Informacje kontaktowe

sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz
sztuka aborygeńska w aranżacji wnętrz

Sztuka pojawia się we wnętrzach od wieków. Szczególną popularnością cieszą się obrazy malowane tradycyjnymi technikami. Niełatwo jest dobrać obraz do danego wnętrza, dlatego warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz.

Jako architekci MUSSI Concept Studio do swoich aranżacji wprowadzamy dzieła sztuki nowoczesnej, a największym uznaniem cieszy się u nas sztuka aborygeńska. Czym różnią się dzieła aborygeńskich malarzy od abstrakcyjnych dzieł artystów z Polski czy Europy? Jaką tajemnicę kryją w sobie te obrazy?

Lingo Gallery
OBRAZY ABORYGEŃSKIE PROSTO Z AUSTRALII

Sztuka we wnętrzu

Sztuka to element wystroju wnętrza, który decyduje o ostatecznym charakterze aranżacji, jest zwieńczeniem dzieła i indywidualnym przejawem gustu właściciela mieszkania lub domu. Rzeźby, obrazy na płótnie, zdjęcia artystyczne, plecione makaty i makramy – cokolwiek wybierzesz, musi pasować do całości wystroju. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza obrazy nowoczesne, które swoim charakterem dopełniają wyglądu wnętrz w stylu modern, loft czy natura-boho. Wybór odpowiedniego obrazu może być trudny, przecież jest tak wiele różnych nurtów w sztuce, a każdy artysta tworzy indywidualnie, wedle swoich wizji. Dlatego warto przed zakupem dzieła zasięgnąć opinii architekta wnętrz, który umiejętnie dobierze obraz do wystroju salonu czy sypialni.

Sztuka we wnętrzu to niełatwy temat – podpowiada projektant wnętrz Poznań

 „Obraz to nie tylko temat i kolor, posiada także swoją własną fakturę, styl, kontrast, dynamikę lub statykę, kompozycję… W każdym dziele widać indywidualność twórcy, jego kreskę, zamysł, wizje i marzenia. Kolorowe obrazy w nowoczesnych wnętrzach, ceniących sobie harmonię i spokój, mogą wprowadzić niemały zamęt lub nadmiar dynamiki. Jak więc wybrać właściwy, aby idealnie komponował się z otoczeniem? Jak wybrać dynamiczny, kolorowy obraz, aby nie przeciążył aranżacji? Jako architekt wnętrz zdaję się z reguły na swoją intuicję oraz zmysł artystyczny. Przeglądanie dziesiątek galerii z obrazami, w poszukiwaniu najlepszego obrazu, może zająć całe godziny. Dlatego współpracuję z wybranymi sklepami i galeriami, które posiadają w swojej ofercie obrazy nowoczesne, pasujące do projektowanych przeze mnie aranżacji loft, natura-boho lub modern. Jednym z takich sklepów jest Lingo Gallery, galeria internetowa sprzedające dzieła sztuki aborygeńskich malarzy i malarek.

 

Obraz świetnie komponuje się z jasnymi wnętrzami, tworząc kontrast między nimi a płótnem

Współpraca z nowymi twórcami i galeriami wnosi do projektów powiew świeżości. Lingo Gallery to sklep z obrazami nowoczesnymi, prezentujący dzieła uznanych australijskich twórców ludowych. Galeria sztuki aborygeńskiej prezentuje obrazy malowane ręcznie, w myśl kilku nurtów, jakimi są:

  • dot painting
  • bush lives medicine
  • cross hatching
Obraz świetnie komponuje się z chłodnymi, ciemnymi wnętrzami

Obrazy posiadają certyfikaty autentyczności, fotografowane są na zdjęciach razem z autorami. Wprowadzenie sztuki aborygeńskiej na rynek Polski czy Europy to absolutna nowość. Obrazy twórców ludowych wprowadzają do nowoczesnych aranżacji niezwykły, magiczny charakter. Są esencją tradycji ludowej aborygeńskich plemion, które przekazywane z pokolenia na pokolenie są wspólnym „marzeniami” ich przodków. U podstaw tych wyjątkowych dzieł leżą tradycje i wierzenia, które twórcy zdecydowali się przenieść na płótna.

Sztuka aborygeńska – nowość czy dawna kultura Australii?

Przekazywane z pokolenia na pokolenie tajemnice aborygeńskich ludów zostały uwiecznione na obrazach dopiero w latach 70-tych XX wieku. Kreślone na piasku wzory były elementem kultu i wierzeń. Współcześni uznani twórcy, tacy jak: Glorii Petyarre, Jeannie Mills czy Walala Tjapaltjarri, tworzą swoje dzieła przy pomocy trwałych farb. Akryl na płótnie o dużych rozmiarach, kładziony jest metodą kropkowania, tzw. dot painting, lub bush lives medicine, co w tłumaczeniu oznacza dosłownie: „lecznicze liście krzewu”.

 

Nurty te mieszają się ze sobą, tworzą kolejne, niepowtarzalne kombinacje wzorów, tak jak na przykład cross hatching. Sztuka aborygeńska jest ściśle związana z tradycją kultury australijskiej, choć dla Europejczyków może być egzotyczną nowością. Jej tradycja sięga tysięcy lat wstecz, a sposób malowania jest niepowtarzalny dla licznych nurtów w sztuce aborygeńskiej. Ich prekursorami byli członkowie różnych plemion, które posiadały swoje ustnie przekazywane wierzenia oraz marzenia.

Obrazy malowane przez Aborygenów w projektach MUSSI Concept Studio

Obrazy aborygeńskie znalazły swoje miejsce w naszych aranżacjach. Komponują się one idealnie ze stylami takimi jak: modern, natura-boho czy loft. Oto przykłady wykorzystanych przez nas obrazów, które zasługują na szczególną uwagę koneserów oraz osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sztuką.

Loft – URULU Kevin Bird Mpetyane

Dzieło tego artysty, tworzącego metodą kropkowania, zdobi ścianę sypialni loft apartamentu w Poznaniu. Ten projekt dla wymagających zyskał swój charakter dzięki URULU. Nazwa obrazu nawiązuje do świętej skały Aborygenów, zwanej także Ayers Rock. Dzieło posiada certyfikat autentyczności. Próba określenia tego, co przedstawia URULU, mogłaby się okazać nietrafiona, gdyż tak naprawdę nie wiadomo, co artysta miał na myśli podczas tworzenia go. Obraz jest abstrakcyjny, można interpretować go na własny sposób, a jego symetria sprawia, że można zawiesić go zarówno w pionie jak i w poziomie. Kluczem do zrozumienia dzieła jest własna fantazja, każdy z nas może zobaczyć w nim coś innego. Może jest to mapa, albo próba przedstawienia świata z lotu ptaka? Warto użyć własnej wyobraźni i zacząć zgadywać, co kryje się za tajemniczą symboliką ukazaną przez twórcę.

Modern – BOODJA Walala Tjapaltjarri

Ten ręcznie malowany obraz zdobi ściany luksusowego salonu w apartamencie w Poznaniu. Jest wykonany metodą dot painting, przy pomocy farb akrylowych, nakładanych na szlachetne płótno lniane – co jest rzadkością. Co dokładnie przedstawia obraz? Artysta tworzył wedle przekazywanych z pokolenia na pokolenie kanonów, wprowadzając do dzieła aborygeńską symbolikę. Obraz można interpretować na wiele sposobów, jedni zobaczą w nim widok z lotu ptaka, np. siatkę stykających się z sobą pól. Ktoś inny zobaczy abstrakcyjny wzór. Ale artysta zatytułował swoje działo BOODJA, co oznacza „kraj”. Być może tak właśnie Walala Tjapaltjarri wyobraża sobie widok Australii z kosmosu?

 

 

Natura-boho – obrazy aborygeńskie

Aranżacja salonu w apartamencie natura-boho w Warszawie to miejsce dla kilku różnych obrazów aborygeńskich. A są to:

  • UNNA autorstwa malarki Tanyi Bulla – Unna znaczy „prawdę”, a możliwości jej interpretacji jest wiele, bo przecież każdy z nas ma swoją prawdę.Obraz został namalowany metodą dot painting i został utrzymany w kolorach barw ziemi. Na tle przeplatających się z sobą elementów widnieją chłodniejsze akcenty błękitu. Całość jest rytmiczna, dynamiczna w kompozycji, a ciepłe barwy brązu wyciszają nadmiar ruchu. Kolorystyka obrazu może ożywić stonowane barwy natura-boho.
  • WOOMERA autorstwa malarki Cindy Morton Pwerle – to kolejny przykład dot paintingu, zasługujący na szczególną uwagę. Autorka dzieła należy do uznanej na całym świecie rodziny twórców malarstwa aborygeńskiego. Obraz utrzymany jest w stonowanej palecie barw – zieleń, brąz, kolor żółty. Gdy patrzy się na obraz z daleka, przypomina on krajobraz widziany z lotu ptaka. Ale po przyjrzeniu się z bliska nabiera on całkiem innego znaczenia, wymyka się on wszelkim utartym schematom sztuki abstrakcyjnej.
  • YAM DREAMING namalowany przez Jeannie Mills – autorką jest uznana na całym świecie malarka, która tworzy w myśl nurtu Utopia Art lub Modern Art. Swoje inspiracje przeniosła z tradycji i wierzeń miejsca, z którego pochodzi tj. z Utopii, ojczyzny Aborygenów. Co przedstawia obraz? Jedni widzą w nim kolorowe spirale, inni pióra egzotycznego ptaka lub wysoką, falującą na wietrze trawę, a Ty? Obraz z daleka wydaje się być stonowany, z bliska widać jak wiele barw kryje w sobie każdy szczegół. Kompozycja stworzona jest z kropek i barwnych, pionowych pociągnięć pędzla. Kadr zdaje się być jednak jedynie wycinkiem z większej całości, zbliżeniem na fragment większego dzieła.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MUSSI Concept Studio.

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio