Informacje kontaktowe

Projektowanie kuchni

Nowoczesne rozwiązania w projektach kuchni

Kuchnia to serce każdego domu i mieszkania, centrum przyjemnych zapachów, pysznych dań, miejsce spotkań ze znajomymi lub pogawędek przy porannej kawie we dwoje. To miejsce wspólnych rodzinnych posiłków zasługuje na szczególną uwagę. Powinno być nie tylko funkcjonalne i ergonomiczne, ale i przyjemnie urządzone. Nie bez znaczenia jest także estetyka i jednolity styl zabudowy, zwłaszcza jeśli kuchnia połączona jest z salonem, w którym przyjmuje się gości. Jak zaaranżować małą lub dużą kuchnię, aby spełniała wszystkie oczekiwania? Czy warto zamówić meble na wymiar? Przed podjęciem tak ważnych decyzji najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który uchroni cię przed nietrafionymi zakupami mebli oraz kiepskim, niefunkcjonalnym zagospodarowaniem przestrzeni.

Kuchnia w stylu modern

 

Aranżacja wąskiej kuchni w bloku

Niewielkie, wąskie kuchnie to problem mieszkań znajdujących się w blokach. Architekt wnętrz staje przed ogromnym wyzwaniem: zaprojektować kuchnię tak, aby zmieściły się w niej potrzebne akcesoria, i aby wszystko było pod ręką podczas gotowania. W takiej kuchence często brak miejsca na typowy stół kuchenny i krzesła. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają łączenie w kuchni wielu funkcji, choć wymaga to pójścia na kompromis. Dobre zagospodarowanie miejsca w zamykanych szafkach pozwoli na zaoszczędzenie miejsca na blatach, gdzie będzie można przygotować posiłek. Estetycznie spójna zabudowa mebli pozwoli na zachowanie jednolitego stylu w aranżacji. Zwłaszcza jeśli jest to aranżacja kuchni z salonem w bloku.

Aranżacja okna w kuchni

Jak można wykorzystać okno w kuchni? Po pierwsze okno wpuszcza do środka światło dzienne oraz powietrze. Dopływ świeżego powietrza podczas gotowania to kwestia kluczowa, nie każdy okap nadąży z nadmiarem pary wytwarzanej podczas gotowania. Światło dzienne wpadające do kuchni, zwłaszcza ranną porą, pomoże się dobudzić i wprawi nas w dobry nastrój. Lecz dobrze jest także wyposażyć okno w nieprzepuszczającą światła roletę lub żaluzję, które w upalne dni ochronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się, a wieczorem osłonią je przed ciekawskimi sąsiadami, zapewniając odrobinę intymności. Okno w kuchni może stać się odpowiednim miejscem na postawienie dekoracji lub roślin, np. aromatycznych przypraw takich jak rozmaryn, bazylia, oregano, które będą czekały w pogotowiu, zawsze świeże i pachnące. Dopasowana do pory roku dekoracja parapetu okiennego wprowadzi do kuchni przyjemny klimat.

Aranżacja dużej kuchni w domu lub apartamencie

Duże kuchnie pełne przestrzeni dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Znajdzie się tutaj zarówno miejsce na wszystkie sprzęty kuchenne, naczynia, produkty i akcesoria do gotowania, jak i miejsce na sześcioosobowy stół kuchenny oraz wyspę. Duża kuchnia to około 12-15 m2, taka przestrzeń to marzenie gospodyń domowych, które na co dzień muszą gotować w ciasnych, wąskich kuchenkach o powierzchni około 4m2. Samodzielne zaprojektowanie ergonomicznej i funkcjonalnej kuchni na tak małej powierzchni może być trudne. Warto podjąć współpracę z projektantem wnętrz, który ułatwi to zadanie, projektując plan zagospodarowania tego pomieszczenia. Podobnie jest z dużymi kuchniami, gdzie odpowiedni rozstaw stanowiska przeznaczonego do gotowania, jedzenia, mycia naczyń itd. wymaga zastanowienia. Architekt wnętrz pomoże zaoszczędzić czas, i uchroni przed fatalnymi pomyłkami, które mogą utrudnić funkcjonowanie w kuchni na długie lata.

Projekt kuchni z wyspą

Aranżacja wąskiej kuchni raczej nie będzie uwzględniała wyspy, dlatego warto wyposażyć ją w większą powierzchnię blatów. W dużej kuchni może pojawi się wyspa, która będzie nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale także miejscem ich spożywania. Kilka wygodnych wysokich taboretów (hokerów) zapewni komfort siedzenia podczas szybkiego śniadania. Wyspa sprawdzi się tam, gdzie gotowanie wymaga częstej zmiany stanowiska. Mając po jednej stronie blat, a po drugiej zlewozmywak i kuchenkę, wystarczy tylko się odwrócić. Zawieszone nad wyspą szafki zawierające produkty i przyprawy jeszcze bardziej ułatwią zadanie. Wyspa sprawdzi się także w bloku, w funkcjonalnym połączeniu kuchni z salonem, jako element oddzielający przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej. Jaką odległość zachować między wyspą i półkami, aby kuchnia zachowała optymalną ergonomię? Architekci wnętrz pomogą w obliczeniach i doradzą jak ustawić wyspę tak, aby spełniała swoją funkcję, nie stanowiąc przeszkody podczas poruszania się po pomieszczeniu.

Meble kuchenne na wymiar – czy warto?

Coraz częściej aranżacja kuchni, zarówno w dużych domach i mieszkaniach jak i w ciasnych, wąskich lub nietypowych przestrzeniach, wymaga zamówienia mebli na wymiar. Dopasowane pod każdym względem szafki, blaty i półki, ułatwią gotowanie i będą gwarancją funkcjonalności. Projektanci wnętrz jako pasjonaci w urządzaniu przestrzeni kuchennych, mający świadomość rosnącego znaczenia kuchni na mapie domu, są pewni, że proponowane meble kuchenne na wymiar zachwycą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Producenci mebli kuchennych są otwarci na wszelkie ciekawe, indywidualne rozwiązania. Jest to rozwiązanie bardzo dobre dla osób, które nie boją się eksperymentować i którym zależy na tym, aby aranżacja kuchni w ich domu lub mieszkaniu była maksymalnie komfortowa i funkcjonalna.

 

Prosty i praktyczny design ekspozycji win w kuchni (fot. casavogue.globo.com).

Łatwo można sobie wyobrazić, jak przyjemne i wygodne może być przygotowywanie posiłków we wnętrzu, w którym wszystko jest pod ręką i na swoim miejscu? Bez względu na to, czy marzy się o kuchni w stylu loftowym, nowoczesnym czy boho, obecne meble na zamówienie spełniają standardy najwyższej jakości. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak skorzystać z porady architekta wnętrz, który pomoże w pomiarach i doradzi jaki układ mebli wybrać. Pomyłka może słono kosztować, dlatego lepiej zasięgnąć porady fachowców.

 

Na rynku jest dużo firm oferujących systemy do agnacji przestrzeni kuchennej (fot. hikendip.com).

Aranżacja ściany w kuchni

Aranżacja ściany w kuchni pozostawia tyle pola do popisu, ile jeszcze pozostało wolnego miejsca po zawieszeniu wszystkich półek i szafek. Ściana między blatem i wiszącymi szafkami może stać się miejscem na szklaną fototapetę, która jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kafli ceramicznych. Tak atrakcyjna dekoracja, która może przedstawiać na przykład pejzaż gór, łąkę pełną kwiatów lub jezioro, może wprowadzić do małej kuchni przestrzeń, której często brakuje w kuchniach w bloku. Jest to także świetne rozwiązanie w dużych pomieszczeniach, które może podkreślić charakter danego stylu wnętrza. Lecz ściana w kuchni może także być miejscem na nieco skromniejsze dekoracje: plakaty, zdjęcia rodzinne, rysunku dzieci. Aby czuć się w swojej nowoczesnej kuchni swojsko i swobodnie warto wykorzystać jedną ze ścian do uzewnętrznienia swojej indywidualności. Może to być także miejsce funkcjonalne, gdzie zawieszona zostanie tablica korkowa, do której będzie można przypiąć plan zajęć dziecka, karteczki z terminami i ważnymi numerami telefonów.

Jeden z inspirujących przykładów aranżacji kuchni (fot. hikendip.com).

 

Co powinien uwzględniać projekt kuchni?

  1. Miejsce do mycia warzyw oraz zmywania i suszenia naczyń, których nie można myć w zmywarce.
  2. Zamykane szafki na produkty żywnościowe, które nie mogą mieć kontaktu ze światłem.
  3. Półki, wieszaczki, stojaki na narzędzia i akcesoria, które powinny być dostępne na wyciągnięcie ręki.
  4. Zamykane szafki na garnki i zastawę stołową – zabezpieczone przed kurzem i przypadkowym stłuczeniem.
  5. Dla ujednolicenia stylu wnętrza w zabudowie warto umieścić zmywarkę, która przecież nie musi być widoczna na zewnątrz.
  6. Płyta i piekarnik do gotowania – tuż obok blatu, gdzie przygotowuje się posiłek.
  7. Wyspa – sprawdza się w dużych kuchniach.
  8. Odpowiednio duża powierzchnia blatów służących przygotowywaniu posiłków.
  9. Okap.
  10. Miejsce na dekorację – parapet okna i ściany.
  11. Miejsce na stół kuchenny i krzesła, ewentualnie wyspę z hokerami.

Czym kierować się podczas projektowania kuchni?

Samodzielnie wykonanie rysunku kuchni z uwzględnieniem odpowiedniego rozstawu mebli może być trudne, zwłaszcza jeśli jest to kuchnia w ciasnym, wąskim pomieszczeniu w bloku. W takim wypadku należy rozważyć połączenie aneksu kuchennego z salonem, które będą od siebie oddzielone wyspą. Nietypowe pomieszczenia mogą wymagać zamówienia mebli na wymiar. Oczywiście można spróbować samodzielnie uporać się z wyborem koloru ścian, mebli i odpowiednich akcesoriów, jednak będzie to wymagało znacznie więcej pracy i czasu, niż w przypadku, gdyby zlecono projekt architektowi wnętrz. Duża kuchnia to ogromne pole do popisu, jednak łatwo jest zaburzyć jej funkcjonalność nieprzemyślanymi rozwiązaniami. Warto skorzystać z porady architekta wnętrz, aby przed podjęciem realizacji przemyśleć pewne aspekty funkcjonalne, ergonomiczne i estetyczne. W końcu kuchnia to miejsce przeznaczone nie tylko do gotowania, ale także do spożywania posiłków i przyjmowania bliskich znajomych. 

Projektowanie wnętrz Poznań – czytaj dalej …