Informacje kontaktowe

PROJEKTANT:
Lidia Musiał
LOKALIZACJA:
Poznań
Metraż:
68,89 m2
STYL:
Styl minimalistyczny
WIZUALIZACJA:
MUSSI Concept Studio
data:
2022

Wnętrze w stylu minimalistycznym, ale nie chłodne Sprawdź, jak dodać mu przytulności i indywidualnego charakteru – doradza projektant wnętrz Poznań

Styl minimalistyczny czyli zasada less is more

Minimalizm jest szeroko pojętym dążeniem do prostoty, funkcjonalności i piękna. Pojawia się on w sztuce i modzie, ale także w życiu codziennym, ukazując swoje piękno w architekturze wnętrz. Króluje w nim zasada less is more, czyli mniej znaczy więcej. Oznacza to, że czym prościej podchodzimy do danego projektu, tym więcej on zyskuje piękna i funkcjonalności. Skomplikowane rozwiązania, krzykliwe kolory, nadmiar ozdobników – wszystko to kłóci się z dążeniem do prostoty, skromności i niewyszukanej estetyki. Minimalizm to harmonia, spokój, uporządkowanie. Przedmiot lub przestrzeń mają spełniać swoje funkcje i nie obciążać otoczenia, ale idealnie z nim współgrać. Dlatego właśnie minimalizm cieszy się powodzeniem w architekturze wnętrz.

[9.6m2]

BIURO

[5.7m2]

łazienka

[20.4m2]

SALON

[10m2]

SYPIALNIA

Minimalizm w aranżacji wnętrz

 Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym wymaga użycia geometrycznych linii, kontrastów i gładkich powierzchni. Architekci wnętrz używają dyskretnych kolorów i funkcjonalnego wyposażenia, aby stworzyć aranżacje praktyczne, estetyczne i uporządkowane. Na przykład wygodny salon będzie oparty na kontraście bieli i beżu z brązem i czernią, a jego wyposażenie będzie składało się z minimalistycznej sofy, prostego stolika i szafki RTV – prostota i funkcjonalność w jednym miejscu. Ten nowoczesny i uporządkowany styl jest bardzo oszczędny w dekoracjach, każdy wybrany przedmiot musi dopełniać całości, ale nie zaburzać porządku w aranżacji. Najlepiej jeśli dekoracje nie odstają zbytnio kolorystycznie od otoczenia – odcienie mogą nieznacznie wyróżniać się cieplejszą temperaturą barwną.

Podstawy minimalistycznej aranżacji wg projektanta wnętrz

  • prostota projektowania – wymaga ona od architekta kierowania się zasadą less is more. Projektant ma do dyspozycji proste elementy, które w łatwy sposób może z sobą zestawić dzięki występującym w projekcie: geometrii, jednolitych powierzchniach i sprawdzonych rozwiązaniach funkcjonalnych.
  • jasne kolory – klasyczne biele, beże i szarości są tłem dla mocniejszych akcentów – czerń, brąz. Jasne barwy dodają wnętrzu lekkości, są najlepszym tłem dla oryginalnych, minimalistycznych mebli czy dekoracji.
  • naturalne materiały – w zgodzie ze współczesnymi trendami, minimalizm sięga po materiały naturalne i ekologiczne. Należą do nich drewno, surowe tkaniny oraz dekoracje, np. te z suszonych traw lub rośliny doniczkowe. Ponad to należy zwrócić uwagę na kolorystykę, która w ciepłej przestrzeni minimalistycznej powinna sięgać po beże i brązy. Wskazane są także akcenty zieleni oraz jeden z kolorów ziemi: brave ground.
  • minimalizm dekoracji – w przestrzeni pojawiają się nieliczne dekoracje, wysoce niewskazany jest ich nadmiar. Rolę ozdób mogą pełnić same meble, lampy czy minimalistyczne grafiki na ścianach. Aby ocieplić wnętrze, można postawić w nim kompozycje z suszonych traw, niewielkie rośliny doniczkowe lub dekoracyjne poduszki o jednolitej barwie – koniecznie w jednym z kolorów ziemi.
  • światło naturalne we wnętrzu minimalistycznym – tutaj ważne są duże okna, które wpuszczają do środka światło i otwierają wnętrze na okalające mieszkanie otoczenie naturalne.
  • jednolite faktury – gładkie, pokryte jednolicie kolorem powierzchnie, mogą nieznacznie wyróżniać się fakturami, nie można jednak przesadzać z ich ilością. Faktury mogą zdobić miejsca reprezentacyjne, wyróżniać je nieznacznie z otoczenia. Powinny być także oparte o zasady geometrii, symetryczne, proste, rytmiczne.

Minimalistyczne meble – co je wyróżnia?

Aby stwierdzić, że dany zestaw mebli jest faktycznie minimalistyczny, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów. Przede wszystkim muszą one wyróżniać się prostotą linii, geometrycznością i symetrią. Kolejny aspektem jest ich funkcjonalność i wygoda – meble mają spełniać swoje role najlepiej jak to możliwe, jednocześnie zachować prostotę. Ważna jest także estetyka i spójność z otoczeniem. Meble minimalistyczne muszą wyróżniać się otoczenia silnym lub delikatnym kontrastem barwnym, np. czerń i biel, beż i biel. Mogą także kontrastować z otoczeniem pod względem fakturalnym – wyróżniać się delikatnym prążkowaniem, np. fasada wyspy kuchennej lub wezgłowie tapicerowanego łóżka. Aby wnętrze minimalistyczne utrzymać w ciepłej tonacji, należy wprowadzić do otoczenia meble w kolorach, takich jak: brąz czy beż. Ważne jest również użycie jednolitych, gładkich tapicerek, ewentualnie mogą wyróżniać się delikatną fakturą.

Salon w stylu minimalistycznym – doradza Projektant wnętrz Poznań

Salon w stylu minimalistycznym to przestrzeń otwarta i pełna światła. Płynnie łączy się z jadalnią oraz aneksem kuchennym, na co szczególny wpływ ma zachowanie jednolitej kolorystyki oraz użycie takich samych materiałów. Aranżacja salonu jest równie funkcjonalna co wygodna, zastosowane w niej meble wypoczynkowe są komfortowe, proste, wyróżniają się z otoczenia ciemniejszym kolorem. Stolik kawowy może pełnić rolę podręcznej półki stojącej przy sofie, a szafka RTV to miejsce na telewizor oraz inne przedmioty, które można schować w szufladach. Minimalistyczny salon to także przestrzeń wielofunkcyjna: służy wypoczynkowi i rekreacji, a połączenie z jadalnią sprawia, że wnętrze to zachowuje przestronność, światło i swobodę. Subtelne dodatki, w postaci dekoracyjnych poduszek, grafik lub wazonów z suszoną trawą pampasową, dopełniają całości, jednocześnie nie przeciążają aranżacji.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

 Architekt wnętrz, projektujący kuchnię w stylu minimalistycznym, musi pamiętać o tym, aby zachować w niej maksymalną funkcjonalność i ergonomię. Jest to przestrzeń robocza, w której wszystko musi być pod ręką, a poruszanie się w niej nie może stanowić problemu. Aby utrzymać to wnętrze w porządku, potrzebny jest cały zestaw mebli kuchennych, blaty, wyspa oraz zabudowy ukrywające sprzęty AGD. Nowoczesną kuchnię najlepiej oświetlić LED-ami, zwłaszcza w miejscu nad blatami. Wiszącą lampę można zamontować nad wyspą kuchenną, pełniącą także funkcję barku do jedzenia szybkich posiłków. Nowoczesne ściany w kuchni minimalistycznej to przede wszystkim funkcjonalność i prostota. Tutaj nie ma miejsca na ozdoby, dlatego rolę estetyczną spełnia kontrast bieli oraz czerni – w przypadku aranżacji ciepłych jest to beż oraz grafitowa szarość. Ponad to ważne jest, aby kuchnia posiadała gładkie powierzchnie, łatwe w czyszczeniu, ułatwiające zachowanie higieny.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – czego unikać?

  • Uwaga na nadmiar dekoracji – ozdoby można potraktować jedynie jako akcent wyróżniający, muszą one jednak pasować do barw występujących w otoczeniu. Wszelkie wyszukane dekoracje z dużą ilością detali, kolorów, wprowadzające akcenty obcych stylów wnętrz muszą być usunięte. b) Krzykliwe kolory są passe – wyraziste, intensywne barwy zakłócają harmonię i wprowadzają do wnętrza niepotrzebny chaos i dynamikę.
  • Pozostawianie przedmiotów codziennego użytku na widoku – wszystko musi być schowane w półkach, zabudowach, garderobie.
  • Nie zasłaniaj okien firankami czy zasłonami – duże okno to atut dla wnętrza minimalistycznego. Projekty pokoi czy salonów powinny uwzględniać użycie światła naturalnego, pochodzącego z wysokich okien.

Minimalistyczna łazienka – kolory ograniczone do minimum

Projekty łazienek minimalistycznych w pierwszej kolejności kładą nacisk na funkcjonalność i ergonomię. Łazienka musi spełniać swoją rolę i jednocześnie pozwalać na zachowanie porządku i czystości. Sprawdzą się tutaj gładkie powierzchnie, zamykane szafki i duża, przeszklona kabina prysznicowa. Ograniczenie kolorów do minimum pozwala stworzyć aranżację harmonijną i spójną. Grafit, beż i biel tworzą udane trio, kreujące ciepłą, minimalistyczną łazienkę. Aranżacje wnętrz oparte na kontrastach tych kolorów są jednocześnie ciepłe, spokojne i wyważone. Ważne jest, aby użyć tych barw w odpowiednich proporcjach, a w tym może pomóc jedynie wykwalifikowany architekt wnętrz.

Projektanci wnętrz Poznań MUSSI Concept Studio

Jesteśmy projektantami wnętrz z Poznania, na co dzień zajmujemy się kreowaniem aranżacji mieszkań i domów na terenie miasta lub w jego okolicach. Zaprojektujemy dla Ciebie przestrzeń zgodną z Twoimi oczekiwaniami, funkcjonalną i estetyczną. Jeśli cenisz sobie wnętrza stworzone w myśl stylu minimalistycznego, zaprojektujemy ją dla Ciebie i zrealizujemy co do ostatniego szczegółu. Odwiedź nas i porozmawiaj z nami o różnych stylach wnętrz przy aromatycznej kawie, a przekonasz się, że znamy się na rzeczy. Zapraszamy !  Ofertą MUSSI Concept Studio.