Swoboda, radość tworzenia, połącznie z pozoru niepasujących do siebie elementów… Taki właśnie jest styl eklektyczny. Różne style wnętrz łączą się tutaj w unikatowych aranżacjach i formują kontrolowany chaos. Lecz w chaosie jest ukryta metoda, która pomaga ujarzmić ten nieco skomplikowany styl. Jakie są główne wyznaczniki eklektyzmu? Skąd wywodzi się styl eklektyczny? Jak stworzyć wnętrze eklektyczne?


Geneza stylu eklektycznego
Swoje początki eklektyzm zawdzięcza mieszkańcom Europy oraz Ameryki Południowej, którzy na przełomie XIX i XX wieku zaczęli tworzyć historyzm. Ta inspiracja architektoniczną przeszłością minionych epok doprowadziła do powstania neorenesansu, neobaroku oraz neoklasycyzmu. Historyzm przeniósł się także do wnętrz budynków, które stały przestrzenią łączenia z pozoru niepasujących do siebie mebli, dodatków, kolorów. Współczesny eklektyzm łączy z sobą modne nurty, np. boho i skandi, industrial i glamour itd. W chaosie kontrastów i form pojawiają się meble tworzone metodą upcykling. Wnętrza w stylu eklektycznym w XXI wieku są pełne swobody, lecz posiadają jedną wspólną cechę, która ujarzmia pozorny nieład w aranżacji.

Główne wyznaczniki stylu eklektycznego
Cechami wspólnymi aranżacji eklektycznej są:
- swoboda twórcza
- kontrasty barw i form
- łączenie elementów dekoracyjnych oraz mebli w różnych stylach
- jedna cecha wnętrza, która ujarzmia chaos, np. kolor, linia, materiał, charakter dekoracji.
Ten kontrolowany mish-mash barw, form i charakterów wykorzystuje różne style artystyczne, łączy nurty, wykorzystuje meble tworzone metodą upcykling oraz antyki.

Aranżacje wnętrz eklektyczne nie posiadają żadnych ram, poza które nie można by wyjść. Najważniejsza jest twórcza zabawa, radość projektowania i tworzenie bardzo indywidualnych przestrzeni. Nurt idealnie wpisuje się we współczesne światowe wyznaczniki wnętrz w 2021 roku.

Czym jest upcykling?
Obok powszechnie znanego recyklingu funkcjonuje także inna metoda, która pozwala na kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów. Upcykling jest tworzeniem nowych przedmiotów przy wykorzystaniu starych – takich, które po spełnieniu swojej roli nadają się tylko do wyrzucenia. Jedną z takich rzeczy są europlaty, z których można wykonać meble: łóżko, ławkę, fotel czy stolik. Innymi słowy jest to powoływanie starych przedmiotów do nowego życia – ukształtowane z nich nowe rzeczy pełnią całkiem inne role w życiu codziennym, zmieniają formę, kolor i przeznaczenie.

Jak urządzić mieszkanie w bloku w stylu eklektycznym?
Zaletą stylu eklektycznego jest to, że nie potrzebuje on wiele miejsca, aby zaistnieć jako spójna aranżacja. Z powodzeniem można wykorzystać go do urządzenia mieszkania, nawet takiego o niewielkim metrażu. Ważne jest zachowanie umiaru w dekoracyjności i znalezienie jednego, wspólnego mianownika, który połączy wszystkie elementy w spójną całość. Mieszkanie ma być pełne swobody, ładne i wyrażać nieograniczoną swobodę łączenia form, materiałów, kontrastów i nurtów.

Aranżacja salonu w stylu eklektycznym
Salon może być połączeniem skandynawskiej świeżości i lekkości z nutką glamourowego luksusu. Obok skandynawskich barw (biel i cieplejsze akcenty pastelowych kolorów) mogą pojawić się złocenia, a obok tapicerowanych mebli ustawionych na drewnianych nóżkach – stolik szklany wyposażony w złocony stelaż. Wspólnym mianownikiem takiego wnętrza może być biel, charakter dodatków lub akcenty kolorystyczne na meblach, ścianach i w dekoracjach.

Łazienka w stylu eklektycznym
W łazience, gdzie zawsze jest mokro, prawie zawsze pojawiają się płytki ceramiczne, które chronią podłogę i ściany przed wilgocią. Tutaj eklektyzm przybiera nieco inny charakter. Połączenie rustykalnych płytek w stylu loft oraz kafli naśladujących kolor i kształt drewnianej podłogi, ułożonej w jodełkę, robi wrażenie pozornego chaosu. Na tle płytek ceramicznych imitujących betonowe ściany może pojawić się wysokie, francuskie lustro, a na ścianach reprodukcje obrazów. Wspólnym mianownikiem eklektycznej łazienki mogą być kolory ścian, dodatki w tych samych kolorach, powierzchnie o identycznym charakterze lecz nie wykonane z tego samego materiału.

Kuchnia w stylu eklektycznym
Kuchnia to przede wszystkim gra kontrastów oraz magia różnorodnych, kolorowych krzeseł. Połączenie wzorów i akcentów, typowych dla skandynawskiego stylu, z meblami nowoczesnymi, w stonowanym kolorze, sprawdzi się na pograniczu kuchni oraz salonu z jadalnią. Francuska sztukateria na ścianach z pozoru może nie pasować do rustykalnego stołu oraz krzeseł o różnych fasonach i kolorach, jednak jeśli we wnętrzu dodamy wspólny mianownik, np. sielski obrazek na ścianie – elementy stworzą spójną całość. Ciekawym przykładem stylu eklektycznego jest łączenie różnych typów podług, tak jak w przypadku połączenia salonu oraz kuchni, gdzie powierzchnia kuchenna pokryta jest czarno-białą mozaiką, a salon panelami naśladującymi naturalne drewno.

Projektant wnętrz Poznań – „Szukasz sposobu na urządzenie wnętrza w stylu eklektycznym? Oto kilka sprawdzonych trików…”
Jakie kolory może zawierać aranżacja eklektyczna?
Właściwie nie ma określonej palety barw, która byłaby głównym wyznacznikiem stylu. Dlaczego? Ponieważ eklektyzm nie ma żadnych granic! Wnętrze może posiadać kontrasty, nietypowe połączenia kolorów… Ale przede wszystkim liczy się radość tworzenia, która nie powinna być ograniczana żadnymi normami. Można zastosować pewien rytm, który ujarzmi całość. Niech kolor spajający aranżację będzie akcentem na ścianach, dekoracjach oraz w centrum, lecz niech nie przeciąża wnętrza swoim wyrazistym charakterem.

Jakie meble mogą tworzyć wystrój salonu w stylu eklektycznym?
Po raz kolejny należy wspomnieć o swobodzie stylów. Salon może być połączeniem mebli pochodzących z minionej epoki oraz tych współczesnych, w podobnym charakterze. Meble tapicerowane mogą być do siebie podobne pod względem tonacji – barwy ciepłe lub barwy zimne. Mogą być wykonane z tego samego tworzywa np. z drewna, lecz w różnych stylach. W pokojach można ustawić różnokolorowe komody, gdzie każda z szuflad ma inny kolor. W salonie świetnie sprawdzą się meble w stylu art deco – ich niepowtarzalny kształt będzie wyróżniał się na tle współczesnych modeli tapicerowanych sof lub foteli.

Jakie tapety na ścianę w stylu eklektycznym?
Dekorator wnętrz posiada to specyficzne wyczucie, które zawsze pomaga mu w wyborze odpowiednich dodatków do wnętrz. Jeśli nie ma pewności, że dana tapeta będzie odpowiednia, najlepiej zasięgnąć opinii osoby, która się na tym zna. Eklektyzm to bardzo specyficzny styl, w którym łatwo można przesadzić – bo przecież liczy się swoboda!


Architekt wnętrz Poznań Mussi Concept Studio – eklektyzm w poznańskim wydaniu
Dobry architekt wnętrz to taki, który rozumie eklektyzm i wie, jak wcielić w życie odważne pomysły eklektycznych projektów. Tylko naprawdę zdolni projektanci potrafią wykonać taką aranżację – posiadają bowiem wyczucie estetyczne oraz intuicję. Na szczęście poznaniacy mogą liczyć na studio architektury wnętrz Mussi Concept Studio. Duże doświadczenie w zakresie tworzenia projektów w różnych stylach to gwarancja doskonale wykonanej aranżacji w stylu eklektycznym.

