Choć styl loftowy wydaje się być nazbyt surowym, aby można było zaadoptować go do przestrzeni mieszkalnej, jest on obecnie jednym z najczęściej wybieranych stylów aranżacyjnych. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft, aby było nie tylko funkcjonalne ale i ładne? Jak MUSSI Concept Studio poradziło sobie z aranżacją mieszkania w stylu loft w Warszawie?

Dla kogo mieszkanie w stylu loft?
Nowoczesne projekty loftów to aranżacje typu minimalistycznego, gdzie każdy element jest nieodłącznym fragmentem spójnej całości. Spójność ta opiera się głównie na funkcjonalności, barwach i materiałach. Styl loftowy preferuje ciemne barwy (szarości, ciepły kolor cegły, brązy), łączy w sobie materiały takie jak: cegła, beton, drewno, metal. Architekt wnętrz czuje to i przekłada do projektowanej powierzchni.

Styl loftowy spodoba się osobom, które cenią sobie wyciszoną harmonię opartą na stonowanych kolorach. Loftowe wnętrza nastawione na funkcjonalną nowoczesność spełnią oczekiwania osób, które marzą o tym, aby urządzić swoje mieszkanie modnie, ergonomicznie i estetycznie. Projektowanie wnętrz w tym stylu sprawdzi się zarówno w dużych jak i małych mieszkaniach. Zapewne ucieszy to właścicieli ciasnych kawalerek. Styl loft idealnie nadaje się do urządzania takich kameralnych przestrzeni.

Mieszkanie w stylu loft – surowość wnętrz
Styl loftowy preferuje w aranżacjach powierzchnie strukturalne, takie jak beton, ceglane ściany czy kafle o strukturze betonu. Sprawiają one, że wnętrze jest surowe i wyraziste, nabiera ascetycznego wydźwięku. Projektanci loftów ożywiają aranżacje drewnianymi podłogami, które łagodzą surowy charakter szarego betonu. Idealnym połączeniem ciepłego kolorytu ze strukturalnością powierzchni są ceglane ściany. Surowość loftowych ścian i podług można w ciekawy sposób uzupełnić o efektowne fototapety oraz tapety w stylu industrialnym.

Surowość aranżacji złagodzą również tapicerowane meble, zasłony loftowe i rośliny doniczkowe. Wnętrza loftowe to nieograniczona przestrzeń, dlatego w aranżacjach salonu pojawia się także szkło, które stanowi idealny materiał przejściowy pomiędzy różnymi strefami w mieszkaniu. Szkło jest neutralne, łączy w stylistyczną całość różne materiały.

Mieszkanie w stylu loft – o czym pamiętać?
Projekt wnętrza loftowego opiera się na kilku ważnych czynnikach, o których należy pamiętać. A są to:
- nieograniczona przestrzeń – nawet w niewielkich mieszkaniach warto pozbyć się niepotrzebnych ścian, które nadmiernie ograniczają przestrzeń,
- styl loftowy to połączenie skromnej funkcjonalności z nowoczesną dekoracyjnością,

- bazą dla stylu loft są strukturalne i chłodne w wyrazie powierzchnie, dlatego należy uzupełnić je cieplejszymi akcentami, takimi jak np. drewno,

- łazienka w stylu loft to osobne pomieszczenie, jednak należy umieścić w niej pewne nawiązania do reszty aranżacji mieszkania

- kuchnia loftowa to zazwyczaj niewielki aneks połączony z salonem i jadalnią – należy zadbać o to, aby nie odstawała stylistycznie od całości aranżacji,

- designerskie meble to centrum aranżacji loft – powinny być funkcjonalne i wygodne, zachowane w jednolitej kolorystyce,
- styl loftowy salon – w centrum salonu powinna znaleźć się wygodna sofa tapicerowana i wisząca lampa loftowa.
Otwarta przestrzeń, czyli aranżacja w stylu loft
Jednym z kluczowych wyznaczników stylu loft jest otwarta, niczym nieograniczona przestrzeń, która łączy w sobie wiele funkcji. Z tego względu projekty mieszkań w tym stylu często uwzględniają burzenie ścian, które nadmiernie ograniczają przestrzeń. Dlatego styl loftowy to miejsce na połączenie kuchni z salonem i jadalnią. Połączenie to jest możliwe dzięki zachowaniu jednolitej stylistyki opartej na spójnym zestawie kolorów, form i powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest aneks sypialniany, który jest designerską alternatywą dla tradycyjnej sypialni lub sypialni umiejscowionej na antresoli.

Kuchnia w stylu loftowym może pomieścić się w niewielkim aneksie, ważne żeby była funkcjonalna i pasowała do reszty aranżacji. Kluczowym aspektem jest tutaj zachowanie jednolitej stylistyki dodatków.
Jakie podłogi do mieszkania w stylu loft?
Styl loftowy najczęściej wybiera parkiet drewniany, który stanowi miłą odskocznię od surowości betonowych ścian. Ciepły koloryt tego naturalnego materiału jest pięknym tłem dla szarych, tapicerowanych mebli oraz półek wykonanych z drewna i metalu.

Salon loftowy to także miejsce na wylewkę betonową lub żywiczą. To drugie rozwiązanie sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Podłoga z żywicy jest ciepła i miła w dotyku, a niczym nieograniczona możliwość zdobienia powierzchni z niej wykonanych sprawia, że jest to duże pole do popisu dla projektantów i architektów. Projektowanie salonu opartego na bazie szarego betonu i ciemnego drewna jest jednak najbardziej klasycznym przykładem stylu loft.

Ciemna paleta kolorów do aranżacji wnętrza w stylu loft
Styl loftowy we wnętrzach bazuje na stonowanych barwach, głównie szarościach, które w wyrazie są niemal neutralne dla otoczenia. Sprawiają one, że przestrzeń jest wyciszona i spokojna. Dlatego betonowe ściany są dobrym miejscem na strukturalne wzory powierzchni. Barwy takie jak grafit czy antracyt wyróżniają się pośród jasnych szarości, nadają aranżacji wyrazistego charakteru. Antracyt pięknie łączy się zarówno z neutralnym szkłem, cegłą jak i drewnem. Ze względu na ciemną kolorystykę większość aranżacji w tym stylu rezygnuje z zasłon i firan, tak aby dostarczyć wnętrzu jak najwięcej światła. Z tego samego względu styl loftowy preferuje we wnętrzach salonów kominki, które ocieplają aranżację wizualnie.
Tapety od Picturewall do stylu loftowego
Wnętrze loftowe jest chłodne i rustykalne, dlatego należy częściowo przełamać jego chłód, aby aranżacja stała się przyjazna dla mieszkańców. Z pomocą mogą przyjść tutaj tapety, którymi można ozdobić zarówno aneks sypialniany jak i ścianę w salonie. Autorskie tapety od Picturewall oparte są na stonowanej loftowej kolorystyce, gdzie pojawiają się akcenty zieleni, złota i beżu.

Naturalne motywy zdobnicze pozwalają na zachowanie harmonii w rustykalnej przestrzeni, sprawiają, że aranżacja staje się bliższa środowisku, w którym każdy człowiek czuje się najlepiej. Styl loftowy to także świetne miejsce na tapety przedstawiające malarskie portrety ludzi. Abstrakcyjne i dynamiczne ujęcia, skomponowane na bazie szarości, ożywią każdy loft.

Sypialnia w oprawie drzwi szklanych loftowych (industrialnych).
Aneks sypialniany to niewielka przestrzeń w mieszkaniu, przeznaczona tylko dla jednej czynności. Aby dobrze się wyspać trzeba zapewnić sobie maksimum komfortu i zaciszną atmosferę. Jeśli mieszkanie jest niewielkie, zamiast zamieniać salon w sypialnię z rozkładaną sofą, warto stworzyć aneks otoczony szklanymi panelami w oprawie z metalowych ram. Szkło nie ogranicza przepływu światła, jest neutralne dla otoczenia. Szare zasłony wewnątrz aneksu pozwolą na stworzenie aury intymności i wyciszenia. Taką przestrzeń może stworzyć tylko zdolny architekt wnętrz, który styl loftowy opanował do perfekcji.

Projekt mieszkania w Warszawie – meble
Projekt MUssi Concept Studio w Warszawie w stylu loft został uzupełniony o meble, które stworzyły niepowtarzalną, indywidualną przestrzeń. Jakich mebli użyliśmy do stworzenia tej aranżacji? Jakie modele warto uwzględnić w aranżacji loft? Oto lista najciekawszych przykładów:
- stolik kawowy wyposażony w okrągły blat – został wykonany w całości z metalu w kolorze grafitowym
- krzesła tapicerowane – funkcjonalne krzesła o designerskim kształcie
- stół rozkładany – to świetna opcja w ciasnych mieszkaniach
- kinkiety nowoczesne – jako źródło światła bocznego, idealnie pasują do loftowej sypialni
- lampy industrialne – do zawieszenia nad stołem w jadalni lub salonie
- szary tapicerowany narożnik – stonowany koloryt i miękkość, tutaj wygoda idzie w parze z minimalizmem
- łóżko – ciasne sypialnie to miejsce na łóżko ze schowkiem, gdzie można włożyć pościel.
Jakie dodatki o stylu loft
Projekty loftów powinny uwzględniać również dekoracje, które uzupełnią aranżację i jednocześnie pozwolą na zachowanie w niej lekkości, nowoczesnego szyku i funkcjonalności. Tutaj nadmiar dekoracji nie jest wskazany.
Inspiracje MUSSI Concept Studio| Projektowanie wnętrz Poznań Warszawa.
- Styl loftowy to miejsce na ozdoby takie jak: kwiaty, zdjęcia oprawione w czarne ramki, stylowe zegary analogowe wykonane z metaloplastyki, wysokie lampy stojące, wyposażone w metalowe abażury. Aranżację można uzupełnić także o tapety w geometryczne wzory lub o fototapety industrialne. Ciekawym dodatkiem do wnętrza mogą być także kwietnik metalowy lub doniczka z betonu architektonicznego, w których będą rosły duże rośliny. Również w kuchni liczy się każdy detal, dlatego warto wyposażyć ją w pasujący do aranżacji czajnik elektryczny czy podkładki pod naczynia wykonane z drewna lub korka.
Garderoba we wnętrzu loftowym
Projekt garderoby w stylu loftowym będzie opierał się przede wszystkim na maksymalnej funkcjonalności i oszczędności miejsca. Drzwi do dużej garderoby będą przeszklone, tak aby przez szybę można było zobaczyć wszystkie rzeczy. Aby ułatwić sobie wybór odpowiedniej odzieży na dany dzień, warto wyposażyć garderobę w oświetlenie LED. Styl loft można także w łatwy sposób zaadoptować w przestrzeni przy wejściu do mieszkania. To tam można ustawić minimalistyczny wieszak na ubrania wykonany z metalu.

Dekorator wnętrz Poznań
Projekt MUSSI Concept Studio w Warszawie to jeden z przykładów naszych możliwości. Mieszkanie urządzone w stylu loft pełne jest funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Ergonomicznie zaprojektowana łazienka, kuchnia oraz efektowny aneks sypialniany idealnie wpisują się w styl loftowy. Aranżacja opiera się na stonowanych barwach, lecz nie brak w niej pięknych autorskich tapet od Picturewall. Podczas projektowania dbamy o każdy szczegół, aby wnętrze było spójne i po prostu dobrze się w nim mieszkało. Odpowiednio dopasowane światło, meble i dodatki umilą codzienne funkcjonowanie w mieszkaniu.
