Prawdopodobnie każdy z nas marzył kiedyś o zaprojektowanym przez architekta wnętrz mieszkaniu we wnętrzu w stylu loft. Żeby poczuć jak kiedyś żyła artystyczna nowojorska bohema. Niezaprzeczalnym faktem jest, że loftowe wnętrza stają się obecnie elementem naszej kultury. Wyznaczają trendy zarówno w architekturze jak i sztuce, przywracają nowe życie obiektom, które dotychczas popadały w ruinę i zapomnienie. Ponieważ polska gospodarka była oparta na przemyśle znacznie dłużej niż w innych miejscach na świecie, loftowe wnętrza pojawiły się w trendach znacznie później, w porównaniu do innych krajów. Inwestorzy dostrzegli potencjał starych fabryk, magazynów i innych obiektów przemysłowych i nadali im nową duszę.
Duży loft przemysłowy z drewnianymi podłogami (fot. Pinterest)
Skąd wywodzi się styl loftowy
Historia stylu loft wiąże się z kryzysem w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 60-tych XX wieku, opustoszałe hale i magazyny wielkich fabryk stały się miejscem życia nowojorskiej bohemy. Duże okna wpuszczające światło i brak jakichkolwiek zasłon dały projektantom wnętrz twórczy pomysł na przeobrażenie ich w oryginalne mieszkania, biura, centra spotkań artystów czy pracownie.
Wnętrze w stylu loft z odsłoniętą cegłą i elementami pofabrycznymi, pracownia projektowa bardzo dobrze zaplanowała aranżację wnętrza (źródło: clemaroundthecorner.com)
Surowy klimat, deficyt mebli, bardzo duża otwarta przestrzeń szła w parze z niską ceną zakupu czy czynszu, a to sprzyjało tworzeniu stylu, który oznacza obecnie indywidualizm oraz ciekawe nieszablonowe architektoniczne rozwiązania. Wyodrębniły się dwa kierunki wnętrza w stylu loftowym: soft loft używany w mieszkaniach inspirowanych loftem, zaprojektowane w taki sposób, aby wyróżniała je przemysłowa historia oraz hard loft stosowany w dawnych budynkach i lokalach komercyjnych zaadoptowanych na powierzchnie mieszkalne czy użytkowe.
Duży loft wpuszczający światło do wnętrza (fot. Pinterest, Hunting For George)
Jak urządzić mieszkanie w stylu loft | porady projektanta wnętrz
Wnętrza w stylu loftowym mają wiele wyróżników: przestrzenne, z dużymi oknami, z otwartym planem podzielonym na strefy, z odsłoniętymi często elementami pofabrycznymi: surowymi ścianami, rurami, instalacjami, belkami konstrukcyjnymi, surowymi ścianami. Inną cechą wyróżniającą styl loft jest wykorzystanie cegły rozbiórkowej na ścianach. Taka właśnie jest najbardziej ceniona ale można wybrać inną z szerokiej gamy dostępnej ostatnio w ofercie na rynku. Na ścianach można użyć także paneli wykonanych z metalu i obowiązkowo zastosować drewniane podłogi. Do cech charakteryzujących wnętrza w stylu loftowym należy także dodać proste i ażurowe formy takie jak stoliki kawowe czy konsole z cienkiej metalowej ramy przykrytej prostym drewnianym blatem.
Kuchnia w stylu loftowym (źródło: leroymerlin.fr)
Wnętrze w stylu loft wykorzystuje oszczędnie kolory, jasna i chłodna paleta barw to zasada: brąz, szarości, naturalny kolor drewna, czarny, srebrny, przydymiony niebieski. Jeżeli dodatki w mocnym kolorze to jako akcent np. w dekoracji ściennej czy kanapie lub sofie. Jeżeli chodzi o szarość to jest to kolorystka loftu obfitująca we wszelkie jego odmiany. Począwszy od jasnych, betonowych powierzchni na ścianie lub podłodze, a kończąc na antracytowych oraz grafitowych detalach, które dodają wnętrzu loftowego charakteru.
W aranżacji wnętrza nie może zabraknąć także bieli, która świetnie nadaje się do efektu powiększenia przestrzeni. Chłodny wyraz wnętrzu w stylu loft nada także czerń, jednak oszczędna, w postaci drobnych akcentów, takich jak: uchwyty, wieszaki, oprawy świetlne, ramy obrazów. W większych domach czerń lub ciemny grafit idealnie nada się na stolarz schodów lub balustrad. Uwydatnia industrialny klimat, dzięki czemu loftowe wnętrze nie jest zimne i ponure, staje się ciekawe.
Wnętrze loft powinno być wyposażone w oryginalne industrialne dodatki i inne przedmioty na nie stylizowane. Styl loft kocha półki wykonane z surowego drewna, metalowe krzesła, tzw. „żarówki Edisona”, metalowe lampy czy ascetyczne metalowe lub mosiężne wieszaki na ubrania zamiast szaf.
Loft wnętrze - meble proste, estetyczne i funkcjonalne (źródło: homelisty.com)
Styl loftowy w blokach i apartamentowcach
Skromny metraż nie musi być przeszkodą w stworzeniu ciekawej industrialnej aranżacji, wystarczy zachować odpowiednie proporcje i dobrać właściwe meble i dodatki. Jednak podstawą takiego projektu jest optyczne powiększenie przestrzeni czyli ograniczenie do minimum podziałów na mniejsze pomieszczenia oraz zachowanie spójności pod względem stylistycznym całego mieszkania. Ograniczamy paletę kolorów i rodzaju materiałów, powtarzamy je w kuchni, salonie, sypialni i łazience. Jedna powierzchnia może spowodować, że część dzienna mieszkania będzie w ciągu dnia pełna naturalnego światła, które pięknie podkreśli drewnianą podłogę, ciepły ocień szarego koloru na ścianach oraz beżowe dodatki. Światło jako ważny element loftowej scenerii o ile w wysokich pomieszczeniach z dużymi oknami jest zawsze, o tyle w ciasnym mieszkaniu w bloku możemy mieć niemały kłopot. Urządzając je powinniśmy pozbyć się zasłon i firan, które mogłyby ograniczyć ilość naturalnych promieni przedostających się przez otwory okienne. Zawsze możemy zamontować rolety, które mają opcję zasłonięcia i nie odwrócą uwagi od surowego stylu, dając jednocześnie w razie potrzeby nieco intymności.
Małe wnętrza w stylu loftowym - proste, estetyczne i funkcjonalne (źródło: pinterest.com). Metal jako element wnętrza w stylu loft: można go również nakładać niewielkim dotknięciem, na przykład na Uchwyty mebli lub do przedmiotów dekoracyjnych (źródło: pinterest.com)
Projekt małego mieszkania może zawierać użycie jako materiału czerwonej cegły, najlepiej tej wydobytej spod warstw tynku i farby. W tym przypadku należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ nadmiar chropowatych płaszczyzn może przytłoczyć wnętrze, a tym samym pomniejszyć i tak już niewielkie lokum. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie się do jednej ściany lub wyłącznie jej fragmentu.
Jakie meble pasują do wnętrza w stylu loft
W stylu loft obowiązuje minimalizm, zarówno w urządzaniu salonu, kuchni czy biura, jednak nie musi on spowodować, że wnętrze będzie zimne i nieprzytulne, nie musi wyrażać surowości, braku indywidualności i ogólnym przytłoczeniem fabrycznymi formami. Najważniejszą rolą projektanta wnętrz jest aby uwzględnić zasadę, że pomieszczenia mają wyrażać mieszkańców i ich osobowość. Meble w stylu loftowym, owszem, mają pewne cechy, które sprawią, że możemy odbierać je jako nieprzyjemne, ale umiejętna ich aranżacja sprawi, że wnętrze loftowe będzie wyglądać pięknie.
Przykładem może być zestaw bardzo funkcjonalnych regałów, które z powodzeniem będą współgrać z każdym wnętrzem, zarówno tym loftowym, industrialnym, jak i skandynawskim. Oba produkty HARPER A oraz HARPER B, zostały wsparte bardzo solidnym, metalowym stelażem malowanym proszkowo na kolor czarny, a półki jakie zostały na nim osadzone wykonane z laminowanej płyty MDF, tylko potęgują efekt wybornej i niezwykle praktycznej całości. Nierównomierny rozstaw półek, w mniejszym, jak i w większym meblu, z powodzeniem daje możliwość zagospodarować każdą z nich, niezależnie od wysokości.
Ponadczasowa – orzechowo – czarna barwa regałów, podana w tak nowoczesnym projekcie, skusi nawet największych sceptyków. Ogromną zaletą całego zestawu jest również jego mobilność oraz swoboda łączenia regałów ze sobą, regały świetnie prezentują się nie tylko w duecie, ale również osobno i występują również w innej kolorystyce. Cena rozsądna w granicy 720,-.
Zestaw regałów loft Harper A+B czarny orzech do gabinetu, www.meble-partner.pl
Aby być spójnym w dekoracji wnętrza zamiast bogato zdobionych konstrukcji lepiej sięgnąć po pojemne modułowe formy, kontenerki, otwarte szafki, regały. Funkcjonalne rozwiązania pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń, pomagają usystematyzować drobne i większe rzeczy, a przede wszystkim ułatwią organizację, tak by potrzebne przedmioty były zawsze w zasięgu ręki, a jednocześnie nie powodowały bałaganu.
Meble loftowe do salonu, takie jak regały, stoliki kawowe z drewnem albo metalowe krzesła, wciąż wskazywane są jako bardzo modne. Dobrze dobrane nadają pomieszczeniom loftowym wrażenia lekkości i obszerności. W takim przypadku nie musimy ograniczać się do surowości formy, możemy zastosować ciepłe kolory i różnorodność faktur pozostałych elementów. Poniżej na zdjęciach przykład takiego mebla, zestaw okrągłych stolików KODIA jako idealne rozwiązanie do loftowych i industrialnych wnętrz. Ich wyjątkowy kształt, to nie tylko ponadczasowy design, ale również idąca w parze praktyczność użytkowania. Blat wykonany z wysokogatunkowej, płyty MDF w prestiżowym, orzechowym kolorze, może królować w nowoczesnych wnętrzach. Spójną kompozycje tworzy odpowiednio dobrana i wyprofilowana okrągła podstawa , która w połączeniu z drugim stolikiem, tworzy bardzo praktyczny zestaw, ponieważ mniejszy stolik, możemy wsunąć pod większy, dzięki czemu zyskujemy na cennej przestrzeni. Cena także atrakcyjna ok 620,-.
Jak widać, salon w stylu loftowym nie jest wcale trudny do urządzenia. Wystarczą małe rzeczy, które sprawią, że nasz salon nabierze nowego charakteru.
Loftkowy zestaw okrągłych stolików KODIA orzech vintage na czarnej nodze ze stali www.meble-partner.pl
Styl loft i styl industrialny w kuchni
Przeniesienie cech charakterystyczne stylu loft do projektu kuchni nie stanowi większego problem, zarówno do dużych domów jak i kuchni w blokach. Dla przykładu nowoczesna biała kuchnia, która do tej pory mogła wydawać się mdła i nijaka nabierze nieco charakteru, jeśli wprowadzimy do niej akcenty industrialne i loftowe.
Na suficie można położyć surowy beton, na ścianie nad blatem kuchennym także oraz cegłę na wybranej ścianie. Już sama ich obecność będzie sugerować, że projektant tego wnętrza chciał odróżnić je nieco od innych wnętrz mu podobnych. Warto zwrócić uwagę również na lampy.
Z pozoru montuje się je prowizorycznie, a jednak to właśnie kable stanowią jej największą ozdobę i pomagają dodać wnętrzu industrialnego charakteru. Dzięki takim zabiegom jak na zdjęciu jest to bez wątpienia kuchnia loftowa i trzeba przyznać, że taka aranżacja bardzo może się spodobać wielu inwestorom.
Wnętrze w stylu loft w kuchni (źródło: planeta-deco.fr)
Projektanci wnętrz Poznań | Warszawa – dowiedz się więcej…
Projektant wnętrz Poznań – realizacje MUSSI Concept Studio w stylu loft
Dla osób, które szukają pomysłów na swoje mieszkanie lub dom, zapraszamy do przejrzenia projektów i inspiracji realizowanych przez nasze biuro:
Apartament modern loft w Poznaniu – mieszkanie dla wymagających | Projektant wnętrz Poznań
Męski azyl – projekt mieszkania w stylu loft Warszawa | Projektowanie wnętrz
Mieszkanie dwupoziomowe modern loft I Biuro projektowe Poznań