniu, przytulnego zakątka, który służy relaksowi. Aby ocieplić salon i nadać mu intymnego i przyjaznego charakteru, warto wyposażyć go w kominek. Ciepło ognia oraz jego przyjemne światło wyciszają, wprowadzają umysł w stan relaksu, przemieniają salon w wnętrze służące zacieśnianiu więzi rodzinnych. O kominek mogą pokusić się właściciele salonu w stylu francuskim , skandynawskim, wiejskim, ale także tych w stylu minimalistycznym i modern. Ważne, aby styl kominka był dopasowany do aranżacji. W salonach naturalnych, bazujących na ekologicznym stylu życia, mogą pojawić się tzw. bio kominki.

Jak zaprojektować przestrzenie wypoczynku i ruchu w salonie?

Aby projekt czy modernizacja salonu była nie tylko efektowna, ale i funkcjonalna, należy zachować w nim wszystkie aspekty ergonomii. Kluczową kwestią jest rozstaw mebli oraz wydzielenie strefy ruchu, którą będzie się można swobodnie przemieszczać. Ergonomia dotyczy zarówno małych jak i dużych salonów, niezależnie od stylu. Jest to szczególnie ważne w przestrzeni, która łączy w sobie salon z kuchnią oraz jadalnią. 

Projekt wnętrz łączonych musi uwzględnić przestrzeń ruchu przeznaczoną do gotowania, odległości między wyspą/stołem jadalnianym a kompletem wypoczynkowym, a ponad to odległość sofy od telewizora. Jeśli aranżacja salonu uwzględnia wyjście na taras, należy zachować miejsce przejściowe – najlepiej nie zasłaniać drzwi tarasowych meblami wypoczynkowymi. Nieodpowiedni rozstaw mebli i podział funkcji może skutkować nieprzyjemnymi wypadkami i kontuzjami, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci!

Jak urządzić pokój dzienny, żeby spełniał on wszystkie potrzeby i oczekiwania domowników?

Istnieje kilka ważnych kwestii, które należy uwzględnić podczas urządzania salonu. Należą do nich między innymi kolory mebli, dodatki oraz oświetlenie. Świetną opcją jest połączenie salonu z wyjściem na taras! Oto kilka wskazówek, które ułatwią zaprojektowanie aranżacji w różnych stylach architektury wnętrz. Jako biuro projektowe działając na rynku warszawskim, spotkaliśmy si ę przy przy realizacji inwestycji naszych Klientów z wieloma ciekawymi rozwiązaniami. 

1. Nie ograniczaj się jedynie do szarości na tapicerce

Wiele współczesnych stylów architektonicznych, które kreują wystrój salonu, opiera się na szarościach. Ten neutralny kolor stanowi tło dla akcentów kolorystycznych, jest niemal niezauważalny. Jego neutralność sprawia, że wnętrze jest wyciszone, stonowane, a nadmiar szarości może sprawić, że salon będzie po prostu nudny i bez charakteru. Dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje w rozstawie szarości, wykorzystać jej najpiękniejsze walory estetyczne.

Szara tapicerka sofy oraz foteli może mieć odzwierciedlenie w szarości zasłon lub detali dekoracyjnych. Warto jednak uzupełnić ich neutralność o dekoracje kolorowe, aby nadać wnętrzu wyrazistego charakteru. Minimalistyczne aranżacje z reguły opierają się na bielach i szarościach. Tam szary odgrywa główną rolę, jednak byłby zbyt neutralny, gdyby w jego otoczeniu nie było wyrazistych akcentów innych kolorów, np. czerń, ciepły koloryt cegły, zielone akcenty roślin doniczkowych.

2. Otwórz salon na ogród

Aranżacja salonu może w sposób płynny łączyć się z aranżacją ogrodu. Wszystko to za sprawą tarasu, który może spełniać rolę dziennego salonu. Aby otworzyć salon na ogród można zrezygnować z zasłon i firanek. Takie optyczne powiększenie wnętrza sprawdzi się w przypadku małych salonów. Widok na ogród może być dodatkowym walorem estetycznym aranżacji, stanowić żywą fototapetę pełną kwitnących kwiatów.

3. Wprowadź do aranżacji dekoracje

Wystrój salonu jest równie ważny dla projektanta wnętrz co ergonomia oraz funkcjonalny podział przestrzeni łączonych. To detale decydują o ostatecznym charakterze aranżacji. Dekoracyjne detale, takie jak np.: poduszki, kwiaty czy galerie ścienne, powinny być dopasowane do stylu aranżacji. Mogą one także być polem do popisu dla kreatywnego właściciela salonu. Galerie ścienne mogą przedstawiać zdjęcia rodziny lub krajobrazy z wycieczek. Poduszki wykonane ręcznie, samodzielnie plecione na drutach lub zrobione na szydełku, ocieplą aranżację i wprowadzą do niej przyjazny, sielski klimat. Kwiaty to żywy akcent zieleni, który sprawdzi się w niemal każdej aranżacji. Obecnie modne są ogrody wertykalne, które zdobią nieraz całe ściany salonu.

4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie w salonie pełni rolę kreatora klimatu w porze nocnej i dziennej, dlatego należy zadbać o odpowiedni rozstaw lamp oraz typ oświetlenia. O ile w porze dziennej będzie to światło dzienne, np. promienie wschodzącego lub popołudniowego słońca, o tyle w porze nocnej będzie to oświetlenie sztuczne: żyrandole, kinkiety, oświetlenie punktowe lub szynowe. W części centralnej powinien znaleźć się okazały żyrandol, po bokach zaś kinkiety z nieprzezroczystymi abażurami. Jeśli w salonie znajduje się wyjątkowa dekoracja – np. obraz lub zielona ściana (ogród wertykalny) – architekt wnętrz umieści nad nią oświetlenie szynowe LED.

Ile kosztuje projekt salonu – architekt wnętrz Warszawa?

Koszt standardowego projekty salonu wynosi od 400 do 600 zł. Ceny projektów są przeważnie uzależnione od stylu aranżacji, wielkości pomieszczenia oraz stopnia trudności wykonania projektu. Jeśli salon jest niewymiarowy lub wymaga przebudowy, cena może wzrosnąć. Kreatywne rozwiązania, zaproponowane przez architekta wnętrz, mogą być drogie, lecz warto urządzić przestrzeń tak, aby spełniała ona wszelkie oczekiwania. Aranżacje salonu wymagają wyjątkowego zmysłu organizacji przestrzeni, wyczucia dobrego smaku oraz doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy zdolnego projektanta, który pomoże ograniczyć koszty wykonania aranżacji i uchroni przed niepotrzebnymi inwestycjami.

Projekt wnętrza. Dlaczego warto zlecić projekt salonu Mussi Concept Studio?

W kwestii tak istotnej jak urządzanie salonu od podstaw, najlepiej zaufać doświadczonym projektantom. Wieloletnie doświadczenie jest gwarancją dobrze wykonanego projektu. Poczucie estetyki zdolnego architekta wnętrz zapewnia wykonanie spójnej stylistycznie aranżacji, odpowiadającej wszelkim potrzebom domowników. Najlepszym dowodem na to, że warto zlecić projekt salonu Mussi Concept Studio jest galeria aranżacji oraz opinie zadowolonych klientów.

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio