Informacje kontaktowe

Projekt wnętrza w stylu Japandi
Projekt wnętrza w stylu Japandi
Projekt wnętrza w stylu Japandi
Projekt wnętrza w stylu Japandi
Projekt wnętrza w stylu Japandi
Projekt wnętrza w stylu Japandi
Projekt wnętrza w stylu Japandi

Styl japandi łączy w sobie styl skandynawski oraz japoński. Jest połączeniem europejskiej funkcjonalności z japońską harmonią, które łączą się we wspólnym punkcie, jakim jest minimalizm. Naturalne, stonowane barwy, skromne dekoracje, porządek, bliskość natury… W japandi „mniej znaczy więcej”. 

Styl japandi – hybryda stylu japońskiego i skandynawskiego 

Stylistyka Japandi jest połączeniem stylu skandynawskiego, wywodzącego się z Europy, oraz stylu japońskiego, który swoje korzenie ma w orientalnej Azji. Tym co łączy te dwa style są: harmonia, minimalizm, bliskość natury i maksymalna funkcjonalność.

 W japandi nie ma miejsca na bałagan i zbędne elementy dekoracyjne. Liczy się czystość formy, naturalne barwy i materiały, dekoracje powstałe z naturalnych tworzyw. Niskie minimalistyczne meble wykonywane są z drewna, bambusa lub rattanu. Tym, co ożywia te stonowane i harmonijne aranżacje, są zielone rośliny oraz akcenty czerni. Brak tutaj wzorzystości czy zbyt inwazyjnych kolorów i kontrastów barwnych. 

Skąd wywodzi się nazwa stylu japandi?

Style wnętrz, takie jak skandi i styl japoński mogą się wzajemnie uzupełniać, a nawet stanowić zgrany duet. Przykładem tego połączenia jest jeden z najnowszych trendów aranżacyjnych, zwany JAPANDI. Nazwa tego stylu jest połączeniem nazw „japan” czyli: japoński oraz „andi”, który jest końcówką od „skandi”. 

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Wnętrza przestronne, jasne, o wysokich sufitach to idealna baza dla aranżacji japandi. Cała aranżacja opiera się na jasnych i naturalnych barwach, które harmonizują z naturą. Dlatego będą tutaj pojawiały się kolory, takie jak: beż, jasne brązy, stonowana biel, odcienie szarości.

 Aby nieco ożywić nadmiernie wyciszoną przestrzeń, można użyć do tego akcentów czerni (obrazy i tapety), ciemnych brązów lub zieleni (rośliny doniczkowe).

Każdy dekorator wnętrz wie doskonale, że japandi na pierwszym miejscu stawia minimalizm i funkcjonalność. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie dekoracje. Styl ten nie toleruje bałaganu oraz nadmiaru wzorzystych powierzchni. Nie pozostawia także wielkiego wyboru jeśli chodzi o meble wypoczynkowe do salonu. Mają one być gładkie, o prostej linii, w stonowanych barwach i wygodne. 

Jak urządzić mieszkanie w bloku w stylu japandi? 

Dobry architekt wnętrz zna zasady, jakie obowiązują w japandi. Jego wiedza oraz doświadczenie sprawdzą się nie tylko w projektach aranżacji domów, ale przede wszystkim w projektach niewielkich mieszkań. Z uwagi na to, że styl ten preferuje jasne, przestronne i otwarte wnętrza, w przypadku mieszkania może być potrzebne wyburzenie niektórych ścian. Dobry plan jest tutaj podstawą, bowiem każdy szczegół może mieć wpływ na harmonię oraz funkcjonalność aranżacji.

Wnętrza japandi tworzone są z myślą o mieszkaniach, gdzie spędza się wiele czasu, a obecny w nich aranżacje pozostają nieodłącznym elementem codzienności na długie lata. Samodzielne wykonanie takiej aranżacji może być nieudaną próbą i stratą czasu, dlatego najlepiej poprosić o pomoc architekta wnętrz. 

Jak więc stworzyć salon inspirowany Japandi? Podpowiada projektant wnętrz Poznań

Projekt salonu w stylu japandi oparty będzie na naturalnych barwach. Podłoga wykonana z drewna, w jasnym odcieniu brązu, będzie harmonizowała z jasnymi ścianami (stonowana biel, szary). Aranżacja będzie oparta na niskich meblach wykonanych z drewna, nawiązujących barwą do koloru podłogi. W centrum salonu stanie wygodny komplet wypoczynkowy, wyposażony w gładką, jednobarwną tapicerkę. W tak zagospodarowanym wnętrzu pojawią się nieliczne dekoracje, np. suszone kompozycje z traw pampasowych, duże rośliny zielone posadzone w doniczkach, obrazy malowane w barwach nawiązujących do otoczenia. Aranżacja salonu będzie lekka, przestronna, i stworzona zgodnie z myślą: Mniej znaczy więcej…” 

Architekt wnętrz Poznań MUSSI CONCEPT STUDIO

 Łazienka w stylu japandi 

Wystrój łazienki w stylu japandi będzie mieć więcej wspólnego ze stylem skandynawskim niż japońskim. To tutaj widać najwięcej wpływów europejskich, gdzie liczy się wygoda, funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania.

Aranżacja straciłaby jednak japoński klimat, gdyby nie występujące w niej: minimalizm, naturalne barwy oraz tworzywa.

Nieliczne dekoracje w postaci roślin żywych lub sztucznych stosowane są z rozwagą, podobnie jak skromne kompozycje z suszonych trwa. Akcentem dekoracyjnym mogą okazać się również duże, koliste lustra czy nawet sam kształt wanny wolnostojącej. Przeszklone kabiny to już powiew nowoczesności, który swoją przezroczystością wtapia się w otoczenie, schodzi na drugi plan. 

Dodatki do stylu japandi – stylistyczny minimalizm 

„Mniej znaczy więcej” to główna dewiza japandi, dlatego dekoracyjność ograniczana jest tutaj do minimum. Na ścianach mogą pojawić się niewielkie dzieła sztuki nowoczesnej, oprawione w proste drewniane ramki.

Dekoracją często są same struktury powierzchni mebli – plecione pufy, stolik pleciony z trawy, donica wykonana tradycyjną techniką ceramiczną. Nieodzownym elementem są rośliny zielone, posadzone w donicach, ale także kompozycje z suszonych traw, wstawione do wazonów. W myśl japońskiej stylistyki ozdobą może być nawet gałązka wiśni lub innego drzewa. Aby japandi nie poszło bardziej w stronę boho, dekoracje należy ograniczyć do minimum, skupić się na ich funkcjonalnym zastosowaniu. 

Tapety do wnętrz japandi 

Choć styl japandi preferuje gładkie powierzchnie o stonowanych kolorach, czasem warto pójść za głosem własnego gustu i pokusić się o coś wyjątkowego, co nada aranżacji indywidualnego charakteru. Przykładem takiego dodatku może być tapeta. Wystrój salonu, uzupełniony o tapetę z motywem japońskim, nabierze wyjątkowego klimatu. Tapety od Picturewall wniosą do salonu artystyczny powiew świeżości, z powodzeniem zastąpią inne dekoracje. Rysunkowe, uproszczone motywy pejzaży Japonii, elegancka gejsza, motywy roślinne… a wszystko to w stonowanych barwach zgodnych z nurtem japandi. Taki salon z powodzeniem spodoba się wielbicielom sztuki orientalnej. 

Japandi – Skup się na swoich ścianach 

Aranżacja japandi może nabrać ciekawego charakteru, jeśli do wykończenia ścian użyjemy drewna. Ułożone blisko siebie wąskie, drewniane listewki, które pokrywają fragmenty ścian, nawiązują do stylu skandynawskiego. We wnętrzach mogą także pojawić się przeszklone ściany. Nie ograniczają one przestrzeni i światła, jednocześnie pełnią rolę bariery i ułatwiają podział wnętrza. Gładkie ściany o jednolitych barwach są tłem dla obrazów w stylu japandi. Dzieła sztuki oparte są na stonowanych barwach, takich jak: beż, odcienie szarości, biel i akcenty czerni.

Widoczne na nich abstrakcyjne linie i plamy są swobodne, nieokiełznane, jedynie sugerują coś, co mogłyby przedstawiać w świecie realnym. Tutaj liczy się prostota i kolor, które mają współgrać z aranżacją. Obraz w japandi stanowi rolę dyskretnego ozdobnika, nie rzuca się w oczy, jedynie delikatnie zaznacza swoją odrębność. 

Rośliny kluczową cechą trendu Japandi 

Aranżacje wnętrz, takie jak skandi czy styl japoński, nie mogą obejść się bez roślin. Niezależnie od tego, czy będą to rośliny żywe czy sztuczne, mają one stanowić akcent ożywczej zieleni w otoczeniu. Zieleń, jako kolor natury, bliska jest naturalnemu środowisku, sprzyja dobremu samopoczuciu człowieka. Ujarzmione w doniczkach rośliny to klucz do zachowania spokoju i harmonii w aranżacji. Najczęściej występującymi w japandi roślinami są: 

  • drzewka bonsai
  • bambus
  • fikus
  • araukaria
  • paprocie
  • łosie rogi
  • zwisające odmiany
  • gatunki egzotyczne o dużych liściach.

Trawa pampasowa – piękna naturalna tekstura dla Japandi 

Oprócz roślin zielonych japandi wybiera także kompozycje z suszonych traw pampasowych, wyróżniających się efektownymi pióropuszowymi kwiatostanami. Co sprawia, że trawa pampasowa idealnie komponuje się z japandi? Na pewno jest to ciepły i słoneczny kolor, który pasuje do jasnego drewna, naturalnych tkanin, oraz innych dekoracji w tym stylu. Kwiatostany trawy pampasowej są okazałe, a całe źdźbła z powodzeniem nadają się do robienia kompozycji z suszonych kwiatów, które w Japonii znane są jako „ikebany”.

Wazony z trawami pampasowymi można ustawić przy lustrze, na meblach i stolikach kawowych. Należy jednak pamiętać o charakterystycznym dla japandi umiarze.

Biuro Projektowe MUSSI Concept Studio w Poznaniu – architekt, projektant i dekorator wnętrz zapraszają.

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio