Informacje kontaktowe

Projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz to dziedzina, która wymaga nie tylko zmysłu estetycznego i zacięcia artystycznego, ale także dobrej znajomości materiałów, stylizacji, a nawet historii sztuki. Architekt wnętrz staje przed trudnym zadaniem: urządzić przestrzeń tak, aby była ergonomiczna i spójna, spełniając jednocześnie indywidualne zapotrzebowania klienta. Wnętrze domu to wizytówka właściciela, przeważnie odzwierciedla jego charakter i upodobania. Kolory, kształt i faktury, rodzaj zastosowanego oświetlenia, układ mebli a nawet dodatki do wnętrz – wszystkie te elementy mają wpływ na samopoczucie mieszkańców domu. Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz? Czy zdając się na własne siły, jesteś w stanie samodzielnie urządzić swoje mieszkanie?

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz? 

Aranżacja wnętrz to dziedzina wymagająca szerokiej wiedzy z zakresu ergonomii, materiałoznawstwa, sztuki a nawet matematyki. Laik, który podejmie się samodzielnego zaprojektowania wnętrza, bez podstawowej wiedzy i poczucia estetyki, może narazić się na utratę cennego czasu i pieniędzy, co będzie skutkowało frustracją i niezadowoleniem. Jakie są zalety pracy z projektantem wnętrz?

  • Zdecydowanie łatwiej jest, gdy ma się u boku specjalistę, który doradzi, jakie materiały wybrać, jakie rozwiązania funkcjonalne będą najlepsze, które kolory stworzą harmonię, które zaś dynamikę.
  • Dekoratorzy wnętrz dokładnie wiedzą, co do czego pasuje, i czego nie należy łączyć z sobą w danym stylu. Każdy detal ma znaczenie.
  • Samodzielne wykonywanie remontów, pilnowanie wykonawców i kupowanie materiałów, których jakość nie do końca można przewidzieć, to strata czasu, nerwów i pieniędzy. Łatwiej jest, gdy zleci się taką pracę osobie, która nie dość, że fachowo zaaranżuje wnętrze, to jeszcze wszystkiego dopilnuje. 
  • Projektant wnętrz zna się na materiałach, zatem dokona zakupu odpowiednich tworzyw w rozsądnej cenie. Szeroki wybór mebli i dodatków, które dostępne są w wielu sklepach, mogą stworzyć problemy wynikające z nieodpowiedniego dobrania mebli oraz dekoracji. Czym szersza oferta, tym podjęcie decyzji jest trudniejsze. Architekt pomoże dobrać styl wnętrza i wszystkie dodatki. 

Ile kosztuje projekt wnętrza? 

Projektanci wnętrz oferują rożne zakresy usług, dlatego należy dokładnie zweryfikować co wchodzi w skład umowy z wybranym biurem. Ceny projektów przeważnie idą w parze z jakością. Większość biur podaje cenę za 1 m2. Zdarza się również, że do wyboru są dwie podstawie opcje: projekt koncepcyjny i projekt kompleksowy. Dodatkowo istnieją opcje nadzorów.

  • Architekt wnętrz – cena za projekt kompleksowy

Projekt kompleksowy powinien obejmować wizualizacje fotorealistyczne, rysunki branżowe, tabelę wyposażenia oraz wstępny kosztorys. Przedział cen w Polsce jest duży i zleży od regionu w którym wykonywana jest inwestycja. W Poznaniu, gdzie znajduje się nasza pracownia ceny wahają się pomiędzy 160 a 280 zł netto za m2. 

Wiele biur projektowych, dla każdego Inwestora przygotowuje indywidualną wycenę usługi, której zakres jest wspólnie ustalany tak aby był jak najlepiej dopasowany do potrzeb Klienta i specyfikacji danej inwestycji.  

Koszt usługi aranżacji wnętrz przedstawiany jest często po pierwszym niezobowiązującym spotkaniu, na którym zostaje dokładnie omówiony zakres prac. Wstępną wycenę podaje się drogą mailową lub telefoniczną. Potrzebna jest do tego powierzchnia podlegająca aranżacji, czas realizacji, lokalizacja inwestycji oraz budżet na realizację.  

Najczęściej popełniane błędy przy samodzielnym projektowaniu mieszkania 

Biorąc się za samodzielne projektowanie domu lub mieszkania, trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko pójdzie dobrze. Co może pójść nie tak?

  • Projekty wnętrz, w których kolory, style i tekstury mogą do siebie nie pasować i stworzyć dziwne połączenie jako całość. Nawet, jeżeli każdy mebel jest „ładny” i podoba się właścicielowi, niekoniecznie będzie wyglądać dobrze w połączeniu z resztą mebli i materiałów. 
  • Przez wymieszanie stylów wnętrze mieszkania czy domów może sprawiać wrażenie jakby nie było w nim spójności, a każde pomieszczenie żyło własnym życiem.
  • Poprzez zły dobór i rozmieszczenie mebli można narazić się nie niewykorzystanie dostępnej przestrzeni w 100%. Jest to szczególnie ważne w mniejszych mieszkaniach, w których liczy się każdy metr. 
  • Niepraktyczne szafy/szuflady i zbyt mało miejsca na sprzęty i rzeczy, zbędne elementy wyposażenia. 
  • Źle wymierzone meble to ryzyko różnych zwrotów, bądź niewystarczającej przestrzeni na swobodne poruszanie się w mieszkaniu. 

Trzeba pamiętać, że dom to azyl, w którym domownicy powinni czuć się dobrze, gdzie każdy musi mieć miejsce dla siebie. Nieodpowiednie dobranie kolorów może zakłócić spokój, a niewłaściwe dobranie dodatków do danego stylu, może narazić na śmieszność gospodarza domu, który postanowi zaprosić do siebie znajomych. Aranżacje powinny być spójne. Nieergonomicznie zorganizowana kuchnia może utrudnić gotowanie, a niewłaściwe dobranie oświetlenia do sypialni lub salonu, wprowadzić niepokój. 

Czy projekt aranżacji wnętrz wart jest swojej ceny? 

Biorąc pod uwagę zaoszczędzony czas, wiedzę architekta i projektanta, a także straty, na które można się narazić, robiąc wszystko samodzielnie, można rzec, że każdy projekt jest wart swojej ceny. Liczy się ostateczny efekt aranżacyjny, który przecież będzie towarzyszył domownikom przed długi czas, może nawet do końca życia. Dobry projekt to przecież komfort mieszkania i egzystencji.

Najbardziej popularne style aranżacji wnętrz 

Zaletą korzystania z usług biura architektonicznego jest możliwość fachowego dobrania do wnętrza odpowiedniego stylu. Projektant może także pomóc w ewentualnym połączeniu aranżacji, w chwili, gdy klient chce zaczerpnąć inspiracji z kilku stylizacji. Jak wybrać styl aranżacji? Czym różnią się poszczególne nurty i jak prezentują się one pod względem ceny? Oto przegląd jedynie niewielkiej cząstki stylizacji, które można zastosować we współczesnej aranżacji domu lub mieszkania:  

  • Projekty w stylu boho 

Styl boho to synonim artystycznej swobody, nieograniczonych możliwości aranżacyjnych, łączenie kolorów z etnicznymi inspiracjami kulturą ludową Afryki, Indii, Meksyku, Amazonii… Pozorny, artystyczny nieład składa się na całość kompozycji, w której występują dominanty w postaci wzorzystych dywanów, poduszek, obrazów. Kolorystyka jasna, barwy ziemi. Fascynacja rękodziełem i naturalnymi tworzywami. Dzięki temu, że można sobie w boho pozwolić na swobodę, styl ten nieprzesadnie obciąży naszą kieszeń. 

  • Projekty w stylu loft  

Mieszkania w stylu loft odznaczają się dużymi, wielofunkcyjnymi powierzchniami, wyposażonymi w rustykalne ściany i oryginalne dodatki. Jeśli tylko jest to możliwe, tłem aranżacji staje się cegła. Drewniane meble noszą ślady celowego postarzania, lub są połączeniem drewna, metalu oraz szkła. Między historią, która przemawia z pofabrycznych elementów dekoracyjnych, a nowoczesnymi meblami, stoi zawsze szkło, które łączy wszystko w spójną całość. Kolorystyka: brąz, cegła, grafit, czerń, stalowe odcienie szarości. Loft dąży do prostoty, lecz oryginalne dodatki mogą być kosztowne.  

  • Wnętrza w stylu NY 

Styl nowojorski wnosi do wnętrz pośpiech współczesnego Nowego Yorku oraz jego szarawą kolorystykę. Stonowana biel, krem, beże i szarości stanowią spójną całość, i są tłem dla nowoczesnych lub tapicerowanych mebli. Szklane stoliki kawowe, kryształowe żyrandole, tutaj klasyka łączy się z nowoczesnością. Błyszczące akcenty dekoracyjne oraz czarno-białe zdjęcia dopełniają całości. Dodatki i designerskie meble mogą być kosztowne.

  • Wnętrza shabby chic  

Shabby chic to zdecydowanie najbardziej romantyczny styl, idealnie wpisujący się w gusta romantycznych i wrażliwych kobiet, które wprost uwielbiają belle epoque. Utrzymane w białej kolorystyce ściany, meble i dodatki, uzupełnione są o akcenty różu oraz błękitu. Romantyczne, stylizowane dodatki noszą finezyjne dekory i ślady celowego postarzenia. Świetnie pasują tutaj robione ręcznie koronki szydełkowe, hafty oraz decoupage. Wiele z dekoracji można wykonać samodzielnie, dlatego styl ten nie powinien przesadnie nadwyrężyć portfela. 

Projektowanie wnętrz Poznań – czytaj dalej …

[ FAQ`s ]

Najczęściej zadawane pytania dotyczące projektowania wnętrz

Ile czasu zajmuje projektowanie wnętrz?

Czas realizacji aranżacji uzależniony jest od kilku czynników, przede wszystkim od  zakresu prac, metrażu projektowanej powierzchni oraz stopnia skomplikowania projektu wnętrz. Zazwyczaj realizacja trwa od 5 do 12 tygodni . Jeśli zależy Inwestorowi na czasie, warto poinformować o tym na początku projektanta, aby powstał harmonogram prac dopasowany odpowiednio do terminów (w określonych przypadkach skracamy go lub podejmujemy się pracy „od ręki” nad nowym projektem). Czas projektowania zależy także od Państwa - ile czasu potrzebujecie na podjęcie decyzji przy wyborze funkcjonalnych koncepcji i aranżacji.   

W przypadku inwestycji o powierzchni powyżej 100 m2, czas przygotowania projektów kompleksowych w Mussi Concept Studio wynosi około trzech miesięcy.  Jednak zazwyczaj już po miesiącu mamy zatwierdzone projekty etapu 1, w skład którego wchodzi projekt funkcjonalny oraz projekty instalacji. Na ich podstawie można rozpocząć prace wykończeniowe. 

Bardzo częstym pytaniem, gdy absorbuje nas architektura wnętrz, jest moment, w którym powinniśmy zamówić usługi specjalisty. Na to pytanie odpowiedź jest prosta: jak najszybciej. Im więcej czasu będzie miał dobry projektant wnętrz, tym projekt będzie bardziej dopieszczony. 

Czy studio projektowe poleca fachowców do prac remontowych?

Wypracowaliśmy i nawiązaliśmy kontakty zarówno z indywidualnymi wykonawcami, jak i z firmami remontowymi. Na życzenie Klienta polecimy osoby, które przeprowadzą remont zgodnie z przygotowanym przez nas projektem. 

W naszej grupie firm wspierających Studio znajdują się fachowcy wyspecjalizowani w: pracach budowlanych, elektryce, hydraulice, układaniu płytek i podłóg, malowaniu i sztukaterii ściennej, pracach stolarskich (wysokiej jakości meble), roletach i żaluzjach, klimatyzacji, systemach nagłośnienia, drzwiach i innych niezbędnych do realizacji branżach. 

Czy w trakcie realizacji projektu można zmienić zakres usług (pakiet na wyższy)?

W dowolnym momencie można zamówić wyższy pakiet współpracy, dopłacana jest różnica w cenie usługi po wcześniejszym uzgodnieniu z Inwestorem. W takiej sytuacji należy brać pod uwagę ustalenie terminu dalszych etapów ze względu na wewnętrzny harmonogram studia projektowego i realizację innych aranżacji.  

Na czym polega inwentaryzacja wnętrza i czy potrzebny jest rzut od dewelopera?

Podczas dokładnej inwentaryzacji wewnętrznej dokonujemy pomiaru lokalu wraz z punktami elektrycznymi, instalacjami wodno- kanalizacyjnymi oraz wentylacją. Na podstawie pomiarów z natury powstają takie rysunki jak rzuty pomieszczeń wraz z wymiarami oraz układ każdej ściany. Można także wykonać projekt wnętrz. Natomiast rzut od dewelopera jest raczej planem sytuacyjnym pomieszczeń z orientacyjnymi wymiarami, na podstawie którego można wykonać pierwsze etapy projektu, czyli projekt funkcjonalny wnętrza i aranżację. W sytuacji, kiedy lokal jest dopiero w budowie, a konieczne jest rozpoczęcie prac projektowych i potrzebujecie Państwo dla wykonawcy robót wytyczne rozmieszczenia wod-kan, c.o. i elektryki, koncepcyjne rysunki lokalizacji tych elementów, projektant wnętrz wykonuje je na bazie rzutu orientacyjnego po etapie funkcjonalnym, może on jednak na dalszym etapie projektu ulec drobnym zmianom. Koncepcyjne rysunki wod-kan, c.o. oraz elektryki zostają wtedy aktualizowane do inwentaryzacji oraz do konkretnych elementów wyposażenia dobranych na etapie aranżacji. 

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych do projektu wnętrza?

Kolorystyka drzwi powinna wpisywać się w kolorystykę stylu wnętrza, nawiązywać do niej. 

Ile kosztuje projekt wnętrz?

Aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje projekt wnętrza, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż pomieszczeń, czy jest to obiekt do remontu czy dopiero w trakcie budowy, czy ma skomplikowany układ wnętrza (np. ciasne pokoje, małe antresole lub niewygodne skosy) oraz zakres prowadzonych prac. Cena projektu wnętrza zależy także od tego czy jest to projekt pojedynczego wnętrza, czy też całego mieszkania, czy domu. Do każdej współpracy podchodzimy indywidualnie. Informację o tym, ile kosztuje projekt wnętrz, udzielamy po wcześniejszym zapoznaniu się z preferencjami Inwestora, a także z charakterem i funkcjonalnością pomieszczeń. Osoby zainteresowane podjęciem współpracy z naszą pracownią projektową proszone są o przesłanie maila zawierającego rzuty pomieszczeń, bądź podanie metrażu przestrzeni mających podlegać projektowaniu.

Czy Mussi Concept Studio realizuje projekty pojedynczych wnętrz ?

Tak, nasze studio realizuje pojedyncze wnętrza takie jak kuchnia, łazienka, salon. Cena uzgadniana jest po uzyskaniu niezbędnych informacji. Nasi projektanci wnętrz są elastyczni i podejmują się różnych wyzwań architektonicznych. Oczywiście wykonujemy również projekty całych domów i mieszkań oraz punktów gastronomicznych i biur, projekty gabinetów fryzjerskich oraz kosmetycznych, itp.

Na czym polega nadzór autorski?

Usługa nadzoru autorskiego – ten etap pracy polega na kontrolowaniu przez projektanta wnętrz, czy wykonywane prace są zgodne z projektem. Sprawdza on na budowie jakość prac wykonanych przez ekipy wykończeniowe a także ich zgodność z projektem. Podczas pomiarów i montażu mebli na wymiar, jak np. kuchnie, garderoby itp. jesteśmy obecni, aby na bieżąco rozwiązywać pojawiające się pytania. Pomagamy także w określeniu kolejności zamawiania wyposażenia i materiałów, co usprawnia prace wykonawców (w przypadku wcześniejszych uzgodnień dokonujemy niektórych zamówień za Inwestora). W celu ułatwienia zaplanowanego przebiegu inwestycji oraz poniesionych kosztów prace remontowo-budowlane mogą zaczynać się wg harmonogramu dostarczanych materiałów. Jeśli realizację inwestycji planujesz rozpocząć w odległym terminie, warto także wziąć pod uwagę możliwość doboru ewentualnych materiałów lub technologii zamiennych - wiąże się to z tym, że producenci wyposażenia zmieniają swoją ofertę w perspektywie czasowej. W zakresie naszych prac jest więc także uzgadnianie dopuszczenia ewentualnych materiałów i technologii zamiennych.

Czym różni się Nadzór autorski od Nadzoru "pod klucz"?

Jeżeli nie macie Państwo czasu zajmować się budową, jeździć codziennie na miejsce po odbiór dostarczonych materiałów, pilnować czy wszystkie dostawy trafiły na budowę, „patrzeć robotnikom na ręce” i nie chcecie stresować się następnym dniem prac, możemy zająć się inwestycją kompleksowo i zastosować pakiet zastępstwa inwestorskiego (wnętrze pod klucz). Odciążymy Klienta od kontaktów z dostawcami, wykonawcami, dostawcami, monterami czyli zatrudnionymi branżowymi fachowcami. Prace prowadzone są przez naszych sprawdzonych wykonawców, co gwarantuje zgodność efektu końcowego z projektem i zarezerwowanie terminów na wszystkie prace. Inwestor unika nieterminowych i nierzetelnych wykonawców, nie uczestniczy w odbiorze dostaw materiałów. Dobieramy wszelkie dodatki i wyposażenie do projektowanego wnętrza. Wysyłamy sprawozdania z postępu prac oraz realizacji kosztów. 

W pakiecie  Nadzoru „pod klucz” usługa Nadzoru autorskiego jest wliczona w cenę.