Informacje kontaktowe

Projektant wnętrz Poznań. Projektowanie wnętrz Poznań Warszawa
Projektant wnętrz Poznań. Projektowanie wnętrz Poznań Warszawa
Projektant wnętrz Poznań. Projektowanie wnętrz Poznań Warszawa
Projektant wnętrz Poznań. Projektowanie wnętrz Poznań Warszawa

Styl Art Deco powstał w latach 20-tych dwudziestego wieku, jako odpowiedź na modny wówczas styl secesyjny. Chaotycznej i nieujarzmionej formie zostały przeciwstawione harmonia, ład i elegancja. Choć w różnych częściach Europy i świata Art deco wyglądał nieco inaczej, wszędzie zachował swój charakter prowadzący do ujarzmienia niezrównoważonej secesyjnej wariacji. Jak wygląda Art Deco we współczesnych aranżacjach wnętrz? Jakie są jego podstawowe cechy? Komu spodoba się ten wyjątkowy i elitarny styl? Jak zaprojektować wnętrze mieszkania oraz domu w stylu Art Deco?

Skąd wywodzi się styl Art Deco?

Lata dwudzieste dwudziestego wieku przyniosły narodziny Art Deco – stylu elitarnej elegancji, bogactwa i harmonii. Nazwa składa się dwóch członów art – sztuka i décoratif – dekoracyjny. Jest to zatem sztuka dekorowania, która została przeciwstawiona secesyjnym fantazyjnym liniom, nieuporządkowaniu form we wnętrzach oraz architekturze i malarstwie. Spontaniczna secesja, choć bardzo efektowna, nie zawsze przedstawiała wzornictwo idealnie piękne, czasem kiczowate.

Art Deco postawiło na wzornictwo bardziej zrównoważone, eleganckie i z klasą. Nic zatem dziwnego, że styl ten zaczął pojawiać się w ekskluzywnych domach, apartamentach, klubach i gabinetach. Najwyższej jakości wyszukane tkaniny i tworzywa, techniki zdobnicze oraz oryginalne, futurystyczne dekoracje, to esencja luksusu, na który mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni. Jedną z idei Art Deco była luksusowa sztuka użytkowa, którą można było w łatwy sposób powielić.

Art Deco cechy charakterystyczne

Art deco we współczesnych aranżacjach wnętrz to połączenie przeszłości z teraźniejszością. Ten nieco eklektyczny styl wykorzystuje w swoich aranżacjach wszystko to co najlepsze, aby stworzyć harmonijną całość. Oto lista najważniejszych cech tego stylu.

  • Tkaniny i desenie geometryczne wzory dekorów, które można w łatwy sposób powielać, wyróżniają się dynamiką i futurystycznym szykiem, tkaniny najlepszej jakości, wysoko gatunkowe, złote i srebrne dodatki, pojawiają się także dekory kwietne,
  • Kolory – stonowana kolorystyka, czerń, butelkowa zieleń, biel i szarość, granatowy, tapety ze złoceniami, ciemna kolorystyka w gabinecie lub salonie, jasna w łazience oraz kuchni,
  • Styl Art Deco meble – futurystyczne formy, lśniąca powierzchnia, fornirowane lub politurowane, złote i srebrne detale, obłe, wypukłe linie, biurka na cokołach, połączenie drewna ze skórą lub tapicerką, drewno ciemne – rzadko bursztynowozłote, zaprojektowane z myślą o designerskiej nowoczesności i luksusowej klasyce, które można powielać, ale także meble designerskie pasujące do całości,
  • Dekoracje – złocenia, inkrustacje, przepych ale z umiarem, duże okrągłe lustra, dynamiczne linie,
  • Lampy – wyszukane dekoracyjne lampy o futurystycznych kształtach, żyrandole kryształowe, kandelabrowe lub okazałe i nowoczesne lampy sufitowe,
  • Podłoga – drewniany parkiet wykończony na wysoki połysk w salonie, w łazience marmurowe płytki lub czarno-biała mozaika, podłoga w salonie pokryta okazałym dywanem we wzory geometryczne.

Jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?

Mieszkanie art deco musi być przestronne, dlatego niemożliwe jest stworzenie takiej aranżacji w niewielkich przestrzeniach kawalerek. Styl ten pasuje raczej do luksusowych i przestronnych apartamentów, gdyż cechuje się przepychem, pewnego rodzaju dominacją, która potrzebuje stosownie dużej przestrzeni. Jeśli już zdecydujemy się na urządzenie swojego mieszkania w myśl tego stylu, dobrze jest uprzednio poradzić się projektanta wnętrz, który poradzi, jak dobrze dobrać do siebie odpowiednie kolory, meble i tkaniny. Niektóre połączenia mogą być ryzykowane, łatwo też jest przesadzić z dekoracyjnością. Należy pamiętać, że Art Deco to luksus niepozbawiony klasy i harmonii.

Jak urządzić dom w stylu Art Deco?

Duży dom to idealne pole do popisu dla stylu Art Deco, który preferuje duże przestrzenie, masywne meble oraz efektowne dekoracje. Dla zachowania harmonii potrzeba odpowiedniego wyważenia barw, wzornictwa oraz zdobień. Kierując się powyżej wymienionymi wytycznymi można spróbować urządzić swój dom w stylu elitarnego Art Deco, najlepiej jednak przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru skonsultować się z architektem wnętrz. Nieudany zakup może słono kosztować.

Art Deco dom

Powstałe w latach 20-tych domy zaprojektowane w myśl nowoczesnego i elitarnego Art Deco były przestronne i nowoczesne. Ich funkcjonalne i zrównoważone linie odznaczały się futurystyczną dynamiką. Była to odpowiedź na secesyjną fantazję, która wychodziła poza wszelkie utarte schematy, rozbijając bryłę budynku na lejące się formy i faliste linie. Przepych i luksus potrzebują dużej przestrzeni, dlatego w tym przypadku sprawdzą się wysokie sufity i obszerne wnętrza. Jak urządzić salon, kuchnię lub łazienkę w tym stylu?

Salon w stylu Art. Deco

Salon to miejsce na duży, kryształowy żyrandol oraz wygodne tapicerowane meble. Ściany pomalowane ciemnymi kolorami lub wytapetowane będę idealnie współgrały z drewnianą podłogą wykończoną na wysoki połysk. Znajdzie się także miejsce zarówno na designerskie meble, w których pojawia się dynamiczna linia, jak i na antyki rodem wprost z lat 20-tych XX wieku. Kominek, dywan z efektownym wzorem, duże lustro, obłe linie i profilowania mebli… W salonie może pojawić się dzieło sztuki w nowoczesnej manierze oraz złocenia widoczne na dekoracjach czy meblach.

Sypialnia

W sypialni centralny punkt stanowi duże, wygodne łóżko pokryte miękką tapicerką, wyposażone w duże, efektowne wezgłowie. Czasem przechodzi ono na całą ścianę tuż za łóżkiem, tworząc coś w rodzaju nietypowego tapicerowanego wykończenia. Rolę typowych kinkietów umiejscowionych po jednej i drugiej stronie łóżka mogą grać niewielkie kryształowe żyrandole. Stonowana i nastrojowa kolorystyka ścian, duży, przyjemnie miękki dywan, kasetony. W sypialni mogą pojawić się tapety w geometryczne wzory lub z motywami kwiatowymi, jednak nie mogą zdobić wszystkich ścian. Dekoracyjność ma być akcentem, dodatkiem do wnętrza, który nie zdominuje harmonijnej całości. 

Łazienka

Luksusowa łazienka nabierze ekskluzywnego charakteru, gdy pojawią się w niej marmurowe posadzki, złocona biała armatura, eleganckie, duże lustro ze złotą, kolistą ramą. Przestronna łazienka to miejsce na wolnostojącą wannę, lub prysznic z przezroczystą kabiną. Akcentem dominującym może stać się kryształowy lub kandelabrowy żyrandol, umywalka dekoracyjna zdobiona w geometryczne wzory lub efektowna mozaika na ścianie.

Kuchnia

Fornirowane meble drewniane, wyspa wykończona marmurowymi płytkami, złocone nowoczesne lampy tuż nad blatem. W kuchni sprawdzą się wysokie, klubowe taborety. To tutaj Art Ceco nabiera więcej świata, które wyróżnia się na tle typowych, ciemnych gabinetów wyposażonych we wszelkie wygody. Przestronna i wygodna przestrzeń, rzadko posiada duży stół, co wskazuje na to, że posiłki spożywane są w jadalni. Jeśli pojawia się duży stół to w równie dużej przestrzeni kuchennej. Nieodzownym elementem są złocenia, kryształowe żyrandole, typowe dla tego stylu wzornictwo.

Styl Art Deco – Dla kogo?

Ten elitarny i wysublimowany styl to esencja wszystkiego co najwyższe gatunkowo i eleganckie. Urządzanie przestrzeni w myśl Art Deco jest kosztowne, dlatego styl spodoba się osobom kochającym wszystko to co piękne, niezależnie od ceny. Złocenia, marmury, skóra i drewno, nietypowe i efektowne dekoracje, tkaniny i tworzywa najwyższej jakości – to wszystko wiąże się z wydatkami. Dlatego żeby nie przepłacić, najlepiej skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który doskonale wie, co zrobić, aby wszelkie nasze oczekiwania zostały spełnione. Jeśli kochasz kryształowe żyrandole i futurystyczne linie ten styl jest dla Ciebie. Styl spodoba się również osobom lubiącym komfort, obszerne przestrzenie, oryginalność oraz harmonię w każdym domu. 

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio