Informacje kontaktowe

Projekt pokoju dla nastolatka | projekt pokoju młodzieżowego
Projekt pokoju dla nastolatka | projekt pokoju młodzieżowego
Projekt pokoju dla nastolatka | projekt pokoju młodzieżowego

Pokój dla nastolatka to pomieszczenie wielozadaniowe, które musi spełniać zapotrzebowania aktywnego, młodego człowieka. Nastolatek ma już swoje pasje i zainteresowania, lecz wciąż jeszcze nie jest do końca w pełni ukształtowaną osobą, uczy się, poszukuje własnej drogi. Pokój młodzieżowy musi więc mieć miejsce do nauki, półki na przedmioty związane z hobby i zainteresowaniami, a także punkt rekreacyjny np. miejsce do grania w rzutki lub Playstation. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka i fason mebli, które powinny łączyć się w harmonijną całość i współgrać z całym projektem mieszkania. Jak bardzo różnią się od siebie zapotrzebowania dziewczyn i chłopców w wieku nastoletnim? Który styl najbardziej odpowiada ogółowi młodzieży?

Projekt pokoju młodzieżowego Mussi Concept Studio | projektant wnętrz Poznań | sprawdź nasze aranżacje wnętrz!

Pokój młodzieżowy – co uwzględnić w aranżacji?

Funkcjonalny podział pokoju zakłada połączenie z sobą miejsca do zabawy, nauki oraz przestrzeni hobbystycznej. Meble młodzieżowe powinny stanowić komplet idealnie uzupełniających się elementów takich jak: biurko do nauki i gry na komputerze, szafa na ubrania, komoda, półki zamykane i regały. W zależności od preferencji meble mogą stanowić jednolity segment, łączący w całość wszystkie te elementy, lub być równomiernie rozmieszczone w całej przestrzeni. Ze względu na energię i sposób myślenia młodych ludzi, warto jest rozgraniczyć przestrzenie funkcjonalnie i w nich umieścić potrzebne meble.

Modna kolorystyka pokoju młodzieżowego (fot. behance.net).

Tam, gdzie będzie umiejscowione biurko do nauki, nie mogą znaleźć się przedmioty rozpraszające uwagę, choć sąsiedztwo okna może pomóc poprzez dopływ świeżego powietrza oraz światła słonecznego. Łóżko umiejscowione w przytulnym kącie pozwoli poczuć się swobodnie, odnaleźć chwilę wytchnienia. Szafa, regał i półki nie mogą ograniczać przestrzeni, mogą stanowić jeden ciąg mebli. Możliwość personalizacji pokoju pozwoli nastolatkom poczuć się swobodnie, rozwijać swoje pasje oraz kreatywność. Ciekawym elementem dekoracyjnym mogą być fototapety, plakaty lub graffiti.

Mapa jako element aranżacji pokoju młodzieżowego (fot homify.co.uk).

Projekt pokoju nastolatka | pokoju młodzieżowego

Chłopak w wieku nastoletnim to jeszcze nie w pełni ukształtowany, młody mężczyzna. Trzeba jednak pozostawić mu odrobinę swobody w wyborze odpowiednich dodatków do wnętrza. Pokój dla chłopaka to przestrzeń, która w pewnym momencie będzie wymagała przebudowy, zmian stosownych do postępującego rozwoju osobistego. Dlatego warto od samego początku stosować kolorystykę uniwersalną, która może stać się tłem dla tych zmian. Poważna, stonowana kolorystyka mebli, ścian, zasłon i pościeli może zostać uzupełniona o mocniejsze akcenty barw, które ożywią przestrzeń, wprowadzając do niej dynamizm, kontrast, indywidualny styl.

Projekty wnętrz Poznań MUSSI Concept Studio | sprawdź nasze aranżacje wnętrz!

Beże, odcienie szarości takie jak: grafit i popiel, brązy i czerń – to typowo męskie kolory, które nie będą wymagały częstych zmian. Akcenty kolorystyczne, które można bez obaw zastosować w młodzieżowym pokoju to: żółty, pomarańczowy, jasnozielony, ciemnoniebieski, czerwony. Ciekawą alternatywą dla jednolitego koloru mogą być tapety z deseniami, które ożywią wnętrze.

Nowoczesne biurko z szufladą w stylu industrialnym to czytelna dedykacja dla tych, którzy szukają kompromisu pomiędzy modnym designem, a funkcjonalnością (fot. theultralinx.com 2).

Plakaty i ciekawe dodatki do pokoju powinny być jednak kwestią indywidualną, związaną z temperamentem i hobby młodego człowieka. Efektowny dekor w postaci graffiti lub bardziej estetycznego muralu to świetny pomysł dla osoby, która pragnie zaznaczyć we wnętrzu swój indywidualny styl.

Biurko bezpośrednio przy oknie jako narzędzie oświetlenia miejsca do nauki (fot. behance.net).

Jak urządzić pokój nastolatki – co radzi architekt wnętrz?

Pokój dla dziewczyny, która powoli staje się kobietą, powinien uwzględniać jej podstawowe potrzeby. Można zastosować tutaj klasyczne, meble młodzieżowe, lecz trzeba liczyć się z tym, że będą one niedługo wymagały wymiany, na bardziej dojrzałe, typowo kobiece meble. Dojrzewająca dziewczyna będzie potrzebowała dużej szafy na ubrania lub garderoby, która pomieści wszystkie jej ulubione zestawienia modowe. Oprócz wygodnego biurka do nauki, w pokoju nastolatki powinna pojawić się toaletka z lustrem oraz z miejscem na kosmetyki i przyborniki. Mebel ten powinien także mieć zamykane półki, które będą skrywały sekrety nastolatki.

Pokój dla nastolatki w stylu boho (fot. decoholic.org).

Ważnym czynnikiem, który sprawia, że dziewczyny czują się dobrze w swoich pokojach, jest kolor ścian, zasłon, kolor mebli oraz możliwość wybrania plakatów, obrazów lub tapet. Kolor ten zależy od indywidualnych preferencji danej osoby, lecz można sobie tutaj pozwolić na większą swobodę niż w pokoju chłopaka. Jasne, pastelowe odcienie różu, błękity, biel, delikatne beże charakterystyczne dla stylu boho uzupełnione mogą być o mocniejsze akcenty kolorystyczne, lub pozostać w spójnej walorowo kompozycji.

Pastele to nadal wiodący kolor w pokoju młodych nastolatek -ciekawa aranżacja wnętrza loft (fot. wattpad.com)

Wygodna sofa i niewielki stoliczek to miejsce idealne do przyjmowania w pokoju odwiedzin koleżanek lub miejsce na sekretną rozmowę z przyjaciółką. Najważniejszą i ostateczną kwestią wystroju pokoju dla nastolatki są dodatki i akcesoria, które powinny spełniać jej potrzeby, dopasowując się do zastanej przestrzeni.

Dobór modnych dodatków i akcesoriów do pokoju nastolatki zależą od wyboru stylu pokoju i to rola architekta wnętrz (comerblogaramar.com.br).

Kolorystyka w pokoju młodzieżowym – jak dobrać kolory?

Kolorowe wnętrza dla nastolatków powinny uwzględniać ich indywidualne gusta, być dopasowane pod względem płci i wieku. Subtelną kolorystykę w stylu shabby chic wybierają z reguły wrażliwe, romantyczne dziewczyny. Chłopcy z reguły wybierają odcienie bardziej nowoczesne i stonowane: szarości, grafit, ciemny błękit. Obydwie te opcje, uzupełnione o akcenty kolorystyczne, nabiorą wyrazu i indywidualnego charakteru. Lecz póki nastolatek nie przywiązuje nadmiernie uwagi do wystroju i personalizacji pokoju, warto uwzględnić zastosowanie kolorystyki uniwersalnej, bazującej na brązach, beżach, bieli…

Minimalizm i surowość aranżacji to także dobry kierunek dla bardziej wymagających (fot. mensgear.net)

Dla bardziej zdecydowanych osób wybranie odpowiedniej tapety nie będzie problemem. Lecz o ile tapeta w pokoju dziewczęcym będzie raczej stanowiło tło pod dalszą aranżację, ściana w pokoju chłopaka, który marzy o graffiti na całą ścianę, będzie zdecydowanie dominantą całej aranżacji. Trzeba wziąć pod uwagę kwestię zmian, które będą wiązały się z dojrzewaniem młodego chłopaka lub dziewczyny. Uniwersalna kolorystyka może nagle nabrać zdecydowanych barw, skierować się ku bardziej indywidualnym zapatrywaniom.

Kolory mogą być atutem pokoju nastolatka (fot. Pinterest).

Najpopularniejszy styl w pokoju młodzieżowym

W chwili, gdy nastoletni chłopak zaczyna dojrzewać do miana zdecydowanego i pewnego siebie mężczyzny, pojawia się zapytanie: który styl pokoju będzie dla niego odpowiedni. Nowoczesne aranżacje wnętrz preferują loft oraz industrial – styl miejski. Cieką alternatywą dla obydwu jest styl NY. Wszystkie trzy propozycje są raczej odpowiednie dla nastolatków, lecz i nastolatki mogą znaleźć w nich coś dla siebie.

Indywidualizm widoczny po wejściu do pokoju młodzieżowego (fot. cotemaison.fr).

Pokój młodzieżowy w stylu loft 

Styl loft wykorzystuje duże przestrzenie, łączy w sobie wiele funkcji, zatem jest idealnym stylem, który może dopasować się do potrzeb nastolatka. Połączenie miejsca do nauki i zabawy oraz przestrzeni indywidualnej będzie wymagało zastosowania spójnej kolorystyki, prostego fasonu mebli oraz oryginalnych dodatków. W lofcie będą to brązy, akcenty czerni, stalowe szarości, cegła. Akcentami kolorystycznymi może być kolor żółty lub pomarańczowy. Meble, które idealnie wpisują się w ten trend, są półki wykonane z metalowego, czarnego stelażu uzupełnione o płyty z drewna lub płyty wiórowe w kolorze ciepłego brązu, zachowujące fakturę drewna. Postarzana struktura mebli, prostota kształtów, praktyczne i funkcjonalne dodatki – lampka na biurko z metalowym stelażem, to właśnie młodzieżowy loft. Nie należy zapominać o plakatach, które wniosą do wnętrza ożywczy oddech nowoczesności i mocniejsze akcenty kolorystyczne.

Projekty wnętrz Poznań MUSSI Concept Studio | sprawdź nasze aranżacje wnętrz!

Pokój nastolatka w stylu NY (New York)

Styl NY jest już znacznie bardziej nowoczesny niż loft czy nawet industrial. Tutaj zaznacza się indywidualny styl miasta – Nowego Yorku. Pokój młodzieżowy w tym stylu to miejsce na duże fototapety z kadrami wprost z tego ruchliwego, pełnego życia miejsca. Aby nieco wyciszyć gwar i pośpiech miejski aranżacja powinna być utrzymana w jednolitej tonacji barwnej, spójnej pod względem fasonu mebli i dodatków. Dynamika Nowego Yorku może zagościć również w nietypowych, designerskich meblach.

Projekty wnętrz Poznań MUSSI Concept Studio | sprawdź nasze aranżacje wnętrz!

W charakterze nieco loftowe, pokoje młodzieżowe w stylu NY to miejsce na duże napisy kojarzące się z tym miejscem, nowoczesne meble, łączenie szarości z intensywnymi kolorami. Ciekawym dodatkiem do pokoju dla dziewczyny może być parawan z grafiką przedstawiającą kadr uwieczniający nowoczesne wieżowce Nowego Yorku widoczne z lotu ptaka. Łóżka młodzieżowe nakryte kołdrą 3D ze zdjęciem tego wyjątkowego miasta, pojawią się raczej w pokojach chłopaków.

Projektowanie  wnętrz Poznań | Warszawa – dowiedz się więcej…

Mussi Concept Studio
Mussi Concept Studio