Garderoba w domu mała lub duża to przede wszystkim zaoszczędzony czas i wygoda. Odpowiednia segregacja odzieży męskiej lub damskiej, butów, torebek i innych dodatków ułatwia codzienne funkcjonowanie, jednocześnie pomagając zachować czystość i bezpieczeństwo przechowywanych przedmiotów. W dużej garderobie może znaleźć się miejsce na pościel, ręczniki i koce oraz odzież sezonową.

Dzięki zamykanym szafkom, organizerom, futerałom i szafom odzież nie zakurzy się, będzie zawsze świeża i gotowa do włożenia. Niewielka garderoba w przedpokoju zmieści się w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. Ogromne garderoby nieraz zajmują całe pomieszczenia – nie każdy może sobie na nie pozwolić, posiadają je zazwyczaj luksusowe wnętrza apartamentów oraz prywatnych domów. Gdzie umieścić garderobę i jak ją zaprojektować? Jakie przydatne gadżety powinna posiadać garderoba do twojego domu lub mieszkania i jak ją urządzić?

Garderoba dopasowana do potrzeb – projektowanie garderoby
Garderoba to pojęcie bardzo szerokie, zakładające różne typy rozwiązań funkcjonalnych, ergonomicznych i estetycznych. Dla minimalistów będzie to niewielka szafka na buty z wieszakiem na ubrania i lustrem stojąca w przedpokoju. Dla właścicieli dużego mieszkania garderobą będzie spora szafa z rozsuwanymi drzwiami wyposażona w drążek z wieszakami, półkami na odzież, szufladami i organizerami.



Dla właścicieli luksusowych domów lub apartamentów garderobą będzie spore pomieszczenie w domu wyposażone w zamykane szafy, szafki, drążki z wieszakami, posiadające również odpowiednie oświetlenie i kilka luster, w których będzie można się przejrzeć z każdej strony.

Gdzie umieścić garderobę?
Biorąc pod uwagę indywidualne zapotrzebowania domowników można rozważyć umieszczenie różnych typów garderób w różnych częściach domu:
- projekt garderoby przy sypialni – garderoba w takim miejscu będzie służyła do przechowywania odzieży wyjściowej, nocnej a także pościeli i przedmiotów potrzebnych w sypialni
- projekt garderoby na korytarzu – to idealne, praktyczne miejsce na szafkę z butami połączoną w całość z wygodnym siedzeniem, lustrem oraz wieszakami na odzież wierzchnią,
- projekt garderoby między sypialnią a łazienką – wygodne miejsce na pościele, ręczniki, szlafroki i piżamy, luźne stroje codzienne.
- W projekcie MUSSI Concept Studio domu w stylu modern natura – boho w Warszawie garderob została umieszczona za szklaną ścianą obok sypiania w odrębnej części domu, stanowiącej enklawę dla domowników.

- w przedpokoju – tutaj mogą być schowane przedmioty, których używa się od czasu do czasu, przyrządy do sprzątania np. odkurzacz, ale także odzież wierzchnia i buty
- w pokoju dziecięcym – ubranka dziecięce, kocyki, kosmetyki, pościel – jednym słowem wszystko dla maluszka.

Garderoba dla mężczyzny
Garderoba z reguły służy do przechowywania obszernej kolekcji odzieży damskiej, lecz są również garderoby typowo męskie, które rządzą się swoimi prawami. Dobry projekt męskiej garderoby jest przede wszystkim minimalistyczny i funkcjonalny. Szafa z drążkiem i wieszakami na koszule, spodnie i odzież sezonową, szafka na buty, organizery na dodatki typu pasek do spodni, szuflady na bieliznę… Choć męski strój jest o wiele mniej skomplikowany od damskiego, aby zachować ładny i świeży wygląd tak samo potrzebuje futerałów chroniących go przed kurzem. Lustro ukazujące pełną sylwetkę wyposażone w kilka punktowych lampek dopełni całości.

Jak zaprojektować szafę w garderobie?
Projekt wnętrza naszego mieszkania, a w szczególności małej garderoby wymaga zastanowienia, zwłaszcza jeśli mieszkanie, w którym ma się znaleźć jest ciasne. Problem ten może rozwiązać dobry architekt wnętrz, który doradzi jak funkcjonalnie urządzić garderobę i dokona stosownych pomiarów. Najważniejszymi wymiarami w garderobie są wysokość, im lepiej zostanie zagospodarowana w danej przestrzeni tym lepiej. W przypadku garderoby damskiej będzie to szafa o zasięgu 186 cm wysokość, w przypadku męskiej o zasięgu 200 cm wysokości.

To co nie zmieści się na wysokość musi pomieścić się na szerokość – zbyt ciasne półki i zbyt krótkie drążki mogą sprawić, że odzież będzie się gniotła, gdyż nie będzie na nią odpowiednio dużo miejsca. Aby zaoszczędzić sobie czasu, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który doradzi jak urządzić garderobę, aby spełniała należycie swoje funkcje.

Garderoba na wymiar
Dopasowana do danego wnętrza garderoba to przede wszystkim zaoszczędzony czas i pieniądze, o to powinniśmy zadbać. To funkcjonalne miejsce ma przede wszystkim chronić odzież, swoją rolą pomóc w segregacji i usprawnić proces tworzenia stosownego kompletu odzieży na dany dzień, porę roku, okazję lub indywidualne zapotrzebowania. Dobry projekt garderoby może istnie wpłynąć na jakość Twojego życia w przestrzeni domowej, dać miejsce na oddech w innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

Jeśli dom ma nietypowy rozstaw ścian, jest ciasny i nieporęczny, wykonanie garderoby na wymiar będzie koniecznością. Dopasowanie do siebie poręcznego zestawu półek, organizerów szuflad, drążków z wieszakami, szaf przesuwnych itd. to nie lada wyzwanie. Gotowe projekty mogą nie sprostać indywidualnym zapotrzebowaniom, dlatego lepiej jest przy pomocy architekta stworzyć coś na miarę swoich potrzeb i gustu.

Projekt garderoby a funkcjonalne wyposażenie
Co powinno znaleźć się w dużej i małej garderobie, aby odpowiednio spełniała swoją funkcję? O to lista przydatnych gadżetów czyli niezbędne wyposażenie:
- metalowe drążki na wieszaki
- wieszaki
- organizery zamykane
- pojemniki i kosze wysuwane
- szuflady aby wydzielić przestrzeń garderoby
- drążek montowany na wysięgniku wyposażony w praktyczny pantograf
- profesjonalne drążki na buty lub uchylne szuflady
- wygodne półki z możliwością regulowania wysokości
- pudełka zamykane aby wygodnie przechowywać nasze rzeczy
- maty


Lustro w garderobie
Czym wyższe jest lustro w garderobie tym lepiej, dzięki temu można w nim ujrzeć całą sylwetkę. Najlepiej jeśli wysoki i okazały model oprawiony jest w ramy pasujące do stylu wnętrza lub kolorów występujących w otoczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie luster na drzwiach przesuwnych szaf garderobianych – powstaje w ten sposób lustrzana ściana, która powiększa optycznie pomieszczenie, w którym znajduje się szafa. Aby ujrzeć swoją sylwetkę z każdej strony można wyposażyć się w kilka luster umiejscowionych z trzech stron pomieszczenia – jeśli oczywiście możemy sobie na to pozwolić.

Rozwiązanie funkcjonalne – oświetlenie garderoby
Garderoba powinna również być odpowiednio doświetlona. Lampy led zainstalowane punktowo na suficie oświetlą pomieszczenie dyskretnym blaskiem. Lampki montowane na meblach, drążkach lub w półkach odpowiednio doświetlą ekspozycję, ułatwiając wybór stosownych dodatków. Przykład oświetlania w jednym z naszych projektów – luksusowym apartamencie w Poznaniu w linku.

Światło, które zapala się po wejściu do środka ułatwi korzystanie z garderoby. Alternatywą dla typowego oświetlenia LED jest oświetlenie szynowe składające się z szyny zainstalowanej tuż pod sufitem oraz kilku lampek punktowych, które można dowolnie przesuwać i ustawiać ich kąt nachylenia.

Klimatyczne garderoby mogą pokusić się o lampy pasujące do danego stylu wnętrza, np. lampy zwisające w stylu glamour lub industrial. Równie ciekawe będą plafony oraz designerskie lampy o nietypowych kształtach składające się np. z połączonych ze sobą dużych i małych okręgów świetlnych.

Jak wygląda współczesna garderoba? O czym powinien pamiętać architekt wnętrz.
Garderoba do przedpokoju z siedziskiem, garderoba zasłonięta przesuwnymi drzwiami czy obszerna garderoba jako pomieszczenie w domu? Opcja zależy od możliwości właściciela oraz od wielkości powierzchni aranżacyjnej, jednak w tej kwesti możesz zaufać projektantowi wnętrz, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twojego wnętrza. Najchętniej używanymi w garderobach kolorami są barwy neutralne, które nie dominują nad kolorami odzieży oraz dodatków funkcjonalnych.

Barwy półek, szafek, szuflad, organizerów i pojemników to jedynie tło szerokiej gamy różnych modeli, fasonów, odcieni i faktur. Z powodzeniem stosuje się meble garderobiane w kolorach takich jak: jasny brąz, popiel, biel, beż, ciemny brąz.

Szklane witryny
Aby odpowiednio móc wyeksponować kolekcję odzieży, butów i torebek potrzebne są podświetlone subtelnym punktowym światłem półki przesłonięte szkłem. Takie szklane witryny wyglądają bardzo elegancko, stanowią dodatkowy walor estetyczny dużej garderoby. Atutem witryny z przezroczystymi drzwiami jest to, że nie trzeba każdorazowo zaglądać do jej wnętrza, aby wybrać odpowiedni model.

Garderoba w stylu loft
Wnętrza domów nowoczesnych, w których dominuje loft, sięgają po garderoby do przedpokoju wykonane z drewna i metalu. Takie rustykalne zestawienie faktur świetnie sprawdza się w przypadku połączenia stalowej ławeczki, wyposażonej w siedzisko z drewna, z ażurową ścianką wyposażoną w wieszaki na odzież. Pomalowana na czarno konstrukcja z drewnianym siedziskiem będzie pasowała również do modnego dziś industrialu oraz innych rustykalnych aranżacji.

Mała garderoba w pokoju dziecięcym, spersonalizowane miejsce do przechowywania odzieży malucha
Garderoba dla dzieci to świetny sposób na naukę samodzielnego wybierania codziennego stroju. Jeśli chcesz nauczyć dziecko samodzielności to mini garderoba będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Meble w pokoju dziecięcym mogą być inspirowane np. metodą Montessori. Ciekawie zaaranżowana garderoba dla dziecka może stać się ważną pomocą w edukowaniu malucha w temacie kompletowania codziennych zestawów ubrań oraz odwieszaniu ich na właściwe miejsce. Konstrukcja mini szafy dla dziecka ułatwia samodzielne wybieranie poszczególnych ubrań i odwieszanie ich na miejsce.

