Informacje kontaktowe

ARANŻACJA SALONU

Aranżacja salonu w bloku

Aranżacje wnętrz salonu w bloku wielorodzinnym wymagają ergonomicznie rozplanowanej przestrzeni, która będzie spełniała kilka kluczowych dla tego pomieszczenia funkcji. Niewielkie przestrzenie wymagają zastosowania wielofunkcyjnych mebli i rozwiązań, które jednocześnie ułatwią egzystencję i będą stylistycznie spójne. Połączenie salonu z jadalnią oraz aneksem kuchennym to świetne rozwiązanie. Zwłaszcza, że wpisuje się w modne nurty aranżacji loftowej lub w stylu skandynawskim. Kluczowymi kwestiami podczas aranżacji salonu w niewielkim mieszkaniu są: oszczędność miejsca, łączenie funkcji w otwartych przestrzeniach oraz praktyczne meble.  

aranżacja salonu
Salon jest miejscem, gdzie spędzamy dużo czasu, dlatego sofa czy kanapa pełnią w nim ważną funkcję (fot. behance.net).

Aranżacja małego salonu w mieszkaniu

Salon 16-20m2 to niewielka przestrzeń, która musi być dobrze rozplanowana. Przestrzeń ta z reguły łączy w sobie miejsce do siedzenia służące wypoczynkowi lub stwarzające warunki do przyjmowania gości. Widoczny z sofy telewizor stwarza z kolei możliwość bezproblemowego oglądania filmów lub ulubionych seriali. Salon w niewielkich mieszkaniach często spełnia także rolę jadalni, zatem w przestrzeni tej pojawi się nieduży stół z wygodnymi krzesłami. Sofa lub kanapa mogą dzielić przestrzeń na pół, odgradzając stół jadalniany od niewielkiego stolika kawowego, przy którym przyjmowani są goście. Jeszcze lepszym rozwiązanie jest usytuowanie kompletu wypoczynkowego przodem do okna i drzwi na balkon. Projekt wnętrza małego salonu musi także uwzględniać rozkład regałów i półek, które są miejscem na pamiątki rodzinne, zdjęcia, książki, nagrody lub po prostu na dekoracje. Przydadzą się także półki zamykane i szafka RTV. Połączenie salonu z aneksem kuchennym to bardzo dobry pomysł, lecz wymaga wydzielenia strefy przeznaczonej do wypoczynku i przestrzeni przeznaczonej do gotowania. Taką rolę może spełniać wyspa z blatem do przyrządzania posiłków, lub barek wyposażony w wysokie taborety, przy którym można na szybko zjeść śniadanie lub inny posiłek. 

Kluczowe zasady aranżacji salonu w bloku to: 

  • Zachowanie przestronności z subtelnym podziałem na strefy czyli dobra aranżacja wnętrz.
  • Zachowanie spójności stylu – projekty wnętrz dobrych biur projektowych. 
  • Zastosowanie funkcjonalnych mebli – projektowanie wnętrz z uwzględnieniem wewnętrznej organizacji domu.
  • Łączenie stref, tj. strefa wypoczynku połączona z jadalnią, kuchnia połączona z salonem – projekty wnętrz mieszkalnych. 

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 20 m2? 

Salon 20m2, w którym zostanie zachowana otwarta przestrzeń, bez problemu zmieści w sobie również aneks kuchenny ze stołem lub barkiem. O ile komplet wypoczynkowy można umieścić w strefie bliżej okna, co ułatwi dostęp do światła i świeżego powietrza, o tyle aneks kuchenny powinien znaleźć swoje miejsce we wnęce wydzielonej barkiem lub wyspą z blatem do przygotowywania posiłków. Mała, poręczna kuchenka wyposażona w zamykane szafki, zlew i piec do gotowania, ułatwi sprawne przygotowywanie posiłków. Łatwiej jest gotować, gdy wszystko jest pod ręką, z kolei łatwiej jest odpoczywać, gdy kuchenne sprzęty są zamknięte w estetycznej zabudowie, której wygląd współgra z aranżacją salonu. W końcu salon to także miejsce, gdzie przyjmuje się gości i wspólnie spędza czas z rodziną. Komfortowy komplet wypoczynkowy odwrócony tyłem do aneksu kuchennego, zwrócony w stronę okna, sprawi, że goście poczują się jak w zwyczajnym salonie. Tak subtelnie wydzielona strefa nie będzie ograniczała przestrzeni. 

Praktyczne rozwiązania w małym salonie  

Duży pokój w bloku, który łączy w sobie wiele funkcji, powinien mieć na wyposażeniu wielofunkcyjne meble. Czasem trzeba coś schować, czasem salon to także miejsce do spania czy też miejsce, w którym musi stanąć szafa na ubrania. Wielofunkcyjna meblościanka, której elementy dają się z sobą dowolnie łączyć, pozwolą na estetyczne połączenie z sobą szafki RTV, regałów, szafek zamykanych czy nawet szafy na ubrania. Ciekawym rozwiązaniem funkcjonalnym może być półkotapczan, który jest połączeniem półki z tapczanem przeznaczonym do spania. Na dzień można tapczan schować, w nocy rozłożyć dla gości, lub dla siebie, jeśli salon spełnia również funkcję sypialni w kawalerce. Jeśli w salonie od czasu do czasu pojawia się większa liczba osób, warto wyposażyć się w rozkładany stół, który po rozłożeniu pomieści nawet do 12 osób, a w dzień na przykład tylko sześć. Czasem zdarza się, że w mieszkaniu nie ma korytarza przejściowego, co sprawia, że wchodzi się do środka bezpośrednio z korytarza. Połączenie półki na buty z wygodnym siedzeniem, garderobianą szafą oraz lustrem, rozwiążą problem ergonomiczny wnętrza.  

Aranżacja salonu w domu jednorodzinnym  

Aranżacja dużego salonu powinna łączyć w sobie funkcję wypoczynkową i rozrywkową. Może to także być miejsce spełniające rolę jadalni. Aby dobrze urządzić salon 30 m2 lub większy, należy dobrze rozplanować te funkcje, nie zapominając o odpowiednim oświetleniu, kolorystyce oraz spójnej stylizacji. Salon w domu jednorodzinnym to idealne miejsce na kominek oraz dekoracyjne fototapety. Jak zaaranżować salon, aby był jednocześnie ergonomiczny i estetycznie spójny? Który styl do salonu wybrać?

Projekt salonu z jadalnią  

W dużych domach w aranżacji wnętrza można pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia na kuchnię oraz jadalnię. Salon jest odpowiednim miejscem na to, aby połączyć w nim strefę rozrywkową i wypoczynkową wraz z strefą jadalnianą. Obszerny salon 30m2 pomieści w sobie komplet wypoczynkowy wraz z niskim stolikiem kawowym, a także duży stół. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie stołu rozkładanego, który w razie potrzeby może pomieścić większą ilość gości. Przydaje się to zwłaszcza podczas uroczystości rodzinnych oraz świąt. Stół powinien być wyposażony w wygodne, pasujące do niego krzesła z oparciem. Komfort podczas siedzenia zapewni odpowiednia ilość miejsca na nogi oraz po bokach – najlepiej wyposażyć się w większy stół, który pozwoli na swobodę ruchów podczas jedzenia. Krzesła z tapicerowanym siedzeniem i oparciem zapewnią wygodę podczas długiego biesiadowania. Aranżacja salonu z jadalnią powinna być także spójna stylistycznie, co będzie miało wpływ na dobre samopoczucie i wygodę użytkowania. w aranżacji 

Jak zaaranżować kominek w salonie?

Kominek może stać się centrum aranżacji lub jedynie jego pobocznym elementem. Warto jednak umiejscowić go w centralnym punkcie, tak aby można go było widzieć podczas siedzenia na sofie. Delektowanie się poranną kawą i przyglądanie się falującym, jasnym ognikom, może wprawić w dobry nastrój, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są krótkie. Jasność ognia, pokrzepiające ciepło i przyjemna dla oka temperatura światła wypływająca wprost z kominka, wprowadzą do wnętrza przyjazny klimat. Należy pamiętać, że ogień to nie zabawka, dlatego jeśli salon jest wyposażony w tradycyjny, klasyczny kominek z odsłoniętym wnętrzem, należy zachować dystans między meblami oraz dywanem, które mogą zająć się ogniem. Po bokach, za ścianami kominka powinny stanąć półki na drewno oraz narzędzia służące do obsługi kominka. Jeśli zaś salon jest wyposażony w nowoczesny, zamykany kominek odgradzający ogień od wnętrza żaroodporną szybą, mimo wszystko należy zachować dystans między kominkiem a meblami. Zbyt wysoka temperatura może być na dłuższą metę uciążliwa, dlatego lepiej umiejscowić sofę i fotele na tyle daleko, żeby ciepło nie pogarszało samopoczucia. 

Jakie ozdoby wybrać do salonu?  

Gdy projekt salonu jest już prawie gotowy, została wybrana odpowiednia kolorystyka, meble oraz podział funkcjonalny, przychodzi czas na dobór dekoracji czyli rola naszego biura projektowego. O ile półki mogą być miejscem na dekoracyjne bibeloty i pamiątki rodzinne, o tyle najbardziej reprezentacyjna ściana w całej aranżacji powinna być wyposażona w obraz lub fototapetę. Jeśli kominek gra w salonie rolę drugoplanową, warto w centrum umieścić dużą i efektowną reprodukcję dzieła sztuki, niekoniecznie aspirującą do klasyków sztuki malarstwa światowego. Obraz można umieścić naprzeciwko kompletu wypoczynkowego lub tuż za kanapą, tak aby był dobrze widoczny od strony drzwi. Duże, realistyczne fototapety to rozwiązanie nowatorskie, które może wnieść do wnętrza niepowtarzalny klimat miejsca, z którego pochodzą kadry zajmujące nieraz całą ścianę aranżacji. Modne dodatki w stylu NY, hampton lub bali nadadzą aranżacji ostatecznego wyglądu. Salon to także świetne miejsce na duże rośliny i okazałe bukiety kwiatów. Rośliny wprowadzają do wnętrza powietrze i naturalny wygląd, który działa na człowieka uspokajająco. 

Dobry projekt oświetlenia salonu 

Kluczową rolę w aranżacji wnętrza gra oświetlenie. Salon powinien być wyposażony w światło boczne, wypływające z kinkietów przyściennych oraz w reprezentacyjny żyrandol. O ile kinkiet, swoim przytłumionym światłem zapewni w salonie odrobine intymności, o tyle żyrandol rozświetli pomieszczenie dzięki wielu mniejszym źródłom światła, składających się na nierozerwalną całość. Oryginalnym i ponadczasowym pomysłem jest żyrandol kryształowy, który idealnie wpisuje się w nowoczesne aranżacje, wnosząc do wnętrza nutkę ekskluzywności. Lampa wisząca nad stołem jadalnianym pomoże w komfortowym zjedzeniu posiłku wieczorową porą. Ciekawym rozwiązaniem może być tak zwane oświetlenie szynowe, wyposażone w małe lampki, które można dowolnie ustawiać. Obraz podświetlony takimi lampkami zwróci uwagę gości i będzie odpowiednio wyeksponowany. Dla osób, które lubią wieczorem poczytać w zaciszu salonu, odpowiednia będzie lampa stojąca przy kanapie lub fotelu, której światło będzie można odpowiednio ustawić dzięki ruchomym częściom stelaża. Oświetlenie dekoracyjne LED w różnych kolorach, które podświetli sufit lub meble, doda wnętrzu nowoczesności.

Projekt małego salonu w modnym stylu 

Pomijając wszelkie aspekty funkcjonalne, które powinna spełniać aranżacja salonu z aneksem kuchennym i jadalnią, trzeba także zwrócić uwagę na drugą kluczową kwestię. Nie bez znaczenia w niewielkim salonie jest styl aranżacji, który decyduje o ostatecznym efekcie wizualnym, wprowadzając do wnętrza specyficzny klimat. Współczesne stylizacje w stylu loft lub skandynawskim świetnie sprawdzą się w mieszkaniach w bloku.  

Najpopularniejsze style w aranżacji salonów w domach jednorodzinnych 

Zważywszy na fakt, że salon to w domu najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, należy poświęcić mu więcej czasu podczas projektowania aranżacji. Jak umeblować salon, aby był jednocześnie wygodny i funkcjonalny? Pod względem podziału na strefę wypoczynkową i jadalnianą należy dobrać odpowiedni komplet wypoczynkowy, duży stół i stolik kawowy. Praktyczna meblościanka, której moduły można z sobą dowolnie zestawiać, umożliwia odpowiednie ułożenie mebli. Jaki styl będzie najbardziej pasował do salonu? Nowoczesny NY, reprezentacyjny hampton czy może lekki i przestronny bali? 

  • Salon w stylu nowojorskim 

Styl NY to połączenie nowoczesności z ekskluzywnością. Wygodne, tapicerowane meble o klasycznym fasonie, siedzenia i oparcia z pikowanych tkanin, kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości, które oscylują wokół błękitów i zieleni… Stonowana biel, krem, kość słoniowa uzupełnione są o kontrastowe akcenty kolorystyczne, które nie zaburzają równowagi lecz łączą się z nią w harmonijną całość. Dla dodania dekoracyjności salon w stylu nowojorskim wyposażony jest w błyszczące dodatki, które dodają wnętrzu nuty ekskluzywności. Pojawiają się kryształowe żyrandole, stoliki szklane, ozdobne lampy stojące z abażurami, designerskie meble, które są uzupełnieniem aranżacji o praktyczne i oryginalne rozwiązania. Spójnie utrzymana temperatura barwna uzupełniona o ciekawe czarno-białe kadry zdjęć zyskuje eleganckiej nowoczesności. 

  • Salon w stylu hampton 

Hampton przedstawia uwielbienie dla wszelkich odcieni bieli uzupełnionych o subtelne domieszki barwne. Biel wzbogacona o nieliczne szarości jest idealnym tłem dla błękitu, który w tym stylu jest nieodzownym elementem budującym dominantę. Przytulne i jasne wnętrza wyposażone są w miękkie, tapicerowane meble o fantazyjnych kształtach rodem z baroku. Pikowane sofy i pufy współgrają z stylizowanymi nóżkami stolików kawowych, wyposażonych w szklane blaty. Pojawiają się także meble bardziej nowoczesne, które wpisują się w kolorystykę wnętrza dzięki chromowanym, błyszczącym dodatkom. Reprezentacyjność stylu łączy się tutaj z maksymalną wygodą i przytulnością. Błękit nadaje wnętrzu dostojności i elitarności. Nieodzownym elementem wnętrza jest kominek, który jest źródłem światła i ciepła. Styl hampton idealnie nadaje się do dużych salonów. 

  • Salon w stylu bali 

Największą swobodę w przestrzeni salonu zapewni projekt w stylu bali, który jest nie tylko jasny i przestronny, ale także stosuje formy lekkie i naturalne, które nie ograniczają przestrzeni. Styl bali utrzymany jest w tonacjach barw ziemi, które są idealnym tłem dla plecionych, ażurowych mebli oraz oryginalnych dekoracji. Dominują tutaj faktury i formy, nie zaś akcenty kolorystyczne. Materiały takie jak len, drewno, ratan, bambus i trawa morska wprowadzą do salonu naturalność i ciepło. Wisząca, pleciona lampa, makata zdobiąca ścianę za sofą wykonana z trawy morskiej, plecione makramy zastępujące typowe stojaki na kwiaty… Nie należy zapominać o roślinach stojących lub zwisających, które dopełniają całości aranżacji. 

Projekt salonu w stylu skandynawskim pozwoli na zachowanie przestronności wnętrza, dodając mu lekkości. Jasna, pastelowa kolorystyka, naturalne barwy drewna, przyjemne dla oka kształty mebli, wprowadzające przyjazną atmosferę plakaty lub fototapety. Mimo swojej pozornej rustykalności i chłodu, który wnosi do przestrzeni biel, styl ten wprowadza do wnętrza ciepło. Akcenty kolorystyczne, wzory skandynawskie, kolorowe grafiki zwierząt lub inspirowane naturą plakaty, to detale, które budują klimat miejsca. Ciepłe, miękkie poduszki z plecionymi na drutach wzorami, pledy wykonane z wełny, przyjemne dla oka faktury i naturalne kolory, pozwalają poczuć się komfortowo. Zastosowanie drewnianych, prostych mebli i drewnianej podłogi w tym samym odcieniu pozwoli na zachowanie jednolitej temperatury barwnej. Jako dominanty można użyć tutaj wzorów charakterystycznych dla stylu skandynawskiego: czarno-białe zygzaki, strukturalnie plecione wzory warkoczy, graficzne wzory roślinne, ale także kolorowe plakaty uwieczniające zwierzęta lasu: jelenie, sarny, lisy, łosie, zające itd. Skandi kocha wszystko to co naturalne, dlatego na parapecie okna znajdą swoje miejsce sukulenty w małych, ceramicznych doniczkach. 

Elementy stylu skandi w projektach wnętrz: 

– białe ściany 

– drewniana podłoga 

– drewniane, proste meble o zaokrąglonych kształtach 

– pastelowe kolory 

– plakaty ze zwierzętami lub wzorami inspirowanymi przyrodą lasu 

– miękkie, plecione poduszki i koce w naturalnych kolorach – beż, szary, biel, ecru 

– wzory skandynawskie – czarno-białe 

– sukulenty. 

Lofty to pofabryczne, stare mieszkania pracownicze, pozostałe po dawnych fabrykach. Styl loft wziął swoją nazwę właśnie od tych mieszkań, których główną cechą jest to, że łączą one w sobie wiele funkcji – podobnie jak współczesne mieszkania w blokach. Loft jest zatem jednym ze styli, które świetnie sprawdzą się w salonie w niewielkim mieszkaniu. Tłem dla tego rodzaju aranżacji jest rustykalna biel ścian lub cegła, która z reguły występuje w starych kamienicach, zaraz pod warstwą gładkiego tynku. W nowych mieszkaniach może nie być takiej możliwości, aby odsłonić cegłę, lecz w ofertach sklepów znajdują się płytki, które imitują cegłę. Pozostając przy bieli, która jest równie dobrym tłem dla aranżacji loft jak cegła, można nadać jej szarawego zabarwienia, które upodobni ścianę do betonu. W ten sposób utworzona rustykalność ścian, może stać się świetnym tłem dla typowych loftowych mebli powstałych z połączenia drewna i malowanych na czarno, metalowych konstrukcji. Kontrastujące ze ścianą, ciemne, postarzane meble nie są koniecznością. Styl loft we wnętrzach stosuje także meble tapicerowane w stonowanych kolorach. Mocniejsze akcenty kolorystyczne, takiej jak: czerwony i żółty, w postaci dekoracyjnych dodatków ożywią wnętrze. Ciepło wprowadzą także czarno-białe wzory zdobiące poduszki lub dywany w stonowanych kolorach. Charakterystyczne meble powstałe z połączenia palet, malowane są na biało lub zachowują swoją rustykalność i kolor. Ciekawym dodatkiem do aranżacji będą fototapety lub plakaty pasujące do wystroju. Obecnie architekci wnętrz bardzo często sięgają w projektach domów i mieszkań do tego stylu. 

Elementy stylu loftowego w aranżacji wnętrz: 

  • rustykalne ściany z cegły lub ściany imitujące surowy beton, 
  • drewniane podłogi, 
  • łączenie funkcji – salon z aneksem kuchennym i jadalnią, 
  • otwarte przestrzenie, duże okna, 
  • meble postarzane, drewniane z dodatkiem metalu lub tapicerowane, 
  • akcenty kolorystyczne – czerwony, żółty, jaskrawa zieleń meble z palet drewnianych kolory dominujące – biel, beż, czerwień cegły, szary, szarawa biel, ciepłe odcienie naturalnego drewna. 

 

 Projektowanie wnętrz Poznań – czytaj dalej …