Początki glamour sięgają lat 30-tych ubiegłego stulecia. Styl zrodził się w Hollywood i jest nierozerwalnie związany z luksusem i elegancją właściwych życiu hollywoodzkich gwiazd. Wnętrza glamour przez wiele lat przechodziły metamorfozę, która doprowadziła do syntezy elegancji i przepychu z nowoczesnym designem. Blask, splendor i luksus widoczne są w intensywnych barwach, iluminacji kryształów, złoceniach i efektownych kontrastach. Jak zaprojektować mieszkanie w stylu glamour? Jak wprowadzić ten styl do salonu, łazienki lub sypialni?
Skąd wziął się styl glamour?
Początkowo styl glamour królował w modzie lat trzydziestych, którą kreowały gwiazdy hollywoodzkiego ekranu. Stopniowo zaczęto wprowadzać ten styl „na salony”, gdzie emanował swoją luksusową elitarnością. Eklektyczne łączenia mebli, efektowne detale i intensywne odcienie inspirowane barwami szlachetnych kamieni były odpowiedzią na nudny minimalizm, który w tamtych czas był na topie. Inspiracja barokowym pięknem wzorów i detali w połączeniu z kontrastem i blaskiem wymagały jednak rozważenia odpowiednich proporcji. Dlatego współczesny styl glamour łączy barokowe inspiracje z nowoczesnością. Dzięki temu styl jest harmonijny i luksusowy, lecz pozbawiony nadmiaru dekoracyjności.
GLAMOUR WNĘTRZA – podstawowe założenia stylu
Kontrastowe zestawienia bieli i czerni, podobnie jak srebrzyste odcienie szarości i subtelne, pastelowe barwy, to idealne tło dla błyszczących detali i mebli. Luksus w glamour przejawia się poprzez zastosowanie złoceń, intensywnych odcieni barw, które stanowią dominantę – jest to niezbędny element. Efektowne barokowe wzornictwo staje tutaj na równi ze współczesnym designem. Punktem kluczowym są dekoracje, które przykuwają uwagę elegancją, takie jak: kryształowe żyrandole, meble z przezroczystej pleksi, srebrne świeczniki w nowoczesnym stylu. Glamour to przepych, luksus i elegancja, ale także dążenie do zachowania harmonii, idealnego zestawienia nowoczesnego minimalizmu z eklektycznym łączeniem form. Błyszczące powinny być także dekoracje wnętrz: patery, wazony i bibeloty. Nie ma tutaj jednak miejsca na zbędne detale, które mogą powodować przeciążenie kompozycji.
Wnętrza w stylu glamour – elementy stylu
Ściany i podłogi – podłogi nawiązują tutaj do modnego współcześnie stylu francuskiego – drewniana podłoga z motywem jodełki. Ściany to miejsce zarówno na barokowe, sztukateryjne inspiracje jak i na tapetę z barokowym, finezyjnym wzorem powtarzających się rytmicznie motywów. Ściany białe i beżowe łączone są często z kontrastującą czernią, grafitem lub intensywnym odcieniem fioletu, szafiru lub ciemnej zieleni. Łazienka to idealne miejsce na posadzkę ułożoną z czarnych i białych płytek tworzących szachownicę.
Barwy – podstawą są kontrasty, harmonijne łączenie barwy podstawowej z akcentami odcieni, które czynią we wnętrzu dominantę. Oprócz wymienionych w powyższym punkcie barw, pojawiają się także złoto, srebro oraz przezroczystość, która rozświetla wnętrze, dodając mu odrobiny lekkości.
Tkaniny – tapicerowane meble, kotary w oknach, dekoracyjne poduszki wykonane są z tkanin najwyższej jakości, takich jak: welur, żakard, tafta, aksamit czy jedwab.
Meble – wnętrza w stylu glamour preferują meble tapicerowane z charakterystyczną barokową pikowanką oraz finezyjnymi detalami, takimi jak na przykład: ozdobne nóżki, płaskorzeźbione detale zwieńczające oparcia. Te wiktoriańskie meble zestawiane są z prostymi, szklanymi stolikami, krzesłami i szafkami wyróżniającymi się z otoczenia połyskującymi złoceniami lub srebrnymi powierzchniami. Podnóżki i pufy zwiększają komfort wypoczynku w salonie lub sypialni, stanowią dodatkowy detal dekoracyjny.
Detale – akcenty srebra, złota, kolorów kamieni szlachetnych, kryształ, szkło – bez tego glamour nie byłby sobą. Wzornictwo charakterystyczne dla baroku zestawiane jest tutaj z kontrastującą prostotą, dominuje lecz nie przeciąża wnętrza swoją dekoracyjnością.
Oświetlenie – źródłem światła w tego rodzaju wnętrzach są kilkukondygnacyjne, kryształowe żyrandole, które wprowadzają do wnętrza subtelną iluminację barw, oraz dyskretnie oświetlające wnętrze stojące lampki z abażurami.
Dekoracje – kryształowe żyrandole, srebrne świeczniki w nowoczesnym wydaniu, szklane wazony, eleganckie poduszki, duże lustra oprawione w wystawne, dekoracyjne złote lub srebrne ramy, ramki na zdjęcia, oraz przedmioty typowo dekoracyjne, takie jak figurki o chromowanej powierzchni – wspólnymi cechami dekoracji jest: blask, srebro, biel, złoto, nowoczesny szyk i efektowna ornamentyka. Mogą pojawić się zdobienia w postaci połyskujących cyrkonii i kryształków.
Styl glamour wnętrza nowoczesne
Jak urządzić mieszkania w stylu glamour?
Choć wnętrza glamour to przede wszystkim styl dużych powierzchni i przestronnych domów, można go również wprowadzi do mieszkania, należy jednak pamiętać o harmonii i nie przesadzać z dekoracyjnością. Intensywny kolor i blask to dominanta, która tworzy punkt kulminacyjny całej aranżacji. Aby nieco powiększyć optycznie wnętrze mieszkania, można pokusić się o postawienie w nim wysokiego lustra z ozdobną, złoconą ramą w stylu barokowym, warto zastosować w aranżacji efektowne meble.
Kluczową rolę będą tutaj grały dekoracje oraz zastosowane tkaniny najwyższej jakości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z urządzaniem mieszkania w stylu glamour, zasięgnij opinii projektanta wnętrz, który krok po kroku przybliży ci arkana sztuki urządzania wnętrz w wybranym stylu i pomoże ci odpowiednio zestawić barwy, akcenty i detale w jedną kompozycyjnie spójną całość.
Dom w stylu glamour
Duży, przestronny dom lub willa to idealne miejsce na stylizacje glamour. Tutaj kluczową rolę będą grały kontrasty, przestronnie rozstawione meble, lustra, tapety z ornamentyką inspirowaną barokiem. To właśnie w przestronnych wnętrzach najlepiej widoczny jest luksus, elegancja i splendor wnętrza glamouru.
Łazienka w stylu glamour
Bazą będą marmurowe posadzki, biel lub kontrast czerni oraz bieli. Dla powiększenia optyki wnętrza centralnym punktem aranżacji będzie duże prostokątne lustro oprawione w finezyjnie rzeźbioną srebrną lub złotą ramę. Łazienka to także świetne miejsce na kafelki z ornamentyką barokową oraz nowoczesne lampy o chromowanej, lśniącej powierzchni.
Glamour preferuje wanny wolnostojące osadzone na złoconych nóżkach, sztukaterię oraz eklektyczne połączenia minimalistycznych mebli z tymi stylizowanymi na wiktoriańskie. Błyszczące akcenty kryształowych dekoracji, kwiaty oraz dyskretne, intymne światło dopełnią całości.
Sypialnia w stylu glamour
Sypialnia to drugie, zaraz po salonie, pomieszczenie w domu, które najokazalej prezentuje pełną krasę glamour. To właśnie tutaj pojawiają się szerokie, komfortowe łoża wykonane z pikowanej tapicerki, wyposażone w okazałe zagłówki. Kryształowy żyrandol, zawoalowane zwiewnymi firankami okna, luksusowe dywany oraz lampki stojące z abażurami…
Sypialnia ma być komfortowa, wyposażona w obszerną garderobę i wygodny szezlong lub podnóżek. Centralnym punktem sypialni jest łóżko, dlatego warto pokusić się o efektowną dekorację na ścianie tuż za wezgłowiem, które dodatkowo podkreśli jego dominację. Kolorystyka powinna być stonowana, nastrajająca do odpoczynku lub relaksu we dwoje w otoczeniu luksusowej przestrzeni.
Salon w stylu glamour
Salon czyli serce domu, to miejsce spotkań i przyjęć, najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tutaj glamour ukazuje pełną krasę, i to właśnie na tym wnętrzu należy skupić się najbardziej. Salon to miejsce na wygodne, tapicerowane meble w intensywnych kolorach, pokaźnej wielkości lustro, pełną gamę dekoracji, ale przede wszystkim na kilkukondygnacyjny, efektowny żyrandol z kryształów. W obszernym salonie może pojawi się ich nawet kilka.
Salon współcześnie pełni także rolę jadalni, dlatego warto zastanowić się czy nie postawić tutaj również dwunastoosobowy stół wyposażony w designerskie krzesła tapicerowane lub wykonane z przezroczystej pleksi. Salon glamour to idealne miejsce na kontrastowe zestawienie czerni oraz bieli, które stanowią świetne tło dla dekoracji w kolorach złota i srebra, a także dla kryształowych wazonów z kwiatami, nadających wnętrzu ciepła i uzupełniających brakujące kolory. Przestronne, wysokie okna wyposażone w zwiewne firanki oraz ciężkie kotary dopełnią całości. Oczywiście luksus stylu glamour zawsze powinien być z przymrużeniem oka.
Kominek do wnętrz w stylu glamour
Jak urządzić ciepłe i przytulne mieszkanie w stylu glamour? Eleganckie, luksusowe wnętrza wymagają odpowiedniej oprawy. W tego typu przestrzeniach niepowtarzalnym akcentem będzie ciekawie zaaranżowany kominek. Może być to kominek portalowy – szeroka oferta na polskim rynku daje wybór między kominkami tradycyjnymi a nowoczesnymi, z marmuru, z wkładem elektrycznym jak również biokominkami. Najważniejsze, żeby powstało wrażenie przepychu, i nie będzie mało znaczenia w tym, że ten luksus nie jest do końca prawdziwy.
Wnętrza glamour w światowym wydaniu
Projektanci coraz bardziej nas zaskakują, tworzą wręcz futurystyczne elementy wnętrz a styl glamour jest dobrą bazą do inspiracji twórczej. Wanna NEWTON to wyjątkowy moment inspiracji projektowej dla łazienki lub wnętrz sypialni. Ta wolnostojąca wanna ma kształt pojedynczego pantofla , ponadczasowy detal, który zapewnia wygodę. Ma charakterystyczną zakrzywioną „wargę”, wykonaną z pozłacanego odlewu żelaza, odsłaniając złote wnętrze.Wysoki połysk, czarny i złoty mosiądz, lakierowane elementy to idealne połączenie w stylu glamour, aby ten rzeźbiarski i artystyczny kawałek robi wyjątkowe wrażenie. Kule wykonane są z czarnego mosiądzu lakierowanego na wysoki połysk.
Pamiętajmy też, że nadmiar intensywnych barw, również w mieszkaniu w stylu glamour , bywa męczący, umiar może być tu kluczem do sukcesu.
Styl glamour jest także pokazany w aranżacji garderoby – czytaj Projektowanie garderoby – aranżacja, inspiracje i pomysły | Projektowanie wnętrz Poznań | Projektowanie wnętrz Warszawa.