Ogród wertykalny czyli pionowo ustawiona ściana pokryta roślinnością, to pomysł pewnego przyrodnika. Jego koncepcja połączenia industrialnego świata miast z zielonymi ścianami powstała w lasach tropikalnych.
Przyrodnik zaobserwował jak niektóre rośliny świetnie radzą sobie w szczelinach skalnych, na wysokościach, praktycznie bez udziału gleby. Chcąc przenieść tę inspirację do świata z betonu, zaczął projektować ogrody wertykalne we wnętrzach domów oraz na zewnętrznych fasadach budynków. To niezwykle ekologiczne rozwiązanie aranżacyjne z powodzeniem może być stosowane w domach, np. w łazience lub salonie. Trzeba jednak zbudować solidną konstrukcję i zapewnić roślinom odpowiednie warunki do życia. Jakie rośliny i rozwiązania wybrać do danej aranżacji? Jak pielęgnować zielone ściany w domu? Jak zaprojektować wnętrze z ogrodem wertykalnym?
Zielone ściany we wnętrzach
Aby stworzyć ogród wertykalny potrzeba kilku ważnych czynników, które decydują o jego ostatecznym wyglądzie i przeznaczeniu.
- solidna i wytrzymała konstrukcja jako podstawa pod ogród – taka konstrukcja może być wykonana z metalu w formie kratownicy, na której zostaną zawieszone doniczki. Innym rozwiązaniem jest tzw. Pixel Garden, czyli panel z połączonymi z sobą doniczkami lub kieszonkami, do których można wstawić doniczki.
gleba i system nawadniający – gleba powinna być dostosowana do gatunku roślin, które będą w niej rosnąć. Kluczową kwestią jest system nawadniający – automatyczny bądź manualny. Mniejsze wertykalne ogrody można podlewać konewką, większe potrzebują odpowiedniego systemu.
światło – każda roślina ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na światło. Wybierając odpowiednie miejsce na zieloną ścianę, należy wziąć pod uwagę ekspozycję południową i zachodnią, jeśli rośliny potrzebują więcej światła. Te lubiące cień należy umiejscowić w miejscach zacienionych. Rośliny należy dobrać z sobą pod względem wymagań świetlnych.
odpowiednia pielęgnacja roślinności – są rośliny, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba je przycinać, usuwać suche liście, nawozić je i prędko interweniować w przypadku pojawienia się szkodników.
wielkość ogrodu wertykalnego – samodzielne wykonanie zielonej ściany w domu, nie musi być trudne. Wystarczy wziąć pod uwagę wielkość aranżacyjnej przestrzeni, odpowiednio zabezpieczyć ścianę przed wilgocią, dobrać odpowiednie rośliny i nie zapominać o nawodnieniu. Wykonanie dużego lub ogromnego ogrodu będzie wymagało pomocy specjalisty, np. architekta krajobrazu lub architekta wnętrz.
Co sprawia, że wertykalny ogród jest tak niezwykły
Zielone ściany we wnętrzach są przede wszystkim piękne swoim naturalnym pięknem. Rośliny to życie, zieleń uspokaja i nastawia pozytywnie do życia. Ale przede wszystkim ogrody pionowe są ekologiczne, zatem idealnie wpisują się w we współczesne nurty stylizacji wnętrzarskich, takich jak:
- eko
- styl bali
- styl skandynawski
- styl boho lub kolonialny
- nowoczesne wnętrza insdustrialne oraz loftowe
O ile w eko oraz skandi rośliny łączą się w spójną całość z drewnem, o tyle w przypadku industrialu ściana zielona stanowi przeciwwagę dla chłodnego metalu i rustykalnych powierzchni.
Jakie rośliny wybrać do aranżacji?
Mogą to być zarówno storczyki, rośliny pnące i okrywowe, jak i mało wymagający, pospolity mech. Podczas projektowania wnętrza z ogrodem wertykalnym, należy od samego początku liczyć się z zapewnieniem wybranym roślinom optymalnie dobrych warunków do życia. Najlepiej jeśli będą to rośliny, które nieprędko się rozrastają, mają słabo rozwinięte korzenie lub bulwy i nieprzesadnie rosną ku górze. W wypadku, gry ogród wymknie się spod kontroli można rośliny przyciąć, co sprawi, że będą niższe, a w niektórych przypadkach staną się bardziej zagęszczone. Świetnym rozwiązaniem dla niewielkich mieszkań mogą być rośliny miniaturowe lub małe, które z powodzeniem stosuje się w ogrodach szklanych, np. rojniki i miniaturowe paprocie, lub po prostu zioła. W przypadku ogrodu zewnętrznego warto jest wyposażyć ogród w różne roślinny sezonowe kwitnące wiosną, latem i jesienią.
Ogrody wertykalne w eko designie
Wertykalny ogród to jeden z najlepszych przykładów eko designu. Zielone ściany we wnętrzach loft lub industrial świetne komponują się z cegłą lub rustykalnością betonowych powierzchni. Wykorzystanie tego typu eko dekoracji zakłada zarówno aranżacje wewnętrzne jak i zewnętrzne.
Ogrodem może stać się zewnętrzna ściana budynku, ściana w salonie lub niewielki obrazek zawieszony na ścianie w mieszkaniu. Zieleń i naturalność roślin, które filtrują powietrze, dostarczając tlenu, wpływają korzystnie na samopoczucie. Lecz i tutaj obowiązuje pewna swoboda aranżacyjna, bowiem rośliny można zestawiać z materiałami takimi jak drewno czy kamień, a także meblami wykonanymi z bambusa, ratanu lub wikliny. Kompozycje mogą przyjąć formę jednolicie pokrytych roślinnością ścian, co gwarantuje tzw. Picel Garden, jak i przyjąć formy nieco bardziej swobodne, np. poprzez ustawienie poszczególnych elementów na różnych wysokościach i w różnych odstępach. Forma nieco bardziej klasyczna to ściana z roślin składająca się z półek ułożonych na różnych poziomach.
Zielona ściana w Twoim domu
Zielona ściana w łazience pięknie komponuje się z białą armaturą oraz meblami wykonanymi z naturalnego drewna o jasnej, ciepłej barwie. Kąpiel w otoczeniu roślin pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Lustra otoczone zielonymi kompozycjami nabiorą niepowtarzalnego, egzotycznego charakteru.
Zielona ściana w salonie może stanowić piękną ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych fototapet, jeżeli zostanie uwzględniona w projekcie przez architekta wnętrz. Zamknięty w koliste lub kwadratowe ramy chrobotek lub mech, to połączenie nowoczesnej geometrii z naturalnym pięknem. Kwadratowe obrazy roślinne mogą zastępować obrazy. A na tarasie może pojawić się ogród wertykalny uzupełniony o dekoracyjne skały oraz meble z drewna.
Ciekawe aranżacje z zieleni na ścianach
Oto przegląd najciekawszych aranżacji z wykorzystaniem ogrodów wertykalnych, które mogą przypaść do gustu wielbicielom naturalnego eko designu.
Obrazy i kompozycje z mchu poduszkowego
Mech to jedna z najmniej kłopotliwych roślin, które mogą stać się elementem zielonej ściany. Niewielkie kępki mchu poduszkowego są niczym puzzle, z których można ułożyć dowolną dekoracyjną kompozycję. Mech można ułożyć np. w formie mapy świata lub mapy Europy, w kształcie serca, drzewa lub wzorów geometrycznych. Taka efektowna dekoracja na ścianie w salonie to oryginalny dodatek w naturalnym stylu.
Obrazy zamknięte w ramach
Chrobotek reniferowy to druga obok mchu roślinka, która nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Różne kolory chrobotków pozwalają na stworzenie unikatowych kompozycji. Mimo dobrych chęci oferowane w sklepach wertykalne ogródki z chrobotka, mogą się od siebie nieznacznie różnić. Zamknięcie kompozycji, a tym samym ograniczenie rozrostu roślin, gwarantuje zamknięcie ogródka w ramach z drewna. Chrobotek w ramie to świetna alternatywa dla tradycyjnych obrazów do salonu.
Ogród wertykalny w przestrzeni komercyjnej
Miejsca takie jak restauracje, puby, czy nawet biura w stylu industrialnym, to idealne miejsce na ogrody wertykalne przenośne. Taki wolnostojący ogródek składa się z panelu siatkowego, na którym można zawiesić donice z kwiatkami, i to z obu stron! W ten sposób wyposażony stojak można umiejscowić w dowolnym miejscu, bez obaw że się przewróci. System jest opracowany tak, żeby zachowywał stabilność.
Modułowy ogród wertykalny
Najlepsze dekoracje pozwalają na liczne modyfikacje w zależności od gustu kupującego. Idealnym przykładem takiej dekoracji jest modułowy ogród wertykalny składający się z kilku różnych części, które można z sobą dowolnie zestawiać. Zamknięte w kwadratowych lub prostokątnych ramach rośliny, np. mech czy chrobotek, harmonijnie łączą się z ramkami wypełnionymi kamieniami lub drewnianymi plastrami.