Informacje kontaktowe

PROJEKTANT:
Natalia Kamińska
LOKALIZACJA:
Warszawa
Metraż:
88,1 m2
STYL:
Nowoczesny, francuski
WIZUALIZACJA:
MUSSI Concept Studio
data:
2022

 Projektowanie wnętrz to dla nas pasja, która pozwala nam sięgać po najdalsze horyzonty. Nie inaczej było w przypadku tej aranżacji w domu w Warszawie, który urządziliśmy w myśl stylu francuskiego. Styl ten sięga korzeniami aż do baroku. Jak to się stało, że estetyka francuska przybrała kształt nowoczesnego wnętrza? Jak poradziliśmy sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami, jakie postawił przed nami ten nurt?

[27,5m2]

salon

[13,0m2]

JADALNIA

[10,4m2]

KUCHNIA

[12,6m2]

SYPIALNIA

[4,4m2]

ŁAZIENKA

Dom w stylu francuskim – główne nurty

Wnętrza w stylu francuskim to połączenie różnych nurtów w architekturze wnętrz, które przez wieki miały wpływ na wygląd aranżacji w tym stylu. Choć nurt ten zapożyczył wiele z baroku, rokoko czy estetyki klasycyzmu, przez pokolenia zachował swój wyjątkowy charakter, aby stać się tłem dla współczesnych aranżacji modern. Można by nawet rzec, że francuski styl jest bardzo bliski aranżacjom eklektycznym, lecz byłaby to przesada. Na czym polega fenomen stylu francuskiego? Wystarczy przyjrzeć się głównym cechom nurtu i odnieść je do wykonanej przez nas aranżacji w Warszawie.

Czym charakteryzuje się styl francuski?

Cechami wspólnymi wszystkich aranżacji w tym stylu są:

  • przestronność – wysokie sufity i okna, które wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła. Nasza aranżacja z Warszawy idzie o krok dalej: w nowoczesny sposób łączy funkcje pomieszczeń, takich jak: kuchnia, korytarz i salon, z którego można wyjść na obszerny taras, widoczny przez wysokie okna. Zastosowane w domu szklane przepierzenia pozwalają zachować w aranżacji przestronność i świetlistość.
  • ponadczasowa kolorystyka – tłem dla aranżacji paryskiej jest biel ścian i sufitów, oraz brązowe odcienie drewnianych podług. Połączenie bieli z brązami mebli oraz czarnymi detalami zdobniczymi stanowi kontrast, który wprowadza do tej wyciszonej przestrzeni nutkę dynamiki.
  • minimalizm – nadmiar dekoracji może zepsuć każdą aranżację, zwłaszcza w stylu francuskim, gdzie każdy detal ma swoje znaczenie. Odejście od bogatego baroku, przez wieki doprowadziło styl francuski do poziomu niewymuszonej elegancji, gdzie dominującymi detalami zdobniczymi są: lampy, nowoczesne obrazy, ornamenty oraz strukturalne powierzchnie. W naszej aranżacji wszystkie te szczegóły są doskonale wyważone, tworzą spójną całość i nieprzesadnie wyróżniają się z otoczenia.
  • meble – w aranżacji paryskiej występują meble tapicerowane, np. salonowa sofa lub łóżko z miękkim zagłówkiem. Obok mebli tapicerowanych są także te, które pełnią rolę pomocniczą oraz dekoracyjną, tak jak na przykład tzw. konsole – czyli małe stoliczki przeznaczone do ustawienia pod ścianą, stanowiące praktyczną półeczkę na dekoracje oraz potrzebne przedmioty, które muszą być na co dzień pod ręką.
  • dekoracje – styl paryski dopuszcza zdobienie aranżacji detalami, takimi jak: wzorzyste poduszki, lekkie, białe firanki, książki, wysokie lustra, dzieła sztuki: w tym obrazy i rzeźby, rośliny oraz dekoracyjne lampy, np. żyrandole. Użycie odpowiednich dodatków, stworzenie z nich harmonijnej całości, może być trudne dla osób, które nie znają się na urządzaniu wnętrz. Chętnie służymy pomocą!

Kolorystyka w domu w stylu francuskim

Styl francuski we wnętrzach nowoczesnych bazuje na bielach i brązach. My wprowadziliśmy także subtelny kontrast między bielą oraz beżem, które wzajemnie się uzupełniają we wszystkich pomieszczeniach domu. Wprowadzenie beżu ociepliło wnętrze, pozwoliło także na płynne przejście między bielą oraz brązami i czernią występującymi w otoczeniu. W efekcie końcowym cała aranżacja jest w odczuciu ciepła i lekka. Zastosowane barwy pozwoliły na zachowanie charakterystycznej dla stylu francuskiego przestronności oraz jasności. Występujące w aranżacji światło podkreśla detale wystroju i ma wpływ na temperaturę barwną wielu powierzchni.

O czym nie można zapomnieć, projektując dom francuski? – radzi projektant wnętrz Warszawa

„Dom francuski to nie tylko przestrzeń i świetlistość, to także klasa i dobre wyczucie smaku. Łatwo jest przesadzić z dekoracjami, które mogą naruszać harmonijny minimalizm aranżacji. Na utratę równowagi stylu mają przeważnie źle dobrane detale, które psują efekt np. nieodpowiednim kolorem, krzykliwością wzorów czy niedopasowaną do aranżacji formą. O czym jeszcze nie należy zapominać? O zapewnieniu wnętrzom klimatu stosownego do ich funkcji…”

 Aranżacja salonu

 „Salon to serce domu, miejsce najbardziej reprezentacyjne, które musi być funkcjonalne i ergonomiczne. Jeśli jednak nie posiada odpowiednio zbudowanego klimatu, może stać się tylko pustym, chłodnym wnętrzem bez wyrazu. W naszej aranżacji pojawił się kominek, który nie tylko zapewnia ciepło fizyczne ale i duchowe. Ogień palący się na palenisku sprawia, że atmosfera salonu jest bardziej domowa, swojska, dzięki temu osoby w nim siedzące, chcą zostać tam na dłużej. Wygodne, tapicerowane meble to połowa sukcesu, ale salon bez żyrandolu oraz wysokich okien byłby zbyt minimalistyczny. Francuskiej nuty dopełnia drewniana podłoga i beżowe kotary sięgające od sufitu aż do podłogi. Niewielka konsola, stojąca za sofą, to poręczny detal, na którym można ustawić dekoracje. Aranżacja salonu francuskiego powinna pomieścić w sobie także półkę na książki. Dywan ozdobiony finezyjnie nakreśloną linią stanowi kropkę nad „i” paryskiego nurtu w wydaniu nowoczesnym.”

Projekt kuchni

 „Kuchnia w naszej aranżacji jest przestronna, poręczna i ergonomiczna. Można by nazwać ją modernistyczną, gdyby nie kilka detali, które przeważają szalę na korzyść stylu francuskiego. Jednym z nich jest widoczna na ścianie nad szafkami rustykalna powierzchnia, przypominająca kształtem charakterystyczną francuską jodełkę, zdobiącą drewniane podłogi domów paryskich. Kuchnia otwiera się na hol, salon i kącik wypoczynkowy. Sprawia to, że nie jest ona wyizolowanym pomieszczeniem, ale płynnie

scala się z innymi wnętrzami. Aby połączyć z sobą wiele pomieszczeń na raz, należy pamiętać o wprowadzeniu jednolitej, drewnianej podłogi, która jest jednym z podstawowych wyznaczników omawianego stylu.”

Wnętrza w stylu francuskim: ornamenty i wzory

 Styl francuski wnętrza zdobi ornamentami oraz obrazami, charakterystycznymi dla epoki, w której tworzona jest dana aranżacja. Projekt domu francuskiego w Warszawie ozdobiliśmy kilkoma efektownymi ornamentami, które zwracają uwagę. Jeden z nich umieściliśmy w holu – zajmuje on całą ścianę. Motyw dekoracyjny widać zaraz po wejściu do domu oraz przy wchodzeniu lub schodzeniu po przestronnej klatce schodowej. Ornamenty przedstawione są w stonowanej, pasującej do otoczenia kolorystyce, kształtem przypominają szydełkowe, ręcznie robione serwetki. W sypialni, tuż za wezgłowiem łóżka, umieściliśmy fototapetę botaniczną, która współgra z występującymi tam roślinami doniczkowymi oraz kontrastowym zestawieniem barw.

Dekoracyjność stylu francuskiego – na czym polega?

 Jak to zrobić, żeby wyposażyć dom francuski w dekoracje, jednocześnie nie przeciążając aranżacji? Przede wszystkim należy trzymać się określonej kolorystyki, która pasuje do barw występujących w otoczeniu. Postawiliśmy na biele, beże, brązy oraz akcenty czerni, które stanowią płynną całość. Dekoracje, wzory i struktury, które zdobią dom, nie wykraczają kolorystycznie poza ten kanon barw. Są w wyrazie nowoczesne, współgrają z otoczeniem i z innymi detalami. Wiele z nich pełni określoną funkcję, np. ażurowe żyrandole czy oryginalne lampy w łazience, które są niemal jak nowoczesne rzeźby zawieszone w powietrzu. Kluczem do zrozumienia dekoracyjności stylu francuskiego jest połączenie lekkości, minimalizmu oraz estetyki.

Jak pracuje studio projektowe Warszawa MUSSI Concept Studio?

 Jako architekci wnętrz MUSSI Concept Studio śledzimy na bieżąco najnowsze trendy w wnętrzarskie. Doskonale wiemy, że podstawowa wiedza to nie wszystko, trzeba przez cały czas pracować, aby zdobywać doświadczenie i móc sięgać po ambitne projekty. Tak naprawdę pracujemy już od chwili, gdy omawiamy z klientem jego wizje i marzenia. To już wtedy zaczynają się w naszych głowach rodzić pierwsze pomysły i koncepcje. Od projektu do wykonania jest długa droga, ale aby nie zgubić obranej ścieżki, musimy trzymać się planu i wytycznych. Nie ma tutaj miejsca na kompromisy, zwłaszcza jeśli chodzi o styl francuski, który wymaga doskonałego wyczucia estetyki.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MUSSI Concept Studio.

Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz w Poznaniu (w linku)?