Informacje kontaktowe

Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika
Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika
Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika
Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika
Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika
Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika
Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika

Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika

Podróże potrafią zainspirować projektanta wnętrz do tworzenia nowych, ciekawych aranżacji. Klimat Chorwacji, zwłaszcza wyjątkowego miasteczka, jakim jest Dubrownik, to temat który z powodzeniem można przenieść na pole architektury wnętrz.

Aranżacje w stylu dalmatyńskim wyróżniają się rustykalnym pięknem wszechobecnego kamienia. Choć pozbawione są dekoracyjności, emanują niepowtarzalną świeżością i lekkością, a bliskość natury sprawia, że są one niemal scalone z otaczającymi je pejzażami.

Niepowtarzalny klimat Dubrownika

Dubrownik to jedno z najbardziej znanych miast Chorwacji. Wielokrotne próby podboju tego bardzo ważnego portu sprawiły, że miasto przesiąkło wpływamy różnych kultur śródziemnomorskich. Dubrownik otoczony jest solidnym, kamiennym murem obronnym, a znajdujące się w jego granicach zabudowania są w całości wykonane z kamienia.

Główną atrakcją i sercem tego miejsca jest Stare Miasto, gdzie można zobaczyć wiele perełek architektonicznych. Spójność zabudowy opiera się głównie na średniowiecznym charakterze budownictwa, oraz na jednolitości użytych materiałów. Jasna, ciepła barwa kamienia oraz przewaga dachów pokrytych dachówką, wyróżniają się na tle chłodnego błękitu morskich fal.

Kamienice i nieco wyższe od nich budynki użytku publicznego tworzą zwarte skupisko zabudowań. Kamienny bruk uliczek wyróżnia się wysokim połyskiem – zawdzięcza to ogromowi spacerujących po nim turystów. Widoczne detale architektoniczne, pochodzące z różnych epok, tworzą spójną całość. Spójność tą zapewnia kamień oraz jednolita, harmonijnie skomponowana kolorystyka, widoczna także w stylu wnętrz, które widać z otwartych okien widowiskowych budynków.

Kilka słów o chorwackich aranżacjach wnętrz

Chorwacka architektura powstała na bazie bogactwa zasobów mineralnych, jakim jest kamień. Obfitujące w surowiec wzniesienia górskie, dały początek rustykalnym budynkom oraz wnętrzom. Choć nierównomierna struktura kamiennych cegieł jest chropowata i sprawia wrażenie surowej, ciepły odcień kamieni, uzupełniony ciepłymi akcentami detali architektonicznych, nadaje budynkom przytulnego, swojskiego klimatu. Wnętrza zbudowane na bazie kamiennych posadzek oraz ścian, uzupełniane są drewnianym belkowaniem oraz białymi i szarymi meblami.

W aranżacjach króluje minimalizm, dekorowanie i projektowanie wnętrz opiera się tutaj na grze subtelnych barw, świateł oraz nielic

znych detali zdobniczych. Wnętrza są jasne, przytulne i pełne lekkości.

Najpiękniejszym dekoracjami okazują się być widoki chorwackich wysepek, otoczonych błękitem fal morskich, skalistych wzgórz oraz urokliwej architektury. Otoczenie sprzyja użyciu we wnętrzach różnych odcieni błękitu i elementów związanych z morzem, jak w popularnym w Europie stylu marynistycznym.

Rezygnacja z firan i zasłon pozwala w jeszcze lepszy sposób scalić wnętrze domu z otaczającym pięknem natury. Wyjście z zaaranżowanych na wymiar salonów prosto na taras z widokiem na morze to luksus, który z powodzeniem może zastąpić nadmiar dekoracyjności w aranżacji.

Dom w podobnym stylu może zaprojektować tylko zdolny architekt wnętrz, w jednym z nielicznych studiów projektowych na tym rynku. Tutaj liczy się każdy detal i perfekcyjne wyważenie kolorów i form.

Urokliwe wnętrza chorwackich kafejek

Życie nocne w chorwackich miastach toczy się na ulicach. Sprzyja temu ciepły i umiarkowany klimat, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej zera. Dlatego restauracje swoje wyśmienite chorwackie dania podają w alejkach zastawionych stolikami i krzesłami. Restauracje i kawiarnie na ulicach i otwartych tarasach, pozwalają w pełni poczuć klimat tego urokliwego miejsca.

Obiad zjedzony na tarasie z widokiem na morze, lub romantyczna kolacja spożyta przy intymnym świetle świec, w otoczeniu rustykalnych ścian, w przytulnym zakątku – to właśnie Chorwacja. Lecz nie brakuje tutaj także nowoczesnych restauracji, zbudowanych na bazie popularnych kolorów (beż, biel, szarość), z widokiem na kamienne uliczki lub morze.

Choć luksus i przestronność są potrzebne niektórym zwiedzającym, nie można przejść obojętnie obok kameralnych kafejek, które w pełni pozwalają docenić walory Chorwacji, a zwłaszcza Dubrownika. Projekt wnętrza restauracji czy kawiarni, inspirowanej architekturą chorwacką, przeniesiony w nasze, polskie realia może spodobać się osobom, które Chorwację wprost uwielbiają.

Jak zaprojektować dalmatyńskie wnętrze?

Projekt mieszkania w stylu dalmatyńskim zakłada użycie naturalnych materiałów i subtelnych, świeżych, naturalnych barw. Kameralne mieszkanie, z widokiem na chorwackie krajobrazy, nie może obejść się bez przejściowego tarasu pomiędzy salonem a śródziemnomorskim ogrodem. Bazą dla aranżacji są rustykalne, kamienne ściany i towarzysząca im drewniana podłoga lub kamienna posadzka.

Nierówności poszczególnych elementów oraz ich ascetyczny charakter ocieplają detale z drewna – belkowanie, białe tapicerowane meble. Styl dalmatyński preferuje meble tapicerowane, których kolor współgra z barwami kamienia – beż, szarość, stonowana biel, jasny brąz. Są proste, funkcjonalne, a te w wydaniu nowoczesnym ukazują interesujący design.

Najbardziej charakterystyczne są jednak te wykonane z drewna, odznaczające się maksimum prostoty, o subtelnie postarzonej, rustykalnej powierzchni. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj producent mebli chorwackich Furniture Modeling. Firma projektuje i wykonuje meble z drewna, które wyróżniają się wyjątkowym, chorwackim designem.  

Dekoracje w stylu dalmatyńskim

Styl dalmatyński ogranicza wszelki nadmiar dekoracyjności, a występujące w nim nieliczne detale zdobnicze ograniczają się zazwyczaj do funkcjonalnych dodatków do domu. Dlatego dalmatyńskie mieszkanie na liście dekoracji będzie miało:

  • lustro
  • lekkie, białe firanki
  • niewielkie obrazki na ścianie – motyw przewodni: natura
  • lampy industrialne
  • poduszki na sofie.

Dekoracyjność skupia się tutaj w głównej mierze na grze faktur, świateł oraz kształcie mebli. W przestrzeni dominuje kamień, tak jak na ulicach Dubrownika oraz innych chorwackich miasteczek.

Chorwackie inspiracje – piękno urokliwego Dubrownika

Studio projektowe Poznań

W projektowaniu wnętrz liczy się doświadczenie, nie tylko to zdobyte podczas wykonywania kolejnych projektów, ale także to zdobyte w czasie podróży. Aby czerpać inspiracje z najpiękniejszych, światowych aranżacji architekt wnętrz powinien na własne oczy przekonać się, jak one wyglądają, dotknąć i poczuć klimat konkretnych miejsc. Podróż po Chorwacji, zwłaszcza pobyt w Dubrowniku, to ważne doświadczenie, które niebawem przerodzi się w ciekawe aranżacje w stylu dalmatyńskim. MUSSI Concept Studio to nie tylko projektowanie wnętrza, ale także pasja poznawania świata.

Biuro Projektowe MUSSI Concept Studio w Poznaniu – architekt, projektant i dekorator wnętrz zapraszają.

Partner: Anies

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio