Informacje kontaktowe

Wnętrza w stylu francuskim inspiracje
Wnętrza w stylu francuskim, inspiracje projektanta wnętrz Mussi Concept Studio
Wnętrza w stylu francuskim, inspiracje projektanta wnętrz Mussi Concept Studio

Mieszkanie w stylu paryskim

Wykwintność stylu paryskiego polega na jego niewymuszonej elegancji. Stonowana biel, wysokie sufity i okna, przestrzeń nieprzesadnie wypełniona meblami i ozdobami. Mieszkanie w stylu paryskim to synonim równowagi między historią i współczesnością, między luksusem i minimalizmem.

Tapicerowane meble wiktoriańskie, subtelne złocenia, wysokie lustra, sztukaterie i obrazy – styl francuski stosuje te elementy z niezwykłą precyzją, nie zaburzając harmonii całej kompozycji. Skąd wziął się styl paryski? Jakie elementy tworzą aranżacje w tym stylu? Czy styl francuski nadaje się do niewielkich mieszkań? Jak zaprojektować wnętrze w stylu paryskim?

Nie wszystkie paryskie domy są „staroświeckie” lub w stylu glamour. Niektóre są nowoczesne, niektóre są eklektyczne, niektóre są minimalne. A niektóre łączą w sobie  wszystkie trzy style!

Skąd wywodzi się styl paryski?

Tradycja stylu francuskiego ma swoje korzenie w Paryżu. Baron Georges Haussmann w latach 1852–1870 dokonał przebudowy części średniowiecznego budownictwa tego miasta, zastępując je nowymi budynkami, ulicami, parkami i bulwarami. Do dziś w zabudowie Paryża można oglądać kamienice z tego okresu, są one architektoniczną wizytówką tego miasta. Istotą powstałego w tych latach budownictwa była poprawa statusu i wygody mieszkania Paryżan. Wnętrza kamienic stanowiły połączenie wielu epok – baroku, okresu regencji oraz rokoko.

Jakie są główne cechy stylu paryskiego?

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że styl ten stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością. W przestronnych pomieszczeniach dominuje biel i wysokie okna, które wprowadzają do wnętrza świetlistą lekkość i klasyczną elegancję. Nieodzownymi elementami są wiktoriańskie meble wyróżniające się z otoczenia pięknem pikowanych tapicerek, dekoracyjnością oraz kolorystyką, którą stosuje się również w stylu glamour. To nawiązanie do kolorystyki szlachetnych kamieni, połączenie ze świeżością bieli ścian, firanek i świetlistością okien – to kontrast charakterystyczny dla stylu francuskiego. Podłoga, która stanowi dyskretne tło dla mebli, przeważnie jest drewniana, ułożona w charakterystyczną jodełkę.

Czasem pojawiają się wzorzyste dywany lub posadzka ułożona w szachownicę składającą się z czarno-białych kwadratów. Zwieńczeniem aranżacji, które podkreśla historyczny charakter wnętrza, są kryształowe żyrandole, płaskorzeźbione kominki i złocone ramy luster. Ściany zdobione są sztukaterią, obrazami, które stanowią inspirację zaczerpniętą z baroku – portrety i martwe natury, które przeplatają się z nowoczesnymi obrazami, stanowiąc z nimi spójną całość. Nieodzownym elementem biura są półki pełne książek, a sypialnia nie może obejść się bez efektownego łóżka z fantazyjnym wezgłowiem w stylu wiktoriańskim. Między sufitem i ścianą pojawia się łączący gzyms.

Barwy francuskiej elegancji

Bazą dla całej aranżacji wnętrz jest biel ścian, sufitów i firanek, oraz naturalny, jasny odcień drewna, które pokrywa podłogę. Wysokie, obszerne okna, które niemal sięgają sufitu, wpuszczają do środka blask podkreślający lekkość, przestronność oraz elegancję wnętrza. Alternatywą dla bieli są odcienie pastelowe, oraz rozbielone ciemniejsze barwy, które kontrastują z bielą. Pudrowy róż, popiel, lawendowy, stare złoto stanowią delikatne akcenty ożywiające kompozycję. 

Z otoczenia wyróżniają się barwy mebli, które są stanowcze i przyciągają wzrok – szmaragdowa zieleń, błękit z domieszką szarości, tapicerki z wzorami róż, lazurowy odcień koloru niebieskiego, szafirowy. W nawiązaniu do wcześniejszych epok pojawią się antyczne meble wykonane z drewna, które idealnie dopasowują się do całości.

Wyznaczniki stylu francuskiego

Oto lista elementów, które składają się na mieszkanie w stylu paryskim:

  • połączenie tradycji baroku i rokoko z nowoczesnością,
  • kolory – biel ścian i sufitu, naturalny odcień jasnego drewna, subtelne, pastelowe akcenty: stare złoto, kolor lawendowy, pudrowy róż, popiel, a także kontrastujące, nasycone barwy mebli – szafir, lazurowy, błękit z domieszką szarości, szmaragdowy,
  • przestrzeń – wysokie sufity, obszerne pomieszczenia, wysokie okna i drzwi, lekkość, jasność,
  • meble – antyki i wiktoriańskie, bądź stylizowane na wiktoriańskie – sofy, fotele, pufy, podnóżki, łóżka z efektownymi zagłówkami, meble tapicerowane – pikowane, na nóżkach, wygodne i obszerne, w kolorach dominujących nad otoczeniem,
  • oświetlenie – eleganckie żyrandole kryształowe, wiszące kandelabry, stojące lampki z abażurami,
  • dodatki – lekkie, zwiewne firanki sięgające do samej podłogi, złote ramy wysokich luster stojących lub wiszących, kominek w stylu barokowym, sztukaterie na ścianach, duże obrazy współczesne i portrety barokowe, dyskretne złocenia,
  • niewymuszona elegancja, przestrzeń, lekkość, harmonia, połączenie baroku i rokoko z nowoczesnością.

Jak urządzić wnętrze w stylu paryskim?

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne podczas budowania przestrzeni i projektowania wnętrza, w którym pojawi się styl francuski, najpierw należy uzyskać jak najwięcej przestrzeni. Jasne tło – białe sufity, ściany, ramy okien i drzwi – musi idealnie współgrać z drewnianą podłogą ułożoną w jodełkę. Alternatywą dla podłogi drewnianej jest charakterystyczna czarno-biała szachownica tworząca posadzkę. Podłoga salonu to świetne miejsce na duży, wzorzysty dywan. 

Obok tapicerowanych, wiktoriańskich mebli mogą pojawić się antyki – drewniane biurka, stoliczki kawowe, toaletki, szafki nocne, stoliczki. Nie należy przesadzać w ozdobności, rozstaw mebli musi cechować przestrzeń i miejsce na swobodę ruchów.

Przesyt jest niewskazany, dlatego dekoracyjność należy ograniczyć do obrazów, wysokiego lustra ze złoconą, wąską ramą, dyskretnie umiejscowionych na białym tle, płaskorzeźbionych sztukaterii, złotych detali, które stanowią jedynie subtelny dodatek do aranżacji.

Jak wykorzystać styl paryski w mieszkaniu w bloku?

Urządzenie mieszkania w stylu paryskim w bloku może być trudne, ze względu na to, że przestrzeń jest znacznie ograniczona. Ponieważ koniecznym może okazać się wyburzenie ścian, powiększenie okien, zmiana podłogi – warto zatrudnić projektanta wnętrz. Biel ścian, sufitu oraz firanek sięgających do samej podłogi staną się idealnym tłem dla dalszych zabiegów aranżacyjnych. Należy pamiętać o zachowaniu przestronności, nie napychać sztucznie dekoracji w stylu barokowym.

Stylizowane, wiktoriańskie meble staną się centrum aranżacji, dlatego lepiej nie zdominować ich przesadnie dużym żyrandolem zwisającym z sufitu. Miniaturowe wersje typowych barokowych dekoracji – obrazy, antyki, półki z książkami – dopełnią całości. Esencją stylu francuskiego będą tutaj: biel, lustro ze złoconą ramą, jasna, drewniana podłoga, równowaga między tradycją i nowoczesnością.

Francuskie wnętrza w domu jednorodzinnym

Tutaj pole do popisu dla projektantów wnętrz jest ogromne. Z powodzeniem można zastosować się do zaleceń odnośnie budowania aranżacji w stylu francuskim, które zostały wymienione w już omówionych zagadnieniach. Przestrzeń i jasność będą tutaj kluczowym elementem, który będzie stanowił tło dla stylizowanych mebli, antyków, obrazów i kominka. Pojawią się tutaj: obszerna jadalnia z dwunastoosobowym stołem, przestronny salon z kominkiem, duży gabinet z biurkiem i z regałami na książki, duża łazienka.

Łazienka w stylu paryskim

Na posadzce znajdzie się czarno-biała szachownica ułożona z płytek ceramicznych, na której stanie wolnostojąca wanna usytuowana na eleganckich, finezyjnych nóżkach. Biała armatura, wysokie okno zasłonięte białą, zwiewną firanką. Tutaj mogą pojawi się złocone pokrętła przy umywalce lub przy wannie. Łazienka może być całościowo wypełniona bielą, lub stanowić harmonijne lecz kontrastowe zestawienie czerni oraz bieli. Koniecznością będzie duże lustro oraz szafki stylizowane na wiktoriańskie – o finezyjnej linii, odznaczające się charakterystyczną dla baroku dekoracyjnością.

Jakie meble wybrać do stylu paryskiego?

Paryski styl wnętrza to miejsce na tapicerowane, wygodne i miękkie meble o wyróżniających się z otoczenia kolorach. Znajdą one zastosowanie w salonie lub sypialni. Pikowane oparcie sof, foteli czy wezgłowia łóżka dodadzą aranżacji barokowej elegancji. Drewniane antyki o charakterze użytkowym – biurka, stoliki kawowe, półki, szafy, duży stół jadalniany będą stanowiły dopełnienie.

Sofy, fotele, podnóżki i kanapy usytuowane na finezyjnych nóżkach przykują uwagę, jednocześnie stając się centrum aranżacji. To tutaj położone zostaną miękkie, dekoracyjne poduszki.

Projektowanie wnętrz Poznań – dowiedz się więcej…

Projektowanie wnętrz Warszawa– dowiedz się więcej…

 

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio