Informacje kontaktowe

Kominek w salonie, koza, projektant wnętrz Poznań
Salon z kominkiem, nowoczesny kominek
Salon z kominkiem, nowoczesny kominek

Ponadczasowy, wyjątkowy i funkcjonalny – kominek do salonu jest od wieków cenionym dodatkiem do wnętrz w różnym stylu, niezależnie od epoki i koncepcji danego wnętrza. Swoją ponadczasowość kominek zawdzięcza ogniowi, który jest źródłem światła oraz ciepła. Estetyczny wygląd kominka powinien iść w parze z aranżacją, w której się znajduje. Współcześnie wykorzystuje się nowatorskie technologie, które pozwalają na dostosowanie tych eleganckich źródeł ciepła do praktycznie każdego rodzaju wnętrza. Kominki z płaszczem wodnym, biokominki, kominki elektryczne…

Mnogość rozwiązań wymusza zapytanie o bezpieczeństwo użytkowania oraz stylistykę wnętrza, do którego pasują poszczególne modele. Czy małe mieszkanie to miejsce na kominek? Jak bezpiecznie zaaranżować otoczenie, aby nie doszło do pożaru?

Salon z kominkiem

Kominek w salonie spełnia rolę eleganckiego dodatku do aranżacji. Jest także źródłem przyjemnego w odbiorze, naturalnego światła, które oddaje ogień. Ciepło, które w zależności od wielkości oraz rodzaju kominka, jest w stanie ogrzać całe pomieszczenie, może wpływać również na temperaturę pomieszczeń w innych częściach domu. Ilość oddanego ciepła zależy od kaloryczności paliwa oraz wielkości kominka. 

Miejsce na to ponadczasowe źródło światła powinno być zaplanowane już podczas budowy domu i projektu wnętrza, zwłaszcza jeśli w aranżacji salonu ma się znaleźć kominek tradycyjny. W chwili, gdy w już stworzonej przestrzeni, ma pojawić się kominek, należy dokonać przebudowy, która przystosuje salon do warunków wymaganych przez normy techniczne i budowlane. Najmniej problemu jest z rozwiązaniami nowoczesnymi – nie wszystkie wymagają zamontowania dodatkowej instalacji odprowadzającej substancje powstałe podczas spalania. Np. biokominki nie wymagają wynoszenia popiołu. Kluczowym aspektem bezpieczeństwa jest właściwe zaaranżowanie otoczenia dookoła kominka, zwłaszcza jeśli jest to wersja z paleniskiem odsłoniętym.

Kominki ozdobne do salonu

Salon z kominkiem w dekoracyjnej zabudowie to piękny dodatek do wnętrza w każdym stylu. O charakterze decydują materiały, kolor, faktura oraz kształt zabudowy. Wszystkie te aspekty przekładają się na wygląd aranżacji, dlatego podczas rozważania wyboru odpowiedniego kominka należy poradzić się architekta wnętrz, który będzie idealnym doradcą w zakresie stylizacji oraz bezpiecznego zagospodarowania przestrzeni dookoła kominka.

Cegła

Zabudowa ceglana to dobry pomysł dla aranżacji w stylu wiejskim, rustykalnym i oczywiście stylu loftowym. Ciepło, które daje cegła, pod względem fizycznym oraz wizualnym, koresponduje z czerwonymi i pomarańczowymi językami ognia. Połączenie cegły i szarego kamienia sprawi, że aranżacja stanie się nieco bardziej wyciszona i stonowana.  

Drewno

Połączenie drewna i ognia odruchowo kojarzy się z pożarem, co nie zawsze ma odzwierciedlenie w aranżacji dookoła kominka. Drewno może bowiem stanowić element zdobniczy ściany dookoła paleniska, pozostając w niszach dookoła ścian kominkowych. Szczapy i polana drewna można wykorzystać jako funkcjonalną dekorację, która zostanie umieszczona w specjalnych wnękach w ścianie. Drewniany parapet nad kominkiem to świetne miejsce na dekoracyjne bibeloty i zdjęcia oprawione w ramki. Opcja ta pasuje do aranżacji klasycznych, w stylu eko oraz stylu skandynawskim.

Beton

Ten surowy i chłodny w odczuciu wizualnym materiał, znalazł swoje zastosowanie jako element zdobiący zabudowę kominka. Płyty betonowe o nowoczesnym industrialnym charakterze, w połączeniu ze szkłem hartowanym zasłaniającym kominek, stanowią piękne tło dla płonącego w kominku ognia. Nasze biuro projektowe MUSSI Concept studio w jednym ze swoich projektów –  domu modern natura-boho w Warszawie, obok betu architektonicznego zaprojektowało pojemniki  z czarnego metalu, które świetnie sprawdziły się w codziennym użytkowaniu a ściana nie ulega zniszczeniu. 

Kamień

Podobnie jak cegła i beton daje wrażenie surowości i rustykalności, które podkreślają ciepłą barwę ognia. Jasny kamień o strukturalnej powierzchni dobrze komponuje się z ciemnymi, metalowymi detalami kominka.

Sztukaterie i kafle ceramiczne

Tego typu zdobienia kojarzą się z reguły z wcześniejszymi epokami, gdy to piece kaflowe stanowiły jedyne źródło ciepła w wysokich i obszernych pomieszczeniach pałaców i kamienic. Płaskorzeźbione kafle ceramiczne oraz sztukaterie zdobiące obramowania kominków to powiew przeszłości, który świetnie sprawdza się w aranżacjach w stylu shabby chic, paryskim i glamour. Oczywiście o ostatecznym charakterze decyduje rodzaj zdobienia.

Kominek w małym mieszkaniu

Mogłoby się wydawać, że w małych salonach umiejscowionych w niewielkich mieszkaniach nie ma miejsca na luksus jakim jest kominek. Lecz kominek w małym mieszkaniu wcale nie musi pozostać w sferze marzeń. Technologiczne nowinki umożliwiają obecnie wybór odpowiedniego źródła ciepła do niewielkich wnętrz. W małych salon sprawdzą się niewielkie biokominki lub kominki elektryczne.

Przed wyborem należy jednak zasięgnąć opinii architekta wnętrz, który doradzi, które rozwiązanie będzie odpowiednie do danego wnętrza. Istnieje bowiem ryzyko przegrzewania pomieszczeń. Ważne jest również, aby poradzić się fachowców, którzy przyjrzą się aranżacji pod względem technicznym, co będzie gwarancją bezpieczeństwa użytkowania.

Salon z kominkiem – główne zagrożenia

Kluczowym aspektem bezpieczeństwa jest stworzenie przestrzeni dookoła kominka, która nie będzie narażała gospodarzy na pożar. Należy zachować odpowiednią odległość między paleniskiem i meblami, a tuż przed nim umieścić niepalne tworzywa zabezpieczające podłogę przed ogniem. Odkryte palenisko można zabezpieczyć specjalną siatką, która ograniczy przemieszczanie się iskier w stronę salonu. Należy pamiętać o czyszczeniu paleniska oraz instalacji, które również mogą być źródłem potencjalnego zagrożenia. Aby kominek działał prawidłowo, pomieszczenie musi posiadać odpowiednie napowietrzenie i wentylację. Pył wydostający się z kominka przemawia za tym, aby zakupić kominek zamykany z szybą hartowaną. Bezpieczeństwo użytkowników, ale także aspekty związane z ochroną środowiska, zależą głównie od rodzaju stosowanego paliwa. Pod tym względem warto sięgnąć po biokominek.

Alternatywa dla tradycyjnego kominka 

Wspomniane już wcześniej alternatywne rozwiązania, mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne kominki wyposażone w otwarte, szerokie paleniska. Oczywiście, tradycja ma swój klimat, lecz nie zawsze można sobie na nią pozwolić. W mniejszych wnętrzach sprawdzą się kominki elektryczne, w których efekt palącego się ognia powstaje poprzez rozbicie pary wodnej i wiązek światła, na których powstaje obraz poruszających się płomieni. Intensywność światła można dowolnie regulować. Z powodzeniem można go zamontować tam, gdzie nie ma komina, np. w ciekawie zaaranżowanej sypialni czy nawet w łazience. Jest to wygodne rozwiązanie pod względem utrzymania czystości.

Z kolei biokominki, których wielkość jest stosunkowo mała, zasilane są biopaliwami, które nie pozostawiają praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Biokominek można zamocować na ścianie lub po prostu postawić na środku salonu, bez ryzyka pożaru – stabilna konstrukcja. 

Jest jeszcze jedna alternatywa, która z powodzeniem zastępuje kominek, a jest to wolnostojąca koza żeliwna. Ten oryginalny dodatek do wnętrz wymaga zainstalowania rury odprowadzającej dym oraz inne produkty spalania. Kozę można ustawić w dowolnym miejscu w salonie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W wyborze odpowiedniej opcji pomoże architekt wnętrz, który dokładnie zna specyfikę tych produktów.

Kominki z płaszczem wodnym

Obok tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań istnieje również inny rodzaj ogrzewania, który pozwala na efektywne wykorzystanie ciepła, którego źródłem jest kominek. Otoczone płaszczem wodnym palenisko podgrzewa wodę, która przypływa dookoła niego. W ten sposób ogrzana w woda trafia do instalacji wodnej w całym domu, umożliwiając mycie w ciepłej wodzie. Kominki z płaszczem wodnym wymagają zamontowania specjalnej instalacji, którą może wykonać tylko fachowiec.

Kominek do salonu – wiodący producenci

Pasja projektowania wnętrz idzie u nas w parze z bogatą ofertą kominków. Dostępne w  salonach modele nowoczesnych kominków to pełen wachlarz możliwości. Niektóre współpracują z wiodącymi producentami najlepszych i najpiękniejszych kominków na drewno, gaz, pellet a także kominków elektrycznych. Aby utrzymać najwyższy standard obsługi i bogatą ofertę wyselekcjonowanych produktów, decydują się na współpracę z następującymi producentami: Jotul, Scan, Defro, Hoxter, Max blank, Hase, Bef, La nordica, Thorma, Kratki, Aflamo, Dimplex, Faber, Kalfire.

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio